Իրանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցների նպատակն է «ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց պարագայում նրանք պատրաստ կլինեն նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ», CNBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը:
Մինչ այդ էլ լրագրողների հետ զրույցում Սքոթ Բեսենթն ասել է, որ Իրանը լուրջ է վերաբերվում ԱՄՆ պատժամիջոցներին և այժմ ագրեսիվ կերպով է պատասխանում, քանի որ տնտեսական կորուստներ է կրում դրանց հետևանքով:
«Կարծում եմ՝ նրանք ռազմական միջոցներ են ձեռնարկում, քանզի տնտեսական կորուստներ են կրում», - լրագրողներին նա ասել է Հյուսիսային Կարոլինայում G20-ի ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի կառավարիչների հանդիպման ժամանակ:
ԱՄՆ-ն անցած շաբաթվա սկզբին հայտարարեց, որ «տնտեսական նոր գրոհ» է սկսում Իրանի դեմ: Երեկ գիշերն էլ մոտ մեկ ամիս տևած հրադադարից հետո ԱՄՆ-ն և Իրանը հարվածներ են փոխանակել:

The purpose of the new US sanctions against Iran is to "create conditions under which they will be willing to sit at the negotiating table," said the US Secretary of the Treasury in an interview with CNBC:
Previously, in a conversation with reporters, Scott Besant stated that Iran is taking the US sanctions seriously and is now responding aggressively as it suffers economic losses as a result:
"I think they are taking military measures because they are incurring economic losses," he told reporters at the G20 finance ministers and central bank governors meeting in North Carolina:
Last week, the US announced the start of a "new economic assault" against Iran. Just last night, after nearly a month of ceasefire, the US and Iran exchanged strikes: