Իրանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցների նպատակն է «ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց պարագայում նրանք պատրաստ կլինեն նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ», CNBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը:
Մինչ այդ էլ լրագրողների հետ զրույցում Սքոթ Բեսենթն ասել է, որ Իրանը լուրջ է վերաբերվում ԱՄՆ պատժամիջոցներին և այժմ ագրեսիվ կերպով է պատասխանում, քանի որ տնտեսական կորուստներ է կրում դրանց հետևանքով:
«Կարծում եմ՝ նրանք ռազմական միջոցներ են ձեռնարկում, քանզի տնտեսական կորուստներ են կրում», - լրագրողներին նա ասել է Հյուսիսային Կարոլինայում G20-ի ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի կառավարիչների հանդիպման ժամանակ:
ԱՄՆ-ն անցած շաբաթվա սկզբին հայտարարեց, որ «տնտեսական նոր գրոհ» է սկսում Իրանի դեմ: Երեկ գիշերն էլ մոտ մեկ ամիս տևած հրադադարից հետո ԱՄՆ-ն և Իրանը հարվածներ են փոխանակել:

Цель санкций - привести Иран к переговорам
Цель новых санкций США против Ирана заключается в том, чтобы «создать такие условия, при которых они будут готовы сесть за стол переговоров», заявил министр финансов США в интервью CNBC:
Ранее в разговоре с журналистами Скотт Бесент сказал, что Иран серьезно относится к американским санкциям и теперь агрессивно отвечает, поскольку несет экономические потери в результате их действия:
«Я думаю, что они принимают военные меры, поскольку несут экономические потери», - сказал он журналистам на встрече министров финансов и управляющих центральных банков G20 в Северной Каролине:
На прошлой неделе США объявили о начале «новой экономической атаки» против Ирана. Накануне ночью, после почти месячного перемирия, США и Иран обменялись ударами: