Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան
Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հուլիսի 1-2-ը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան, որտեղ քննարկելու է երկու երկրների միջև տրանսպորտային միջանցքի զարգացումը: Այս մասին տեղեկացրել է Հանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պաուլա Պինյուն:
«Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կայցելի Հարավային Կովկաս՝ եվրոպական աջակցությունն արտահայտելու համար: Նա կմեկնի Ադրբեջան, որտեղ կհանդիպի երկրի նախագահի հետ, իսկ հետո՝ Հայաստան, որտեղ կհանդիպի վարչապետի հետ»,- ասել է Պինյուն:
Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավարը կքննարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման գործընթացն ու ԵՄ ներդրումները տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում, որպեսզի երկուսն էլ վերածվեն «Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա միջանցքի»: Սա Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի երկրորդ այցն է Հայաստան վերջին երկու ամսում, նախորդը տեղի է ունեցել մայիսին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում:

Урсула фон дер Ляйен посетит Армению и Азербайджан
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетит Армению и Азербайджан 1-2 июля, где обсудит развитие транспортного коридора между двумя странами. Об этом сообщил официальный представитель Комиссии Паола Пиньон.
«Урсула фон дер Ляйен посетит Южный Кавказ, чтобы выразить европейскую поддержку. Она отправится в Азербайджан, где встретится с президентом страны, а затем в Армению, где встретится с премьер-министром», — сказал представитель.
Председатель Европейской комиссии обсудит процесс мирного разрешения конфликта между Арменией и Азербайджаном, а также инвестиции ЕС в транспортную инфраструктуру, чтобы обе страны стали «коридором из Центральной Азии в Европу». Это будет второй визит Урсулы фон дер Ляйен в Армению за последние два месяца; ранее она посещала страну в мае в рамках саммита Европейского политического сообщества.