Ուորեն Բաֆեթը բացահայտել է Alphabet-ում կատարված 30 մլրդ դոլարի ներդրման մանրամասները
Բերգշիր Հաթեյի ղեկավար Ուորեն Բաֆեթը հայտնել է, որ Alphabet-ի բաժնետոմսերում 30 մլրդ դոլարի ներդրում կատարելու որոշումն անձամբ ինքն է ընդունել։ Նա նաև հայտարարել է իր ակտիվների վաճառքի գործընթացն արագացնելու մասին, հաղորդում է CNBC-ն։
Չնայած շուկաներում տարածված սպասումներին, թե Google-ի մայր ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերումը նոր գլխավոր տնօրեն Գրեգ Աբելի նախաձեռնությունն էր, Բաֆեթը հաստատել է, որ գործարքի հեղինակը հենց ինքն է։ «Ես եմInitiated դա», — հայտարարել է ներդրողը՝ հավելելով, որ տեխնոլոգիական հսկան հաջողության հասնելու ավելի մեծ հավանականություն ունի, քան Ուոլ Սթրիթի առաջարկների 90%-ը։ Միաժամանակ հոլդինգի խոշորագույն ակտիվը շարունակում է մնալ Apple-ը, որի բաժնեմասի արժեքը գնահատվում է 76 մլրդ դոլար։
Միևնույն ժամանակ միլիարդատերը հայտարարել է իր բարեգործական ռազմավարության արմատական փոփոխության մասին։ Նա դադարեցնում է երկարամյա նվիրատվությունները Բիլ Գեյթսի հիմնադրամին, որին վերջին երկու տասնամյակում փոխանցել է շուրջ 48 մլրդ դոլար, և իր միջոցների կառավարումը փոխանցում է իր երեք երեխաների հիմնադրամներին։ Իր կարողության բաշխումն ավարտելու նպատակով ներդրողը նախատեսում է առաջիկա ութ տարիների ընթացքում ամբողջությամբ ազատվել իրեն պատկանող Berkshire Hathaway-ի բաժնետոմսերից։

Warren Buffett Reveals Details of $30 Billion Investment in Alphabet
Warren Buffett, the head of Berkshire Hathaway, revealed that he personally made the decision to invest $30 billion in Alphabet's shares. He also announced plans to accelerate the process of selling his assets, according to CNBC.
Despite widespread market expectations that the acquisition of shares in Google's parent company was initiated by the new CEO Greg Abel, Buffett confirmed that he was the one behind the deal. “I initiated this,” the investor stated, adding that the tech giant has a greater chance of success than 90% of Wall Street's proposals. Meanwhile, the holding's largest asset remains Apple, with a share value estimated at $76 billion.
At the same time, the billionaire announced a radical change in his charitable strategy. He is halting long-term donations to the Bill Gates Foundation, to which he has donated around $48 billion over the last two decades, and is transferring the management of his funds to the foundations of his three children. To complete the distribution of his wealth, the investor plans to fully divest from his Berkshire Hathaway shares over the next eight years.