Ուորեն Բաֆեթը բացահայտել է Alphabet-ում կատարված 30 մլրդ դոլարի ներդրման մանրամասները
Բերգշիր Հաթեյի ղեկավար Ուորեն Բաֆեթը հայտնել է, որ Alphabet-ի բաժնետոմսերում 30 մլրդ դոլարի ներդրում կատարելու որոշումն անձամբ ինքն է ընդունել։ Նա նաև հայտարարել է իր ակտիվների վաճառքի գործընթացն արագացնելու մասին, հաղորդում է CNBC-ն։
Չնայած շուկաներում տարածված սպասումներին, թե Google-ի մայր ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերումը նոր գլխավոր տնօրեն Գրեգ Աբելի նախաձեռնությունն էր, Բաֆեթը հաստատել է, որ գործարքի հեղինակը հենց ինքն է։ «Ես եմInitiated դա», — հայտարարել է ներդրողը՝ հավելելով, որ տեխնոլոգիական հսկան հաջողության հասնելու ավելի մեծ հավանականություն ունի, քան Ուոլ Սթրիթի առաջարկների 90%-ը։ Միաժամանակ հոլդինգի խոշորագույն ակտիվը շարունակում է մնալ Apple-ը, որի բաժնեմասի արժեքը գնահատվում է 76 մլրդ դոլար։
Միևնույն ժամանակ միլիարդատերը հայտարարել է իր բարեգործական ռազմավարության արմատական փոփոխության մասին։ Նա դադարեցնում է երկարամյա նվիրատվությունները Բիլ Գեյթսի հիմնադրամին, որին վերջին երկու տասնամյակում փոխանցել է շուրջ 48 մլրդ դոլար, և իր միջոցների կառավարումը փոխանցում է իր երեք երեխաների հիմնադրամներին։ Իր կարողության բաշխումն ավարտելու նպատակով ներդրողը նախատեսում է առաջիկա ութ տարիների ընթացքում ամբողջությամբ ազատվել իրեն պատկանող Berkshire Hathaway-ի բաժնետոմսերից։

Уоррен Баффет раскрыл детали инвестиций в Alphabet на 30 миллиардов долларов
Глава Berkshire Hathaway Уоррен Баффет сообщил, что решение о вложении 30 миллиардов долларов в акции Alphabet он принял лично. Он также объявил о процессе ускорения продажи своих активов, сообщает CNBC.
Несмотря на распространенные на рынках ожидания, что приобретение акций материнской компании Google было инициативой нового генерального директора Грега Абеля, Баффет подтвердил, что инициатором сделки был именно он. «Я инициировал это», — заявил инвестор, добавив, что у технологического гиганта больше шансов на успех, чем у 90% предложений Уолл-стрита. В то же время крупнейшим активом холдинга по-прежнему остается Apple, стоимость акций которой оценивается в 76 миллиардов долларов.
В то же время миллиардер объявил о радикальном изменении своей благотворительной стратегии. Он прекращает многолетние пожертвования Фонду Билла Гейтса, которому за последние два десятилетия передал около 48 миллиардов долларов, и передает управление своими средствами фондам своих троих детей. С целью завершения распределения своего состояния инвестор планирует в течение следующих восьми лет полностью избавиться от принадлежащих ему акций Berkshire Hathaway.