Ամերիկյան ֆոնդային ինդեքսներն ուրբաթ օրվա սակարկություններն ավարտել են անկմամբ։ Dow Jones Industrial Average արդյունաբերական ցուցանիշը նվազել է 0,09%-ով՝ հասնելով 51876,11 կետի։ Standard & Poor's 500 ինդեքսի արժեքը նվազել է 0,05%-ով՝ կազմելով 7354,02 կետ։ Nasdaq Composite բարձր տեխնոլոգիական ինդեքսը կորցրել է 0,24% և շուկայի փակման պահին կանգնել 25297,62 կետի վրա։
Շուկայի վրա ճնշում են գործադրել արհեստական բանականության (ԱԲ) հեռանկարների և այդ ոլորտում ընկերությունների չափազանց մեծ ծախսերի վերաբերյալ մտահոգությունները։ Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ The New York Times-ը հայտնել է, որ OpenAI-ը կարող է հետաձգել իր բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումը (IPO)։
Այս ֆոնին Nvidia Corp.-ի կապիտալիզացիան (շուկայական արժեքը) նվազել է 1,6%-ով, Oracle Corp.-ինը՝ 2,6%-ով, CoreWeave-ինը՝ 2,2%-ով, Advanced Micro Devices-ինը՝ 2,1%-ով, Super Micro-ինը՝ 3,3%-ով, Broadcom-ինը՝ 3,7%-ով, Micron-ինը՝ 6,7%-ով, իսկ Alphabet Inc.-ինը՝ 1,8%-ով։
Ընդհակառակը, մի շարք այլ հսկաներ կարողացել են աճ գրանցել. Microsoft Corp.-ի շուկայական արժեքն ավելացել է 5,7%-ով, Meta-ինը՝ 1,4%-ով, Amazon.com Inc.-ինը՝ 2,5%-ով, պլանշետների ու նոութբուքերի գները բարձրացրած Apple Inc.-ինը՝ 3,1%-ով, իսկ Tesla-ինը՝ 1,2%-ով։
IBM-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 5,2%-ով այն լուրերի ֆոնին, որ ընկերությունը մշակել է 0,7 նանոմետր (նմ) տեխնոլոգիական պրոցես, որն օգտագործվելու է ավելի հզոր ու էներգախնայող չիպերի արտադրության համար։
Կիսահաղորդիչների արտադրությամբ զբաղվող ON Semiconductor Corp. (Onsemi) ընկերության արժեթղթերը գրանցել են 23,7% կտրուկ անկում։ Սրա պատճառն այն տեղեկությունն էր, որ ընկերությունը բաժնետոմսերի փոխանակմամբ գնում է «խելացի» սարքերի ինտերֆեյսներ մշակող Synaptics Inc.-ը, որի գործարքը գնահատվում է 7 միլիարդ դոլար։ Լուրից հետո Synaptics-ի շուկայական արժեքը նվազել է 3,7%-ով։
Բրիտանական Wise ֆինտեխ ընկերության բաժնետոմսերի գները թռիչք են գրանցել՝ աճելով 10,2%-ով։ Չնայած ընկերության տարեկան նախահարկային շահույթը նվազել էր 8%-ով, այդ ցուցանիշը, միևնույնն է, գերազանցել էր շուկայի կանխատեսումները։
Տիեզերական ոլորտի Rocket Lab ընկերության կապիտալիզացիան աճել է 4,8%-ով այն բանից հետո, երբ ՆԱՍԱ-ն նրանցից հրթիռ-կրիչներ էր ընտրել երկու տիեզերական առաքելությունների համար։
Tango Therapeutics դեղագործական ընկերության բաժնետոմսերի գինը բարձրացել է 4,4%-ով։ Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Jefferies ֆինանսական կառույցը բարձրացրել է դրանց վերաբերյալ իր հանձնարարականը՝ ընդգծելով շագանակագեղձի քաղցկեղի դեմ ընկերության մշակած դեղամիջոցի մեծ հեռանկարները։
Ներդրողները վերլուծել են նաև ԱՄՆ առևտրի նախարարության հրապարակած արտաքին առևտրային հաշվեկշռի տվյալները։ Ըստ այդմ՝ մայիսին երկրի ապրանքաշրջանառության դեֆիցիտը (բացասական հաշվեկշիռը) reached 105,8 միլիարդ դոլար՝ նախորդ ամսվա 83 միլիարդ դոլարի համեմատ։ Trading Economics-ը հայտնում է, որ վերլուծաբանները միջինում ակնկալում էին ավելի ցածր՝ 85 միլիարդ դոլարի բացասական սալդո։
Անցյալ ամիս ապրանքների ներմուծման ծավալն աճել է 3,6%-ով և կազմել 313,4 միլիարդ դոլար՝ թարմացնելով վերջին 14 ամսվա առավելագույն ցուցանիշը։ Միևնույն ժամանակ, արտահանումը նվազել է 5,4%-ով՝ հասնելով 207,7 միլիարդ դոլարի։
Այս ամենին զուգահեռ, հունիսին ԱՄՆ-ում սպառողական վստահության ինդեքսն աճել է՝ նախորդ ամսվա 44,8 կետից հասնելով 49,5 կետի։ Այս մասին նշված է Միչիգանի համալսարանի վերջնական զեկույցում, որն էլ հենց հաշվարկում է այդ ցուցանիշը։
Ինդեքսի վերջնական արժեքը սպասվածից ավելի լավն է եղել, քան նախնական գնահատմամբ արձանագրված 48,9 կետը, թեև փորձագետներն ակնկալել են, որ այն կվերանայվի և կհասնի 50 կետի։

Американские фондовые индексы завершили торги в пятницу падением. Индекс Dow Jones Industrial Average снизился на 0,09% и составил 51876,11 пункта. Индекс Standard & Poor's 500 упал на 0,05% до 7354,02 пункта. Индекс Nasdaq Composite потерял 0,24% и на момент закрытия рынка составил 25297,62 пункта.
На рынок оказали давление опасения по поводу перспектив искусственного интеллекта (ИИ) и чрезмерных затрат компаний в этой области. Это произошло после того, как The New York Times сообщила, что OpenAI может отложить первичное публичное размещение акций (IPO).
На этом фоне капитализация Nvidia Corp. снизилась на 1,6%, Oracle Corp. - на 2,6%, CoreWeave - на 2,2%, Advanced Micro Devices - на 2,1%, Super Micro - на 3,3%, Broadcom - на 3,7%, Micron - на 6,7%, а Alphabet Inc. - на 1,8%.
В то же время несколько других гигантов смогли зафиксировать рост: капитализация Microsoft Corp. увеличилась на 5,7%, Meta - на 1,4%, Amazon.com Inc. - на 2,5%, Apple Inc., цены на планшеты и ноутбуки которых выросли, - на 3,1%, а Tesla - на 1,2%.
Акции IBM подорожали на 5,2% на фоне новостей о том, что компания разработала технологический процесс 0,7 нанометра (нм), который будет использоваться для производства более мощных и энергоэффективных чипов.
Акции компании ON Semiconductor Corp. (Onsemi), занимающейся производством полупроводников, упали на 23,7%. Причиной стало сообщение о том, что компания приобретает Synaptics Inc., разрабатывающую интерфейсы для «умных» устройств, в рамках сделки, оцененной в 7 миллиардов долларов. После новости капитализация Synaptics упала на 3,7%.
Акции британской финтех-компании Wise выросли на 10,2%. Несмотря на то, что годовая предварительная прибыль компании снизилась на 8%, этот показатель все же превысил прогнозы рынка.
Капитализация космической компании Rocket Lab увеличилась на 4,8% после того, как NASA выбрала их для ракет-носителей для двух космических миссий.
Акции фармацевтической компании Tango Therapeutics выросли на 4,4%. Это произошло после того, как финансовая компания Jefferies повысила свою рекомендацию по ним, отметив большие перспективы препарата компании против рака простаты.
Инвесторы также проанализировали данные о внешнеэкономическом балансе, опубликованные Министерством торговли США. Согласно этим данным, в мае дефицит товарооборота страны достиг максимального уровня за последний год и составил 105,8 миллиарда долларов по сравнению с 83 миллиарда долларов в предыдущем месяце. Trading Economics сообщает, что аналитики в среднем ожидали более низкого дефицита в 85 миллиардов долларов.
В прошлом месяце объем импорта товаров увеличился на 3,6% и составил 313,4 миллиарда долларов, обновив максимальный показатель за последние 14 месяцев. В то же время экспорт снизился на 5,4%, составив 207,7 миллиарда долларов.
Тем временем в июне индекс потребительской уверенности в США вырос с 44,8 пункта в прошлом месяце до 49,5 пункта. Об этом говорится в окончательном отчете Мичиганского университета, который и рассчитывает этот показатель.
Окончательное значение индекса оказалось лучше ожидаемого, чем первоначальная оценка в 48,9 пункта, хотя эксперты ожидали, что оно будет пересмотрено и достигнет 50 пунктов.