OpenAI-ն ստացավ ԱՄՆ-ի կարգավորիչների թույլտվությունը GPT-5.6-ի թողարկման համար
OpenAI-ն ստացել է ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարության թույլտվությունը իր առաջադեմ GPT-5.6 մոդելի լայն թողարկման համար, հաղորդում է Axios-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրին, որը ծանոթ է հարցին:
OpenAI-ն ակնկալում է, որ թողարկումը տեղի կունենա այս շաբաթ, լրացուցիչ փորձարկումներից և ընկերության ու պետական պաշտոնյաների միջև հանդիպումներից հետո:
OpenAI-ն, Վաշինգտոնը և ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը անմիջապես չեն պատասխանել CNBC-ի հարցումներին:
Axios-ի հաղորդումը հետևում է երեք նոր մոդելների ներկայացմանը, որոնք OpenAI-ն հրապարակեց անցյալ ամսվա վերջին: Այդ ժամանակ OpenAI-ն ընտրեց փուլային մոտեցում, սկզբում սահմանափակելով մուտքը «հավաստագրված գործընկերների փոքր խմբին»՝ ապահովելու համար լիակատար համապատասխանությունը պետական վերահսկողությանը:
OpenAI-ն չի բացահայտել գործընկերների անունները:
Ընկերությունը նշել է, որ «հավատում է լայն մուտքի» և աշխատում է, որպեսզի մոդելները՝ GPT-5.6 Sol, Terra և Luna, հասանելի լինեն առաջիկա շաբաթներին:
Այս հաղորդված ԱՄՆ-ի կառավարության որոշումը գալիս է այն ժամանակ, երբ Թրամփի վարչակազմը որդեգրում է արհեստական բանականության կարգավորման ավելի ակտիվ մոտեցում:
OpenAI-ի ներքին մրցակից Anthropic-ը նույնպես անցյալ ամսվա ընթացքում կանգնեցրել էր իր Claude Fable 5 և Mythos 5 մոդելները՝ համապատասխանելով պետական արտահանման վերահսկողությանը:
Արտահանման սահմանափակումները վերացվել են անցյալ շաբաթ, ինչը ավարտեց կարգավորիչ的不确定性, որը սահմանափակում էր օգտվողների հասանելիությունը ամբողջ աշխարհում:
ԱՄՆ-ի կառավարության խիստ վերահսկողությունը ներքին արհեստական բանականության ոլորտում ստեղծում է անակնկալ հնարավորություններ չինացի մրցակիցների համար, որոնք օգտագործում են այս դադարն ավելի մատչելի մոդելներ մշակելու համար:
Zhipu-ն, որը գործարկվում է Knowledge Atlas Technology JSC անունով, անցյալ ամսվա ընթացքում ներկայացրել է իր GLM 5.2 մոդելը, որը անվճար է ներբեռնելու, հարմարեցնելու և ձեռնարկության սեփական սերվերներում գործարկելու համար:

OpenAI получил одобрение от Министерства торговли США на широкую публикацию своей продвинутой модели GPT-5.6, сообщает Axios, ссылаясь на источник, знакомый с ситуацией.
OpenAI ожидает, что запуск произойдет уже на этой неделе, после дополнительных тестирований и встреч между компанией и государственными чиновниками.
OpenAI, Белый дом и Министерство торговли США сразу не ответили на запросы CNBC.
Сообщение Axios следует за дебютом трех новых моделей, которые OpenAI представила в конце прошлого месяца. В то время OpenAI выбрала поэтапный подход, первоначально ограничив доступ «малой группе доверенных партнеров», чтобы обеспечить полное соблюдение федерального контроля.
OpenAI не раскрыла имена партнеров.
В блоге компании в то время было сказано, что она «верит в широкий доступ» и работает над тем, чтобы модели GPT-5.6 Sol, Terra и Luna стали общедоступными в ближайшие недели.
Это решение правительства США принимается в то время, когда администрация Трампа принимает более активный подход к регулированию ИИ, стремясь оценить возможности моделей перед их полномасштабным выпуском.
Внутренний конкурент OpenAI, компания Anthropic, также столкнулась с приостановкой своих моделей Claude Fable 5 и Mythos 5 в прошлом месяце, когда она соблюдала государственные экспортные ограничения. Ограничения были сняты на прошлой неделе, что положило конец периоду регуляторной неопределенности, который ограничивал доступность для пользователей по всему миру.
Жесткий контроль правительства США над внутренним фронтом ИИ создает непреднамеренные возможности для китайских конкурентов, которые используют эту паузу, чтобы получить преимущество с более доступными и экономичными моделями.
Компания Zhipu, действующая под названием Knowledge Atlas Technology JSC, запустила свою модель GLM 5.2 в прошлом месяце, которая доступна для бесплатной загрузки, настройки и запуска на собственных серверах предприятия.