Հորմուզից մինչև Մալակա. Նավթի շուկաներում վճարների ռիսկը
- Հորմուզի նեղուցում վճարների հնարավորությունը մտահոգություն է առաջացրել, հատկապես ներդրողների շրջանում, ովքեր վախենում են, որ դա կարող է կրկնվել այլ ծովային միջանցքներում:
- Rystad Energy-ի ապրանքային շուկաների փոխնախագահ Janiv Shah-ը CNBC-ին ասել է, որ որոշ ներդրողներ սկսել են "մի փոքր անհանգստանալ" Մալակա նեղուցում վճարների հնարավորության մասին:
- Այս ջրանցքը ապահովում է ամենակարճ ծովային ուղին Արևելյան Ասիայից Մերձավոր Արևելք և Եվրոպա:
Իրանի Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ վերահսկողության ձգտումը որոշ էներգետիկ շուկայի մասնակիցների մտահոգություն է առաջացրել Մալակա նեղուցում վճարների ներդրման հնարավորության մասին, որը համարվում է աշխարհի ամենակարևոր էներգետիկ և առևտրային խցկված կետերից մեկը:
Այս ամենը տեղի է ունենում այն բանից հետո, երբ Իրանն ու Օմանն, որոնք գտնվում են Հորմուզի նեղուցի հակառակ կողմերում, ԱՄՆ-ին ներկայացրել են առաջարկ, որը վերաբերում է նեղուցի համատեղ կառավարմանը, ներառյալ վարչական վճարների հավաքումը:
Մալակա նեղուցը, որը Ասիայի և Օվկիանոսի հիմնական խցկված կետն է, 2025 թվականի առաջին կեսին accounted 29% ընդհանուր ծովային նավթի հոսքերի:
Ինդոնեզիայի ֆինանսների նախարար Purbaya Yudhi Sadewa-ն ապրիլին առաջարկել էր, որ երկիրը կարող է ներդնել վճարներ Մալակա նեղուցում նավարկող նավերի համար, սակայն հետագայում հրաժարվել է այդ գաղափարից:
Ավելին, Ինդոնեզիայի նախագահ Prabowo Subianto-ն և Սինգապուրի վարչապետ Lawrence Wong-ը հաստատել են նեղուցով նավերի ազատ անցնելու պարտավորությունը:

Новости | 2026/07/07 06:16
• Перспектива сборов за транзит через Ормузский пролив вызвала тревогу, особенно среди инвесторов, которые боятся, что это может повториться в других морских коридорах.
• Янив Шах, вице-президент по товарным рынкам Rystad Energy, сообщил CNBC, что некоторые инвесторы начали "немного нервничать" из-за возможности сборов в Малаккском проливе.
• Этот водный путь обеспечивает кратчайший морской маршрут из Восточной Азии на Ближний Восток и в Европу.
Стремление Ирана к контролю над Ормузским проливом вызвало у некоторых участников энергетического рынка беспокойство о введении сборов в Малаккском проливе, одном из самых важных энергетических и торговых узлов мира.
Это произошло после того, как Иран и Оман, находящиеся по обе стороны Ормузского пролива, представили США предложение о совместном управлении узким морским коридором, включая сбор административных сборов.
Малаккский пролив, который является основным узлом в Азии и Океании, составил 29% от общего объема морских нефтяных потоков в первой половине 2025 года.
Министр финансов Индонезии Пурбая Юдхи Садева в апреле предложила, что страна может ввести сборы на суда, проходящие через Малаккский пролив, однако затем отказалась от этой идеи.
Кроме того, президент Индонезии Прабово Субианто и премьер-министр Сингапура Лоренс Вонг подтвердили обязательство о свободном проходе судов через пролив.