Նավթի գները բարձրանում են Իրանի հարձակման հաշվետվությունից հետո
Նավթի գները բարձրացել են երեքշաբթի առավոտյան, երբ հաղորդվել է Իրանի հարձակման մասին կոմերցիոն նավերի վրա Հորմուզի նեղուցում։ Հորմուզի նեղուցը, որը սովորաբար անցնում է աշխարհի նավթի տրանսպորտի մոտ 20%-ը, հաստատում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջանկյալ խաղաղության համաձայնագրի խոցելիությունը, երբ նրանք բանակցում են իրենց պատերազմի մշտական ավարտի շուրջ։
Միջազգային չափանիշներով Brent նավթի ֆյուչերսները սեպտեմբերի համար աճել են 1.5%-ով՝ հասնելով $73.09 մեկ բարելի համար, ընդլայնելով նախորդ աճերը։ ԱՄՆ-ի West Texas Intermediate ֆյուչերսները օգոստոսի համար նույնպես աճել են 1.5%-ով՝ հասնելով $69.56, նախորդ օրը փակվելով ամենացածր մակարդակում՝ փետրվարի 27-ից։
Իրանը երկուշաբթի երեկոյան երկու հրթիռ է արձակել Հորմուզի նեղուցում նավարկող նավերի վրա, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով երկու անանուն ԱՄՆ պաշտոնյաների։ Նավերը զգալի վնասներ են կրել, սակայն զոհեր չեն եղել։
Միացյալ Թագավորության Մարիտիմ առևտրի գործողությունների կենտրոնը հայտնել է, որ ստացել է հաղորդում 8 ծովային մղոն հեռավորության վրա Լիմահից, Օման։ Նրանք նշել են, որ նավը հարվածվել է անհայտ պրոյեկտով, ինչի արդյունքում բռնկվել է կրակ։ Զոհեր չեն եղել։
Վաշինգտոնը և Թեհրանը նախորդ ամսին ստորագրել են համաձայնագիր՝ իրենց մոտ 4-մսյա պատերազմի ավարտի համար։ Անուղղակի բանակցությունները ավարտվել են անցյալ շաբաթ, առանց որևէ նշանակալի առաջընթացի նշանի։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի ասել է, որ երկու երկրները կամ կնքեն համաձայնություն, կամ ԱՄՆ-ն «կավարտի գործը», նորից սպառնալով ռազմական գործողություններով Իսլամական Հանրապետության դեմ։

Цены на нефть растут после сообщения о нападении Ирана на коммерческие суда
Цены на нефть выросли во вторник утром после сообщения о нападении Ирана на коммерческие суда в стратегически важном Ормузском проливе. Пролив, который обычно обрабатывает около 20% мировых нефтяных перевозок, подтверждает хрупкость промежуточного мирного соглашения между США и Ираном, когда они ведут переговоры о постоянном завершении своей войны.
Международные фьючерсы на нефть Brent с поставкой в сентябре торговались на 1,5% выше, достигнув $73,09 за баррель, продолжая предыдущие приросты. Фьючерсы на нефть West Texas Intermediate с поставкой в августе также выросли на 1,5%, достигнув $69,56, после закрытия на самом низком уровне с 27 февраля.
Иран выпустил как минимум две ракеты по судам, проходящим через Ормузский пролив в понедельник вечером, сообщает Axios, ссылаясь на двух неназванных американских чиновников. Судна получили значительные повреждения, но жертв не было.
Центр морской торговли Великобритании сообщил, что получил сообщение об инциденте в 8 морских милях к востоку от Лимы, Оман. Они сообщили, что танкер был поражен неизвестным снарядом, в результате чего возник пожар. Жертв не было.
Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании в прошлом месяце, чтобы положить конец своей почти четырехмесячной войне. Косвенные переговоры завершились на прошлой неделе без каких-либо признаков значительного прогресса.
Президент Дональд Трамп в понедельник заявил, что две страны либо заключат соглашение, либо США «закончат дело», вновь угрожая военными действиями против Исламской Республики.