Նավթի գները աճում են 6%-ով, երբ Թրամփը հայտարարում է, որ զինադադարն Իրանի հետ ավարտված է
Այսօր նավթի գները աճել են մոտ 6%-ով, երբ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև զինադադարն ավարտված է: Նա հավելեց, որ Վաշինգտոնի պատվիրակությունը ցանկանում է բանակցել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ, սակայն դա համարում է «ժամանակի վատնում» Իրանի կողմի հետ:
Թրամփի մեկնաբանությունները հնչեցին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն նոր հարվածներ հասցրեց Իրանի վրա՝ ի պատասխան Hormuzի նեղուցում առևտրային նավերի վրա կատարված հարձակումների:
• West Texas Intermediate (WTI) նավթի ֆյուչերսները օգոստոսի համար բարձրացել են 5.79%-ով՝ հասնելով $74.50 մեկ բարելի համար:
• Միջազգային Brent նավթի ֆյուչերսները սեպտեմբերի համար աճել են 5.92%-ով՝ հասնելով $78.55 մեկ բարելի համար:
Թրամփը նաև նշեց, որ «ոչ մի ցանկություն չունի նրանց հետ գործ ունենալու», և որ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը «ուժեղ հարվածներ» են հասցրել Իրանի վրա:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը այս հարվածները որակել է որպես «խոշոր խախտում»՝ նշելով, որ Իրանի զինված ուժերը չեն խնայելու ջանքերը պաշտպանելու Իրանի տարածքային ամբողջականությունը:
Այս զարգացումները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը չեղարկել է Իրանի նավթի վաճառքի թույլտվությունը:

Цены на нефть выросли почти на 6% после заявления Трампа о завершении перемирия с Ираном
Цены на нефть сегодня выросли почти на 6% после того, как президент США Дональд Трамп заявил, что перемирие с Ираном завершено. Он добавил, что делегация Вашингтона хочет вести переговоры о мире, но считает это «потерей времени» в общении с иранской стороной.
Комментарии Трампа прозвучали после того, как США нанесли новые удары по Ирану в ответ на атаки на коммерческие суда в Ормузском проливе.
• Фьючерсы на нефть West Texas Intermediate (WTI) с поставкой в августе выросли на 5,79%, достигнув $74,50 за баррель.
• Фьючерсы на международную нефть Brent с поставкой в сентябре поднялись на 5,92%, составив $78,55 за баррель.
Трамп также заявил, что «не хочет иметь с ними дело» и что вооруженные силы США провели «мощные удары» по Ирану.
Иранское министерство иностранных дел назвало эти удары «грубым нарушением» и добавило, что вооруженные силы Ирана не будут колебаться в защите территориальной целостности страны.
Эти события происходят на фоне отмены Министерством финансов США разрешения на продажу иранской нефти.