Մնացականյանը հայտարարում է գյուղոլորտի 15% անկման մասին
ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին՝ 2026թ. հուլիսի ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշներում լրացված չէ գյուղատնտեսության տողը, այն դեպքում, երբ բոլոր մյուս տողերը լրացված են։ Այդ օրերին ԱԺ ամբիոնից «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Մնացականյանը հայտարարեց, որ գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը կազմել է 15% և իշխանություններին հորդորեց վերաբացել Գյուղատնտեսության նախարարությունը։
Հատկանշական է, որ ՎԿ-ի՝ հունիսին հրապարակած տվյալներով գյուղոլորտի անկումը կազմում էր 11.6 % և կանխատեսվում էր, որ այն կխորանար նաև Հուլիսին։ Մնացականյանը նշեց, որ իր հրապարակած վիճակագրական տվյալները պաշտոնական աղբյուրներից են վերցված։ Նա ընդգծեց, որ եթե իր հայտարարությունը սխալ լիներ, ապա ՔՊ պատգամավորները նրան նվազագույնը 500 անգամ սխալ էին հանել։
Մնացականյանը նաև անդրադարձավ արտահանման ուղղություններին, նշելով, որ արտահանումները հիմնականում Ուկրաինա և Վրաստան են գնում, իսկ պետական սուբսիդիաները որոշակիորեն զսպում են անկումը, սակայն ոչ այն չափով, ինչքան պետք է։ Նա ընդգծեց, որ պետությունը պարտավոր է շարունակել սուբսիդավորումը, այլապես ամբողջ բերքը կարող է փչանալ։

По последнему оперативному отчету Национального статистического комитета Армении за июль 2026 года, строка о сельском хозяйстве не была заполнена, в то время как все остальные строки были заполнены. В эти дни депутат от фракции «Сильная Армения» Арутюн Mnatsakanyan заявил, что падение в сельском хозяйстве составило 15% и призвал власти восстановить Министерство сельского хозяйства.
Примечательно, что согласно данным, опубликованным в июне, падение в сельском хозяйстве составило 11,6%, и ожидалось, что оно углубится и в июле. Mnatsakanyan отметил, что его статистические данные взяты из официальных источников. Он подчеркнул, что если бы его заявление было ошибочным, то депутаты от КП должны были бы ошибиться минимум 500 раз.
Mnatsakanyan также прокомментировал направления экспорта, отметив, что экспорт в основном идет в Украину и Грузию, а государственные субсидии частично сдерживают падение, но не в той мере, в какой это необходимо. Он подчеркнул, что государство обязано продолжать субсидирование, иначе весь урожай может испортиться.