Մի դրամի ուժը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ավարտեցին Շիրակում մեկնարկած անտառային նախագիծը
Լուրեր | 2026/07/06 16:46
Շիրակում իրականացված «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը ավարտվել է
Մի դրամի ուժը, My Forest Armenia և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ավարտել են «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը, որը մեկնարկել էր Շիրակում՝ 20,000 ծառ տնկելու նպատակով: Նախագիծը ավարտվեց «Սիմֆոնիկ ճանապարհորդություն» համերգով, որի բոլոր հասույթները նվիրաբերվեցին անտառում ավելի շատ ծառեր տնկելու համար:
Նախագծի շրջանակներում արդեն տնկվել է 15,758 ծառ Հայաստանի Շիրակի մարզում: Շնորհիվ նախագծի գլխավոր գործընկերների՝ Idram և IDBank-ի, ավելի քան 12 միլիոն դրամի աջակցությամբ, «Սիմֆոնիկ անտառ» իրականություն է դարձել:
Իրենց խոսքում Idram-ի տնօրեն Արսեն Քդանյանը նշեց. «Սիմֆոնիկ անտառի գաղափարը սկզբից ի վեր լիովին համահունչ էր մեր փիլիսոփայությանը: Մենք հավատում ենք, որ փոքր քայլերը հանգեցնում են նշանակալի փոփոխությունների: Idram-ում համոզված ենք, որ իսկապես նշանակալի արդյունքներ են հասնում նրանք, ովքեր պատրաստ են ներդնել ապագայի մեջ համբերությամբ և հետևողականությամբ».
«Սիմֆոնիկ անտառը ներդրում է ապագա սերունդների համար, օգնելով ստեղծել ավելի մաքուր և կանաչ միջավայր տարիների ընթացքում: Վերջին տարիների ընթացքում մենք տնկել ենք ավելի քան 50,000 ծառ Հայաստանի տարբեր վայրերում մեր շրջակա միջավայրի նախաձեռնությունների շրջանակներում: Այսպիսի նախագծերի աջակցությունը մեր առաքելության անբաժանելի մասն է»՝ նշեց IDBank-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Մհեր Աբրահամյանը:
«Սիմֆոնիկ անտառի» յուրահատկությունը ծառերի դասավորությունն է, որը արտացոլում է սիմֆոնիկ նվագախմբի կառուցվածքը:
«Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը նախաձեռնել է այսպիսի նշանակալի նախագիծ՝ ստեղծելով «Սիմֆոնիկ անտառը» Շիրակի մարզում: Musik և բնությունը մեզ համար շատ կարևոր են»՝ ասաց My Forest Armenia-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Անդրե Գումուջդջյանը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գործադիր տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը ընդգծեց, որ այս երկարաժամկետ նախաձեռնության մեկնարկը կարևոր է նվագախմբի 20-րդ տարեդարձի համերգային սեզոնի ընթացքում: «Մենք իսկապես ուրախ ենք, որ Idram-ի, IDBank-ի և Մի դրամի ուժի հետ միասին մեր նվագախումբը կարողացել է սկսել անտառի վերականգնման և պահպանման նվիրված նախագիծ»:
«Սիմֆոնիկ անտառը» ուժեղ գործընկերության արդյունք է, որը միավորված է ընդհանուր նպատակով՝ վերականգնել Հայաստանի անտառները և պահպանել կենսաբազմազանությունը: Որովհետև իրական ներդրումը չափվում է ոչ թե թվերով, այլ՝ կոնկրետ, երկարատև փոփոխություններով:

Сила одного драма, My Forest Armenia и Государственный симфонический оркестр Армении завершили проект «Симфонический лес», запущенный в Шираке с целью посадки 20,000 деревьев. Проект завершился концертом «Симфоническое путешествие», все доходы от продажи билетов которого были направлены на посадку еще большего количества деревьев в лесу.
В рамках инициативы уже было посажено 15,758 деревьев в Ширакской области Армении. Благодаря поддержке более 12 миллионов драм, предоставленных основными партнерами проекта, Idram и IDBank, «Симфонический лес» стал реальностью.
По словам Арсена Кдняна, директора Idram: «Идея Симфонического леса с самого начала полностью соответствовала нашей философии. Мы верим, что маленькие шаги приводят к значительным изменениям. В Idram мы убеждены, что действительно значительные результаты достигаются теми, кто готов инвестировать в будущее с терпением и последовательностью».
«Симфонический лес — это инвестиция в будущие поколения, помогающая создать более чистую и зеленую среду на долгие годы. За последние несколько лет мы посадили более 50,000 деревьев по всей Армении в рамках наших экологических инициатив. Поддержка таких проектов является неотъемлемой частью нашей миссии», — сказал Мгер Абрахамян, председатель правления IDBank.
Уникальность Симфонического леса заключается в расположении деревьев, которое отражает структуру симфонического оркестра.
«Я рад, что Государственный симфонический оркестр Армении инициировал такой значимый проект, создав Симфонический лес в Ширакской области. Музыка и природа для нас обеих очень важны», — сказал Андре Гумучджиан, основатель и генеральный директор My Forest Armenia.
Саргис Балбабян, исполнительный директор Государственного симфонического оркестра Армении, подчеркнул важность запуска этой долгосрочной инициативы в рамках концертного сезона, посвященного 20-летию оркестра: «Мы действительно рады, что вместе с Idram, IDBank и Силой одного драма наш оркестр смог запустить проект, посвященный восстановлению и охране лесов».
Симфонический лес — это результат крепкого партнерства, объединенного общей целью: восстановление лесов Армении и сохранение биологического разнообразия. Потому что реальные инвестиции измеряются не цифрами, а ощутимыми, долговечными изменениями.