Մի դրամի ուժը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ավարտեցին Շիրակում մեկնարկած անտառային նախագիծը
Լուրեր | 2026/07/06 16:46
Շիրակում իրականացված «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը ավարտվել է
Մի դրամի ուժը, My Forest Armenia և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ավարտել են «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը, որը մեկնարկել էր Շիրակում՝ 20,000 ծառ տնկելու նպատակով: Նախագիծը ավարտվեց «Սիմֆոնիկ ճանապարհորդություն» համերգով, որի բոլոր հասույթները նվիրաբերվեցին անտառում ավելի շատ ծառեր տնկելու համար:
Նախագծի շրջանակներում արդեն տնկվել է 15,758 ծառ Հայաստանի Շիրակի մարզում: Շնորհիվ նախագծի գլխավոր գործընկերների՝ Idram և IDBank-ի, ավելի քան 12 միլիոն դրամի աջակցությամբ, «Սիմֆոնիկ անտառ» իրականություն է դարձել:
Իրենց խոսքում Idram-ի տնօրեն Արսեն Քդանյանը նշեց. «Սիմֆոնիկ անտառի գաղափարը սկզբից ի վեր լիովին համահունչ էր մեր փիլիսոփայությանը: Մենք հավատում ենք, որ փոքր քայլերը հանգեցնում են նշանակալի փոփոխությունների: Idram-ում համոզված ենք, որ իսկապես նշանակալի արդյունքներ են հասնում նրանք, ովքեր պատրաստ են ներդնել ապագայի մեջ համբերությամբ և հետևողականությամբ».
«Սիմֆոնիկ անտառը ներդրում է ապագա սերունդների համար, օգնելով ստեղծել ավելի մաքուր և կանաչ միջավայր տարիների ընթացքում: Վերջին տարիների ընթացքում մենք տնկել ենք ավելի քան 50,000 ծառ Հայաստանի տարբեր վայրերում մեր շրջակա միջավայրի նախաձեռնությունների շրջանակներում: Այսպիսի նախագծերի աջակցությունը մեր առաքելության անբաժանելի մասն է»՝ նշեց IDBank-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Մհեր Աբրահամյանը:
«Սիմֆոնիկ անտառի» յուրահատկությունը ծառերի դասավորությունն է, որը արտացոլում է սիմֆոնիկ նվագախմբի կառուցվածքը:
«Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը նախաձեռնել է այսպիսի նշանակալի նախագիծ՝ ստեղծելով «Սիմֆոնիկ անտառը» Շիրակի մարզում: Musik և բնությունը մեզ համար շատ կարևոր են»՝ ասաց My Forest Armenia-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Անդրե Գումուջդջյանը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գործադիր տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը ընդգծեց, որ այս երկարաժամկետ նախաձեռնության մեկնարկը կարևոր է նվագախմբի 20-րդ տարեդարձի համերգային սեզոնի ընթացքում: «Մենք իսկապես ուրախ ենք, որ Idram-ի, IDBank-ի և Մի դրամի ուժի հետ միասին մեր նվագախումբը կարողացել է սկսել անտառի վերականգնման և պահպանման նվիրված նախագիծ»:
«Սիմֆոնիկ անտառը» ուժեղ գործընկերության արդյունք է, որը միավորված է ընդհանուր նպատակով՝ վերականգնել Հայաստանի անտառները և պահպանել կենսաբազմազանությունը: Որովհետև իրական ներդրումը չափվում է ոչ թե թվերով, այլ՝ կոնկրետ, երկարատև փոփոխություններով:

The Power of One Dram, My Forest Armenia, and the Armenian State Symphony Orchestra have concluded the Symphonic Forest project, launched in Shirak with the goal of planting 20,000 trees. The project was wrapped up with the Symphonic Journey concert, with all proceeds from ticket sales dedicated to planting even more trees in the forest.
As part of the initiative, 15,758 trees have already been planted in Armenia’s Shirak Province. Thanks to the support of more than AMD 12 million provided by the project’s principal partners, Idram and IDBank, Symphonic Forest has become a reality.
According to Arsen Kdanyan, Director of Idram: “The idea behind Symphonic Forest has been fully aligned with our philosophy from the very beginning. We believe that small steps lead to meaningful change. At Idram, we are convinced that truly significant results are achieved by those who are willing to invest in the future with patience and consistency.”
“Symphonic Forest is an investment in future generations, helping create a cleaner and greener environment for years to come. Over the past few years, we have planted more than 50,000 trees across Armenia as part of our environmental initiatives. Supporting projects like this is an integral part of our mission,” said Mher Abrahamyan, Chairman of the Management Board of IDBank.
The uniqueness of Symphonic Forest lies in the arrangement of the trees, which mirrors the structure of a symphony orchestra.
“I am delighted that the Armenian State Symphony Orchestra initiated such a meaningful project by creating the Symphonic Forest in Shirak Province. Music and nature are both deeply important to us,” said André Gumuchdjian, Founder and CEO of My Forest Armenia.
Sargis Balbabyan, Executive Director of the Armenian State Symphony Orchestra, emphasized the importance of launching this long-term initiative during the Orchestra’s 20th anniversary concert season: “We are truly excited that, together with Idram, IDBank and The Power of One Dram, our Orchestra has been able to launch a project dedicated to forest restoration and conservation.”
Symphonic Forest is the result of a strong partnership united by a common goal: restoring Armenia’s forests and preserving biodiversity. Because real investment is measured not by numbers, but by tangible, lasting change.