ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը «աննախադեպ» է որակել հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին «արևմտյան միջամտությունը», փոխանցում է TACC գործակալությունը։
Նա մասնավորապես մատնանշել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ հետապնդումը՝ համարելով, որ «իշխող շրջանակների համար ընդդիմության անցանկալի անդամների նկատմամբ ճնշման նոր փուլ» է սկսվել։
«Արևմտյան երկրների կողմից սա լիակատար լռության է արժանանում։ Նրանց միջամտությունը վերջին ընտրարշավին աննախադեպ էր», - ասել է ՌԴ երրորդ նախագահը։
Մեդվեդևի համոզմամբ՝ «Հայաստանը Արևմուտքի համար միայն գործիք է Ռուսաստանի դեմ»․ «Արևմուտքը ամենից շատ շահագրգռված է քաղաքական դաշտը մաքրել բոլոր այն ուժերից, որոնք կոչ են անում առողջ հարաբերություններ պահպանել Երևանի և Մոսկվայի միջև», - նշել է նա։
Ռուս պաշտոնյան նախազգուշացրել է՝ Երևանի կողմից Ռուսաստանի հետ ավանդական կապերը խզելու ցանկացած քայլ անխուսափելիորեն լուրջ հետևանքներ կունենա հայ ժողովրդի համար։
Ռուսաստանը Հայաստանի իշխանությունների մտադրությունների մասին կդատի նրանց գործնական քայլերից, ասել է ՌԴ ԱԽ փոխնախագահը։
Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ռուսաստանից դեռ չեն շնորհավորել, փոխարենը՝ Մոսկվայից տարբեր պնդումներ են հնչում, թե Հայաստանում ընտրությունները խախտումներով են անցել:
Վարչապետ Փաշինյանը հունիսի 11-ին հույս էր հայտնել, որ շնորհավորանքը կստանա:
Ընտրություններին ընդառաջ Մոսկվան փաստացի տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանեց Հայաստանի նկատմամբ՝ հորդորելով արագ կողմնորոշվել՝ մնո՞ւմ է ԵԱՏՄ-ում, թե՞ գնում է Եվրոպական Միություն։ Երևանից վստահեցնում են՝ առայժմ հնարավոր է համատեղել ԵԱՏՄ անդամակցությունը և դեպի ԵՄ ձգտումները։

Medvedev on Western Interference
Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of the Security Council of Russia, has described the Western interference in the parliamentary elections held on June 7 in Armenia as "unprecedented," according to TACC agency.
He specifically pointed to the persecution of the leader of the Prosperous Armenia Party, Gagik Tsarukyan, stating that a "new phase of pressure against undesirable members of the opposition for the ruling circles has begun."
"This has been met with complete silence from Western countries. Their interference in the recent electoral campaign was unprecedented," said the third president of Russia.
According to Medvedev, "Armenia is merely a tool for the West against Russia": "The West is most interested in cleansing the political field of all forces that call for maintaining healthy relations between Yerevan and Moscow," he noted.
The Russian official warned that any step by Yerevan to sever traditional ties with Russia will inevitably have serious consequences for the Armenian people.
Russia will judge the intentions of the Armenian authorities based on their practical steps, said the Deputy Chairman of the Security Council of Russia.
As a result of the parliamentary elections, congratulations to Prime Minister Nikol Pashinyan have yet to be received from Russia, while various claims are coming from Moscow that the elections in Armenia were conducted with violations.
On June 11, Prime Minister Pashinyan expressed hope that he would receive congratulations.
Ahead of the elections, Moscow effectively imposed economic sanctions on Armenia, urging it to quickly decide whether it will remain in the EAEU or move towards the European Union. Yerevan assures that it is still possible to combine membership in the EAEU with aspirations towards the EU.