ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը «աննախադեպ» է որակել հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին «արևմտյան միջամտությունը», փոխանցում է TACC գործակալությունը։
Նա մասնավորապես մատնանշել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ հետապնդումը՝ համարելով, որ «իշխող շրջանակների համար ընդդիմության անցանկալի անդամների նկատմամբ ճնշման նոր փուլ» է սկսվել։
«Արևմտյան երկրների կողմից սա լիակատար լռության է արժանանում։ Նրանց միջամտությունը վերջին ընտրարշավին աննախադեպ էր», - ասել է ՌԴ երրորդ նախագահը։
Մեդվեդևի համոզմամբ՝ «Հայաստանը Արևմուտքի համար միայն գործիք է Ռուսաստանի դեմ»․ «Արևմուտքը ամենից շատ շահագրգռված է քաղաքական դաշտը մաքրել բոլոր այն ուժերից, որոնք կոչ են անում առողջ հարաբերություններ պահպանել Երևանի և Մոսկվայի միջև», - նշել է նա։
Ռուս պաշտոնյան նախազգուշացրել է՝ Երևանի կողմից Ռուսաստանի հետ ավանդական կապերը խզելու ցանկացած քայլ անխուսափելիորեն լուրջ հետևանքներ կունենա հայ ժողովրդի համար։
Ռուսաստանը Հայաստանի իշխանությունների մտադրությունների մասին կդատի նրանց գործնական քայլերից, ասել է ՌԴ ԱԽ փոխնախագահը։
Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ռուսաստանից դեռ չեն շնորհավորել, փոխարենը՝ Մոսկվայից տարբեր պնդումներ են հնչում, թե Հայաստանում ընտրությունները խախտումներով են անցել:
Վարչապետ Փաշինյանը հունիսի 11-ին հույս էր հայտնել, որ շնորհավորանքը կստանա:
Ընտրություններին ընդառաջ Մոսկվան փաստացի տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանեց Հայաստանի նկատմամբ՝ հորդորելով արագ կողմնորոշվել՝ մնո՞ւմ է ԵԱՏՄ-ում, թե՞ գնում է Եվրոպական Միություն։ Երևանից վստահեցնում են՝ առայժմ հնարավոր է համատեղել ԵԱՏՄ անդամակցությունը և դեպի ԵՄ ձգտումները։

Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев назвал «беспрецедентным» вмешательство Запада в парламентские выборы, прошедшие 7 июня в Армении, сообщает агентство ТАСС.
Он в частности указал на преследование лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, отметив, что «начался новый этап давления на нежелательных членов оппозиции для правящих кругов».
«Стороны Запада полностью игнорируют это. Их вмешательство в последние выборы было беспрецедентным», - сказал третий президент России.
По мнению Медведева, «Армения для Запада всего лишь инструмент против России»: «Запад больше всего заинтересован в очистке политического поля от всех сил, которые призывают к поддержанию здоровых отношений между Ереваном и Москвой», - отметил он.
Российский чиновник предупредил, что любой шаг Еревана по разрыву традиционных связей с Россией неизбежно приведет к серьезным последствиям для армянского народа.
Россия будет судить о намерениях армянских властей по их практическим действиям, сказал заместитель председателя Совета безопасности России.
Поздравления премьер-министру Николу Пашиняну с победой на парламентских выборах из России пока не поступили, вместо этого из Москвы звучат различные утверждения о том, что выборы в Армении прошли с нарушениями.
Премьер-министр Пашинян 11 июня выразил надежду, что поздравление поступит.
Накануне выборов Москва фактически ввела экономические санкции против Армении, призывая быстро определиться: остается ли она в ЕАЭС или идет в Европейский Союз. Из Еревана уверяют, что пока возможно совмещать членство в ЕАЭС и стремление к ЕС.