Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի (ԱԷԿ) ղեկավար կազմը, գլխավորությամբ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, հուլիսի 14-17-ը աշխատանքային այց է կատարել Բուլղարիա, որտեղ ծանոթացել է Կոզլոդուի ԱԷԿ-ի աշխատանքին:
ԱԷԿ-ի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հայկական պատվիրակությունը այցելել է Կոզլոդուի ԱԷԿ՝ փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակներում: Այցի ընթացքում Մարտիրոսյանը հանդիպել է Կոզլոդուի ԱԷԿ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Անդրեյ Կրասնոչարովի հետ, իսկ մյուս անդամները մասնակցել են քննարկումների համապատասխան մասնագետների հետ:
Քննարկվել են ատոմային էլեկտրակայանների անվտանգ և վստահելի շահագործման, շահագործման ժամկետների երկարացման ծրագրերի, միջազգային համագործակցության զարգացման և ոլորտում առաջադեմ փորձի կիրառման հարցեր:
Այցի շրջանակներում կազմակերպվել են տեխնիկական էքսկուրսիաներ Կոզլոդուի ԱԷԿ-ի արտադրական և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների շուրջ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսին Մեծամորի ԱԷԿ-ը կանգնեցվել է պլանային վերանորոգման համար, որը կտևի հինգ ամիս:

The management of Metsamor Nuclear Power Plant (NPP), led by its General Director Eduard Martirosyan, made a working visit to Bulgaria from July 14 to 17, where they familiarized themselves with the operations of the Kozloduy NPP.
According to the press service of the NPP, the Armenian delegation visited the Kozloduy NPP as part of an experience exchange program. During the visit, Martirosyan met with the Deputy Executive Director of Kozloduy NPP, Andrey Krasnochrov, while other members of the Armenian NPP management participated in discussions with relevant specialists.
The parties discussed issues related to the safe and reliable operation of nuclear power plants, life extension programs, the development of international cooperation, and the application of best practices in the field.
Technical tours of the production and technological infrastructure of the Kozloduy Nuclear Power Plant were also organized as part of the program.