Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի (ԱԷԿ) ղեկավար կազմը, գլխավորությամբ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, հուլիսի 14-17-ը աշխատանքային այց է կատարել Բուլղարիա, որտեղ ծանոթացել է Կոզլոդուի ԱԷԿ-ի աշխատանքին:
ԱԷԿ-ի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հայկական պատվիրակությունը այցելել է Կոզլոդուի ԱԷԿ՝ փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակներում: Այցի ընթացքում Մարտիրոսյանը հանդիպել է Կոզլոդուի ԱԷԿ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Անդրեյ Կրասնոչարովի հետ, իսկ մյուս անդամները մասնակցել են քննարկումների համապատասխան մասնագետների հետ:
Քննարկվել են ատոմային էլեկտրակայանների անվտանգ և վստահելի շահագործման, շահագործման ժամկետների երկարացման ծրագրերի, միջազգային համագործակցության զարգացման և ոլորտում առաջադեմ փորձի կիրառման հարցեր:
Այցի շրջանակներում կազմակերպվել են տեխնիկական էքսկուրսիաներ Կոզլոդուի ԱԷԿ-ի արտադրական և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների շուրջ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսին Մեծամորի ԱԷԿ-ը կանգնեցվել է պլանային վերանորոգման համար, որը կտևի հինգ ամիս:

Руководящий состав Мецаморкой АЭС ознакомился с работой Козлодуйской атомной электростанции
Руководящий состав Мецаморской атомной электростанции (АЭС) во главе с генеральным директором Эдуардом Мартиросяном с 14 по 17 июля совершил рабочий визит в Болгарию, где ознакомился с работой АЭС "Козлодуй".
Как сообщает пресс-служба АЭС, армянская делегация посетила АЭС "Козлодуй" для участия в программе обмена опытом. В рамках визита Мартиросян встретился с заместителем исполнительного директора АЭС "Козлодуй" Андреем Красночаровым, а другие члены руководящего состава АЭС Армении приняли участие в обсуждениях с соответствующими специалистами.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся безопасной и надежной эксплуатации атомных электростанций, программ продления срока службы, развития международного сотрудничества, а также применения передового опыта в этой области.
В рамках программы также были организованы технические экскурсии по производственной и технологической инфраструктуре Козлодуйской атомной электростанции.