Մարագոսը՝ Հայաստանի ԵՄ-ին միանալու գործընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 հուլիսի։ ԵՄ-ին անդամակցությունը երկար գործընթաց է, հայտարարել է ԵՄ դելեգացիայի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, խոսելով Հայաստանի հնարավոր անդամակցության ժամկետների մասին:
«Սա այն գործընթացը չէ, որը կարելի է անցնել, պարզապես կենտրոնանալով և շատ արագ ավարտելով այն: Սա մարաթոն է, որը բազմիցս ապացուցել է իր արդյունավետությունը, բերելով կոնկրետ արդյունքներ և զգալի օգուտներ», - ասել է Մարագոսը Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև գործընկերությունը տարբեր ձևաչափերով շարունակելու է ամրապնդվել:
26 մարտի 2025-ին Հայաստանի խորհրդարանը հաստատել է օրենքը, որը սկսում է երկրի անդամակցության գործընթացը ԵՄ-ին, իսկ ապրիլի 4-ին փաստաթուղթը ստորագրել է նախագահը:
2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Բրյուսելում կողմերը հաստատել են Հայաստանի-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը, որը ուղղված է Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական կայունության աջակցությանը:
Պրեմիեր Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում հայտարարել էր, որ Հայաստանը շարժվում է ԵՄ ստանդարտներին, բայց դեռ պահպանում է ԵԱՏՄ անդամությունը:
Նրա խոսքով, եթե երկու ուղղությունները համատեղելը հնարավոր չդառնա, հետագա ընտրությունը կարվի երկրի քաղաքացիների հետ միասին:

ЕРЕВАН, 7 июля. Членство в Европейском Союзе — это не спринт, а марафон, заявил глава делегации ЕС в Ереване Василис Марагос, говоря о сроках возможного вступления Армении в ЕС.
«Это не тот процесс, который можно пройти, просто сконцентрировавшись и очень быстро завершив его. Это марафон, который уже неоднократно доказывал свою эффективность, принося конкретные результаты и ощутимые выгоды», – сказал Марагос в интервью Общественному телевидению Армении.
По его словам, партнерство ЕС с Арменией в различных форматах будет продолжать укрепляться.
26 марта 2025 года парламент Армении одобрил закон о начале процесса присоединения страны к Евросоюзу, 4 апреля документ подписал президент.
2 декабря 2025 года в Брюсселе стороны утвердили стратегическую повестку партнерства Армения–ЕС. В Ереване заявили, что она направлена на поддержку суверенитета, территориальной целостности, демократических реформ и экономической устойчивости Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявлял, что Армения движется к стандартам ЕС, но пока сохраняет членство в ЕАЭС. По его словам, если совмещать оба направления станет невозможно, дальнейший выбор будет сделан вместе с гражданами страны.