Մարագոսը՝ Հայաստանի ԵՄ-ին միանալու գործընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 հուլիսի։ ԵՄ-ին անդամակցությունը երկար գործընթաց է, հայտարարել է ԵՄ դելեգացիայի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, խոսելով Հայաստանի հնարավոր անդամակցության ժամկետների մասին:
«Սա այն գործընթացը չէ, որը կարելի է անցնել, պարզապես կենտրոնանալով և շատ արագ ավարտելով այն: Սա մարաթոն է, որը բազմիցս ապացուցել է իր արդյունավետությունը, բերելով կոնկրետ արդյունքներ և զգալի օգուտներ», - ասել է Մարագոսը Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև գործընկերությունը տարբեր ձևաչափերով շարունակելու է ամրապնդվել:
26 մարտի 2025-ին Հայաստանի խորհրդարանը հաստատել է օրենքը, որը սկսում է երկրի անդամակցության գործընթացը ԵՄ-ին, իսկ ապրիլի 4-ին փաստաթուղթը ստորագրել է նախագահը:
2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Բրյուսելում կողմերը հաստատել են Հայաստանի-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը, որը ուղղված է Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական կայունության աջակցությանը:
Պրեմիեր Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում հայտարարել էր, որ Հայաստանը շարժվում է ԵՄ ստանդարտներին, բայց դեռ պահպանում է ԵԱՏՄ անդամությունը:
Նրա խոսքով, եթե երկու ուղղությունները համատեղելը հնարավոր չդառնա, հետագա ընտրությունը կարվի երկրի քաղաքացիների հետ միասին:

YEREVAN, July 7. Membership in the European Union is not a sprint but a marathon, said the head of the EU delegation in Yerevan, Vasilis Maragos, discussing the timelines for Armenia's potential accession to the EU.
"This is not a process that can be completed quickly just by focusing on it. It is a marathon that has repeatedly proven its effectiveness, bringing concrete results and tangible benefits," Maragos said in an interview with Armenian Public Television.
According to him, the EU's partnership with Armenia will continue to strengthen in various formats.
On March 26, 2025, the Armenian parliament approved a law to begin the process of joining the European Union, and on April 4, the document was signed by the president.
On December 2, 2025, the parties approved the strategic agenda for the Armenia-EU partnership in Brussels. Yerevan stated that it is aimed at supporting Armenia's sovereignty, territorial integrity, democratic reforms, and economic stability.
Prime Minister Nikol Pashinyan previously stated that Armenia is moving towards EU standards but still maintains membership in the EAEU. He noted that if it becomes impossible to combine both directions, a further choice will be made together with the citizens of the country.