ՄԱԿ-ը հրապարակել է «Սրբազան պայքարի» գործով Հայաստանի հետ պաշտոնական նամակագրությունը
ՄԱԿ-ը հրապարակել է Հայաստանի կառավարության և ՄԱԿ-ի վեց մանդատակիրների միջև պաշտոնական նամակագրությունը, որը վերաբերում է «Սրբազան պայքարի» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի և նրա աջակիցների նկատմամբ հարուցված քրեական գործին:
Մանդատակիրները, որոնք գործում են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի Հատուկ ընթացակարգերի շրջանակում, բարձրացրել են հարցեր Հայաստանի իշխանությունների գործողությունների համաչափության և միջազգային իրավունքի հետ դրանց համապատասխանության վերաբերյալ:
Հայաստանի կառավարությունը հերքում է ՄԱԿ-ի մտահոգությունները, պնդելով, որ հունիսի 12-ի իրադարձությունները ներառել են զանգվածային անկարգությունների տարրեր:
ՄԱԿ-ի փորձագետները պահանջել են պատասխանել ութ առանցքային հարցերի, որոնք վերաբերում են ոստիկանության ուժի կիրառման օրինականությանը և քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ կիրառվող քրեական հետապնդումներին:

ООН опубликовала официальную переписку между правительством Армении и шестью мандатными держателями ООН, касающуюся уголовного дела против архиепископа Баграта Галстян и его сторонников, связанных с движением «Священная борьба»:
Мандатные держатели, действующие в рамках Специальных процедур Совета ООН по правам человека, подняли вопросы о пропорциональности действий армянских властей и их соответствии международному праву:
Правительство Армении отвергло озабоченности ООН, утверждая, что события 12 июня включали элементы массовых беспорядков:
Эксперты ООН потребовали ответить на восемь ключевых вопросов, касающихся законности применения силы полицией и уголовного преследования политической оппозиции: