ՄԱԿ-ը հրապարակել է «Սրբազան պայքարի» գործով Հայաստանի հետ պաշտոնական նամակագրությունը
ՄԱԿ-ը հրապարակել է Հայաստանի կառավարության և ՄԱԿ-ի վեց մանդատակիրների միջև պաշտոնական նամակագրությունը, որը վերաբերում է «Սրբազան պայքարի» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի և նրա աջակիցների նկատմամբ հարուցված քրեական գործին:
Մանդատակիրները, որոնք գործում են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի Հատուկ ընթացակարգերի շրջանակում, բարձրացրել են հարցեր Հայաստանի իշխանությունների գործողությունների համաչափության և միջազգային իրավունքի հետ դրանց համապատասխանության վերաբերյալ:
Հայաստանի կառավարությունը հերքում է ՄԱԿ-ի մտահոգությունները, պնդելով, որ հունիսի 12-ի իրադարձությունները ներառել են զանգվածային անկարգությունների տարրեր:
ՄԱԿ-ի փորձագետները պահանջել են պատասխանել ութ առանցքային հարցերի, որոնք վերաբերում են ոստիկանության ուժի կիրառման օրինականությանը և քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ կիրառվող քրեական հետապնդումներին:

The UN has published official correspondence between the Armenian government and six UN mandate holders regarding the criminal case against Archbishop Bagrat Galstyan and his supporters related to the 'Holy Struggle' movement:
The mandate holders, operating under the Special Procedures of the UN Human Rights Council, raised questions about the proportionality of the actions of Armenian authorities and their compliance with international law:
The Armenian government rejected the concerns of the UN, asserting that the events of June 12 involved elements of mass disorder:
UN experts have demanded answers to eight key questions regarding the legality of police use of force and the criminal prosecution of political opposition: