Լավրով. Պատրաստ ենք աջակցել Բաքվին և Երևանին տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանին և Հայաստանին տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը:
Նա այս մասին ասել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման ավարտին:
«Ռուսաստանը հետևողականորեն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ջանքերին, որոնք ուղղված են հարաբերությունների ամբողջական և բազմակողմ նորմալացմանը, հիմք ընդունելով 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրերի համալիրները»,- նշել է Լավրովը:
Նա նաև ընդգծել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափը, որը միավորում է Հարավային Կովկասի երեք երկրները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, ինչպես նաև նրանց հարևանները՝ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան, ունի մեծ ներուժ:

Lavrov: Ready to assist Baku and Yerevan in unblocking regional communications
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Russia is ready to assist Azerbaijan and Armenia in unblocking transport and economic communications.
He made this statement at a press conference following negotiations with his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov in Moscow.
"Russia consistently supports the efforts of Azerbaijan and Armenia aimed at the full and comprehensive normalization of relations based on the complex of trilateral agreements reached at the highest level in 2020-2022," said the minister.
Lavrov also noted that the meeting addressed the issue of attempts by the collective West to use the South Caucasus as an arena for geopolitical confrontation.