Լավրով. Պատրաստ ենք աջակցել Բաքվին և Երևանին տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանին և Հայաստանին տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը:
Նա այս մասին ասել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման ավարտին:
«Ռուսաստանը հետևողականորեն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ջանքերին, որոնք ուղղված են հարաբերությունների ամբողջական և բազմակողմ նորմալացմանը, հիմք ընդունելով 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրերի համալիրները»,- նշել է Լավրովը:
Նա նաև ընդգծել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափը, որը միավորում է Հարավային Կովկասի երեք երկրները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, ինչպես նաև նրանց հարևանները՝ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան, ունի մեծ ներուժ:

Лавров: Готовы содействовать Баку и Еревану в разблокировании региональных коммуникаций
Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что Россия готова содействовать Азербайджану и Армении в разблокировании транспортных и экономических коммуникаций.
Он сделал это заявление на пресс-конференции по итогам переговоров с коллегой из Азербайджана Джейхуном Байрамовым в Москве.
«Россия последовательно поддерживает усилия Азербайджана и Армении, направленные на полноценную всестороннюю нормализацию отношений на основе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне, которые были достигнуты в 2020-2022 годах», - сказал министр.
Лавров также отметил, что на встрече была затронута проблематика попыток коллективного Запада использовать Южный Кавказ в качестве арены для геополитического противостояния.