Կոնվերս Բանկը ավարտել է ՎԶԵԲ-ի պարտատոմսերի տեղաբաշխումը
Կոնվերս Բանկը ավարտել է ՎԶԵԲ-ի պարտատոմսերի տեղաբաշխումը: AAA վարկանիշով միջազգային առաջատար ֆինանսական կազմակերպություններից մեկը՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Հայաստանի կապիտալի շուկայում առաջատար Կոնվերս Բանկը հայտարարում են ՎԶԵԲ-ի՝ ՀՀ դրամով պարտատոմսերի տեղաբաշխման ավարտի մասին:
Կոնվերս Բանկը գործընթացում հանդես է եկել որպես ՎԶԵԲ-ի առանցքային գործընկեր՝ իրականացնելով պարտատոմսերի թողարկման կազմակերպումն ու երաշխավորված տեղաբաշխումը:
5 միլիարդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով պարտատոմսերը տեղաբաշխվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (AMX) արժեթղթերի տեղաբաշխման հարթակում՝ աճուրդի միջոցով:
Թողարկումը ՎԶԵԲ-ի դրամային փոխառության ծրագրի մաս է և ուղղված է Հայաստանում տեղական արժույթով ֆինանսավորման ընդլայնմանն ու կապիտալի շուկայի զարգացմանը:
Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը կներկայացվեն AMX-ում ցուցակման, ինչպես նաև կնախաձեռնվեն անհրաժեշտ գործընթացները՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի ռեպո գործարքներում դրանց օգտագործման հնարավորությունն ապահովելու նպատակով:
Կոնվերս Բանկը հանդես կգա նաև որպես թողարկման շուկա ստեղծող (Market Maker)՝ նպաստելով պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի իրացվելիության և ակտիվ առևտրի ապահովմանը:

Конверс Банк завершил размещение облигаций ЕБРР. AAA рейтинг международной ведущей финансовой организации — Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и ведущий банк на капитальном рынке Армении, Конверс Банк, объявляют о завершении размещения облигаций ЕБРР в армянских драмах.
Конверс Банк выступил в качестве ключевого партнера ЕБРР, организовав выпуск облигаций и гарантированное размещение:
Облигации общим объемом 5 миллиардов драмов были размещены на платформе размещения ценных бумаг Армянской фондовой биржи (AMX) через аукцион:
Выпуск является частью программы кредитования ЕБРР в национальной валюте и направлен на расширение финансирования в Армении и развитие капитального рынка.
После завершения размещения облигации будут представлены для листинга на AMX, а также будут инициированы необходимые процессы для обеспечения возможности их использования в репо-сделках Центрального банка Армении.
Конверс Банк также будет выступать в качестве создателя рынка (Market Maker), способствуя ликвидности вторичного рынка облигаций и активной торговле.