Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հուլիսի 16-ին Տավուշի մարզում ամփոփել է 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Փրկարար ծառայության կատարած աշխատանքը։ Մասնակցում էին Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, Շրջակա միջավայրի նախարարության Էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանը, փրկարար և Էկոպարեկային ծառայությունների աշխատակիցներ։ Ողջունելով ներկաներին՝ Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ միջգերատեսչական արդյունավետ համագործակցությունն առանցքային նշանակություն ունի արտակարգ իրավիճակների կառավարման, դրանց հետևանքների վերացման և արագ արձագանքման գործում։
ՆԳՆ ՓԾ Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության պետ Հայկ Սաղաթելյանը ներկայացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մարզային փրկարարական վարչության ենթակա ստորաբաժանումներում արձանագրվել է 471 կանչ, որից 134-ը՝ տեխնածին բնույթի, 30-ը՝ տարերային և այլ դեպքեր։ Արտակարգ դեպքերի հետևանքով զոհերի թիվը նվազել է՝ 50, տուժածներինը՝ 11,5 տոկոսով։
Գրանցվել է 113 հրդեհ, որից 49-ը՝ բուսածածկ և խոտածածկ տարածքներում։ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը կարևորել է միջգերատեսչական մակարդակում համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ խնդիրների վերհանման և լուծման տեսանկյունից անհրաժեշտ է պարբերաբար անցկացնել նման ձևաչափով հանդիպումներ։

Министр внутренних дел Арпине Саргсян 16 июля подвел итоги работы Спасательной службы в Тавушской области за первое полугодие 2026 года. В мероприятии приняли участие губернатор Тавуша Хайк Галунян, заместитель министра внутренних дел, директор Спасательной службы Арам Газарян, а также сотрудники Спасательной и Экологической служб. Приветствуя присутствующих, Арпине Саргсян подчеркнула, что эффективное межведомственное сотрудничество имеет ключевое значение для управления чрезвычайными ситуациями, ликвидации их последствий и быстрого реагирования.
Начальник Спасательной службы Тавуша Хайк Сагателян сообщил, что за отчетный период в подразделениях службы зарегистрировано 471 вызов, из которых 134 - техногенного характера, 30 - стихийные и другие случаи. Число жертв в результате чрезвычайных ситуаций снизилось на 50, число пострадавших - на 11,5 процента.
Зарегистрировано 113 пожаров, из которых 49 - в растительности и травяных покрытиях. Министр внутренних дел Арпине Саргсян подчеркнула важность межведомственного сотрудничества, отметив, что для выявления и решения проблем необходимо регулярно проводить такие встречи.