էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 16-ին հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործարար պատվիրակության հետ։ Այս մասին հաղորդում են նախարարությունից։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից Արաբական Միացյալ Էմիրությունների շուկա թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման հնարավորություններին առնչվող հարցեր։ Կողմերն անդրադարձել են նաև արտահանման գործընթացի կազմակերպման, լոգիստիկ երթուղիների, ֆիտոսանիտարական պահանջների հետ կապված հարցերի։
Արման Խոջոյանը ներկայացրել է Կառավարության կողմից արտահանման խթանմանն ուղղված քաղաքականության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով Ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման և հայկական թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման առնչվող հարցերը։
Նա նաև ներկայացրել է Հայաստանի ջերմատնային տնտեսությունների ներուժը, երկրում արտադրվող թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների տեսականին, դրանց որակական առավելությունները և արտահանման առկա հնարավորությունները, ինչպես նաև առաջարկել դիտարկել ԱՄԷ հանքային ջրի արտահանման հնարավորությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ծաղիկ և թարմ բանջարեղեն արտադրող, լոգիստիկ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Վերջիններս ներկայացրել են իրենց գործունեության հիմնական ուղղությունները, արտադրանքի տեսականին, արտահանման փորձն ու համագործակցության հնարավորությունները՝ անդրադառնալով նաև մատակարարման կազմակերպման և շուկայի պահանջներին համապատասխանելու հարցերին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համագործակցությունը, պահպանել գործարար կապերը և տեղեկատվության փոխանակման միջոցով մշակել հետագա համագործակցության գործնական ուղղությունները՝ նպաստելով Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը։
Համագործակցության գործնական հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով հուլիսի 17-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Ալ Մուլլան, ինչպես նաև գործարար պատվիրակության ներկայացուցիչներն այցելել են մի քանի ջերմատնային տնտեսություններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական և արտահանման կարողություններին, փաթեթավորման, սառնարանային պահպանման ու լոգիստիկ ենթակառուցվածքներին։

Possibilities of Armenia's Export to the UAE Discussed
On July 16, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan met with a business delegation from the United Arab Emirates. This was reported by the ministry.
“During the meeting, issues related to the export possibilities of fresh vegetables and flowers from Armenia to the UAE market were discussed. The parties also addressed issues related to the organization of the export process, logistics routes, and phytosanitary requirements.
Arman Khojoyan presented the main directions of the government’s policy aimed at promoting exports, emphasizing the importance of expanding cooperation with Gulf countries and issues related to the export of Armenian fresh vegetables and flowers.
He also presented the potential of Armenia's greenhouse sector, the range of fresh vegetables and flowers produced in the country, their qualitative advantages, and existing export opportunities, as well as proposed to consider the possibility of exporting mineral water to the UAE.
The meeting was also attended by representatives of companies producing flowers and fresh vegetables, as well as providing logistics services.
They presented the main directions of their activities, the range of products, export experience, and cooperation opportunities, also addressing issues related to organizing supplies and meeting market demands.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue cooperation, maintain business ties, and develop practical directions for further cooperation through information exchange, contributing to the expansion of trade and economic cooperation between Armenia and the UAE.
To familiarize themselves with practical cooperation opportunities, on July 17, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan and the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the UAE to Armenia Nariman Al Mulla, along with representatives of the business delegation, visited several greenhouse farms to learn about production and export capabilities, packaging, cold storage, and logistics infrastructure.