Քննարկել են Հայաստան–ԵՄ համագործակցության օրակարգի առանցքային ուղղությունները
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանի համանախագահությամբ և շահագրգիռ պետական մարմինների բարձրաստիճան մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստան–Եվրոպական միության արդարադատության, ազատության և անվտանգության հարցերով ենթակոմիտեի 15-րդ նիստը։
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգի առանցքային ուղղությունները՝ գնահատելով արձանագրված առաջընթացը և նախանշելով հետագա համագործակցության առաջնահերթությունները։ Մասնավորապես, ներկայացվել են դատական և իրավական, ինչպես նաև սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքը, դատական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և միջազգային հանձնառությունների կատարման շրջանակում արձանագրված առաջընթացը։
Առանձին քննարկվել են անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխանեցման, անկախ վերահսկող մարմնի ստեղծման, ինչպես նաև տվյալների պաշտպանության իրավական շրջանակի կատարելագործման համատեքստում։
Անդրադարձ է կատարվել Եվրոպական միության հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության գործողությունների ծրագրի (VLAP) իրականացման ընթացքին, ներկայացվել են իրականացվող բարեփոխումները փաստաթղթերի անվտանգության, միգրացիայի և սահմանների կառավարման, հիմնարար իրավունքների պաշտպանության և Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխանեցման ուղղություններով, ինչպես նաև քննարկվել են արդարադատության, ազատության և անվտանգության ոլորտում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Արդարադատության նախարարությունից հիշեցնում են, որ ենթակոմիտեն գործում է 2009 թվականից, իսկ նիստերը պարբերաբար անցկացվում են Երևանում և Բրյուսելում։

Под председательством заместителя министра юстиции Анны Карапетян и с участием высокопоставленных представителей заинтересованных государственных органов прошло 15-е заседание подкомитета по вопросам юстиции, свободы и безопасности Армения-ЕС.
В ходе заседания стороны обсудили ключевые направления сотрудничества Армения-ЕС, оценили достигнутый прогресс и определили приоритеты для дальнейшего сотрудничества. В частности, были представлены ходы судебных и правовых, а также конституционных реформ, работы по развитию судебного сотрудничества, достигнутый прогресс в борьбе с коррупцией и выполнении международных обязательств.
Отдельно обсуждались законодательные и институциональные реформы в области защиты персональных данных в контексте приведения в соответствие с нормами Европейского Союза, создания независимого контрольного органа, а также совершенствования правовой базы защиты данных.
Также был рассмотрен ход реализации плана действий по диалогу о либерализации виз с Европейским Союзом (VLAP), представлены проводимые реформы в области безопасности документов, миграции и управления границами, защиты основных прав и приведения в соответствие с нормами Европейского Союза, а также обсуждены другие вопросы, представляющие взаимный интерес в области юстиции, свободы и безопасности.
Министерство юстиции напоминает, что подкомитет функционирует с 2009 года, а заседания проводятся регулярно в Ереване и Брюсселе.