Կարգապահ ընթերցողներ!
Դուք այցելել եք տեղեկատվական էջ, որը նվիրված է բարեկամ Հայաստան պետության Կազախստանի կյանքին, որը վերջին տարիներին նշանակալի հաջողություններ է գրանցել տնտեսության, սոցիալական ոլորտի, գիտության և մշակույթի զարգացման մեջ:
Կազախստանը, որը գտնվում է հեռու և մոտ, հեռու՝ աշխարհագրորեն, մոտ՝ հոգեպես, մտայնությամբ, ընդհանուր պատմությամբ:
Այսպիսով, մեր ժողովուրդների միջև հեռավորությունների պատճառով մենք գտնվում ենք նույն մերկիդյան վրա և մնում ենք մտերիմ ընկերներ:
Այս համատեղ նախագիծը, որը նախաձեռնել է Կազախստանի Հանրապետության դեսպանությունը և «ԱրմԻնֆո» տեղեկատվական ընկերությունը, նպատակ ունի ներկայացնել հայ ընթերցողներին Կազախստանում տեղի ունեցող հետաքրքիր և актуալ դեպքերը:
Կարևոր բաղադրիչն է միջպետական քաղաքական և տնտեսական կապերի զարգացումը:
Այսօր Կազախստանի տնտեսությունը աճել է 6.5%-ով, իսկ ՀՆԱ-ն հասել է 306 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի:
2026 թվականին ՀՆԱ-ի կանխատեսումը 360 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է:
Կազախստանը Եվրոպայի համար ավելի ուժեղ գործընկեր է:
Կազախստանը ապահովում է 13% Եվրոպական միության նավթի և նավթային արտադրանքի ներմուծումը:
Կազախստանը նաև մեծ արտադրող է հացահատիկի և ունի մեծ ներուժ:
Մենք պետք է զարգացնենք մեր տնտեսական հարաբերությունները:
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը 22-23 հունիսի ընթացքում այցելում է Բրյուսել՝ բանակցություններ վարելու Եվրոպական միության ղեկավարության հետ:

You have arrived at the information page dedicated to the life of the friendly Republic of Kazakhstan, which has achieved significant success in recent years in the development of its economy, social sphere, science, and culture.
Kazakhstan is both far and near. Far geographically, but close in spirit, mentality, and shared history.
The important component of this project is the development and expansion of intergovernmental political and economic ties.
Today, Kazakhstan's economy has grown by 6.5%, and GDP has reached 306 billion USD.
Kazakhstan supplies nearly 13% of the European Union's oil and oil products.
President Kassym-Jomart Tokayev is visiting Brussels on June 22-23 for talks with the leadership of the European Union.