Կարգապահ ընթերցողներ!
Դուք այցելել եք տեղեկատվական էջ, որը նվիրված է բարեկամ Հայաստան պետության Կազախստանի կյանքին, որը վերջին տարիներին նշանակալի հաջողություններ է գրանցել տնտեսության, սոցիալական ոլորտի, գիտության և մշակույթի զարգացման մեջ:
Կազախստանը, որը գտնվում է հեռու և մոտ, հեռու՝ աշխարհագրորեն, մոտ՝ հոգեպես, մտայնությամբ, ընդհանուր պատմությամբ:
Այսպիսով, մեր ժողովուրդների միջև հեռավորությունների պատճառով մենք գտնվում ենք նույն մերկիդյան վրա և մնում ենք մտերիմ ընկերներ:
Այս համատեղ նախագիծը, որը նախաձեռնել է Կազախստանի Հանրապետության դեսպանությունը և «ԱրմԻնֆո» տեղեկատվական ընկերությունը, նպատակ ունի ներկայացնել հայ ընթերցողներին Կազախստանում տեղի ունեցող հետաքրքիր և актуալ դեպքերը:
Կարևոր բաղադրիչն է միջպետական քաղաքական և տնտեսական կապերի զարգացումը:
Այսօր Կազախստանի տնտեսությունը աճել է 6.5%-ով, իսկ ՀՆԱ-ն հասել է 306 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի:
2026 թվականին ՀՆԱ-ի կանխատեսումը 360 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է:
Կազախստանը Եվրոպայի համար ավելի ուժեղ գործընկեր է:
Կազախստանը ապահովում է 13% Եվրոպական միության նավթի և նավթային արտադրանքի ներմուծումը:
Կազախստանը նաև մեծ արտադրող է հացահատիկի և ունի մեծ ներուժ:
Մենք պետք է զարգացնենք մեր տնտեսական հարաբերությունները:
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը 22-23 հունիսի ընթացքում այցելում է Բրյուսել՝ բանակցություններ վարելու Եվրոպական միության ղեկավարության հետ:

Новости | 2026/06/29 07:00
Вы находитесь на информационной странице, посвященной жизни дружественного Армении государства Казахстан, который за последние годы достиг значительных успехов в развитии экономики, социальной сферы, науки и культуры.
Казахстан находится и далеко, и близко. Далеко — географически, близко — по духу, по ментальности, по общей истории.
Важная составляющая проекта — межгосударственные политические и экономические связи, их развитие и расширение.
Сегодня экономика Казахстана выросла на 6,5%, а ВВП достиг 306 миллиардов долларов США.
Казахстан обеспечивает почти 13% импорта нефти и нефтепродуктов Европейского союза.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев 22-23 июня посещает Брюссель для переговоров с руководством Европейского союза.