ԵՐԵՎԱՆ, 25 հունիսի. /ԱՌԿԱ/ 10 մլրդ դրամով կավելանա Հայաստանի 2026 թվականի պետական բյուջեից նախատեսված գումարը կենսաթոշակառուների համար նախատեսված կաշբեք ծրագրի համար։ Այս որոշումը ընդունել է ՀՀ կառավարությունը։
2026 թվականի հունվարից ապրիլ ամիսներին ծրագրի bénéficiaires-ի թիվը ամսական 6.7% աճել է, իսկ կաշբեքի միջին ամսական աճը մեկ bénéficiaire-ի համար փետրվար-ապրիլ ամիսներին (20% կաշբեքը հաշվարկվում է փետրվարից և կիրառվում է հունվարին կատարված առանց կանխիկ գնումների վրա) կազմել է 3%։
Կաշբեքի մասին
2022 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար գործում է կաշբեքի ծրագիր՝ առանց կանխիկ վճարումների համար։ Կառավարության որոշմամբ ծրագրի գործողության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Ավելի վաղ վերադարձի չափը կազմել է 10% ամսական ծախսերից, սակայն ոչ ավելի քան 5000 դրամ, ապա՝ 12%, սակայն ոչ ավելի քան 6000 դրամ։ 2026 թվականի հունվարի 1-ից սահմանվել է 20% վերադարձ, սակայն ոչ ավելի քան 10000 դրամ ամսական։ Վճարումները կատարվում են հաշվետու ամսվա հաջորդ ամսվա 25-ին։

Программа кэшбэка для пенсионеров
ЕРЕВАН, 25 июня. /АРКА/ 10 миллиард драмов дополнительно будет выделено из государственного бюджета Армении 2026 года на программу кэшбэка для пенсионеров за безналичные платежи. Соответствующее решение приняло правительство РА.
В период с января по апрель 2026 года ежемесячный рост числа бенефициаров программы составил 6,7%, а средний месячный рост кэшбэка на одного получателя в феврале–апреле (кэшбэк в размере 20% рассчитывается с февраля и применяется к безналичным покупкам, совершенным в январе) составил 3%.
О кэшбеке на пособия и пенсии
С 1 июля 2022 года в Армении для пенсионеров и получателей пособий действует программа кэшбека за безналичную оплату покупок и коммунальных услуг. Решением правительства срок действия программы был продлен до 31 декабря 2026 года.
Изначально размер возврата составлял 10% от ежемесячных расходов, но не более 5 тыс. драмов, затем — 12%, но не более 6 тыс. драмов. С 1 января 2026 года установлен возврат в размере 20%, но не более 10 тыс. драмов в месяц. Выплаты производятся до 25-го числа месяца, следующего за отчетным.