Հուլիսի 2-ի նիստում Կառավարությունը չզեկուցվող կարգով ընդունել է որոշում, որով «Իջեւանյան բեկոն» ՍՊԸ-ին ազատել է 14 մլն դրամի մաքսատուրքից: Ընկերության հիմնական փայատերը վարչապետ Փաշինյանի իջեւանցի ընկերն է՝ Ֆրունզե Ղազարյանը:
Որոշման նախագիծը կազմել է Էկոնոմիկայի նախարարությունը: Ըստ որոշման հիմնավորման՝ ընկերությունն Արմավիրի մարզի Մայիսյան գյուղում նախատեսում է հիմնել խոզաբուծական համալիր։ Այս ծրագրի շրջանակներում ՍՊԸ-ն Վրաստանից ներմուծում է (ծագման երկիրը Թուրքիան է) հացահատիկի պահպանման համակարգ (սիլոս) ու սարքավորումներ, որոնք գնահատվել են 140 մլն դրամ, իսկ դրանց ներմուծման մաքսատուրքը՝ 10 տոկոսի չափով՝ 14 մլն դրամ:
Սիլոսը նախատեսվում է օգտագործել խոզերի կոմբինացված կերերի արտադրության համար ձեռք բերված հումքի (հացահատիկի) պահպանման համար։ Խոսքը 93 տոննա կշռով եւ 3260 խմ ծավալով 2 հավաքածուի (կոմպլեկտի) մասին է:
Խոզաբուծական համալիրի կառուցման համար, ըստ Կառավարության որոշման հիմնավորման, «Իջեւանյան բեկոն» ՍՊԸ-ն նախատեսում է իրականացնել 2,1 մլրդ դրամի ներդրում: Այս գումարը ծախսվելու է շինաշխատանքների կատարման, հողի եւ հիմնական միջոցների ձեռքբերման, խոզաբուծական համալիրի կառուցման համար:
Ներկա պահին ընկերությունում առկա է 7 աշխատատեղ՝ 240 հազ. դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։ Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մինչեւ 2027 թ. նախատեսվում է աշխատատեղերի թիվը հասցնել 20-ի՝ 340 հազ. դրամ միջին ամսական աշխատավարձով:
Նշվել է նաեւ, որ սիլոսն ու սարքավորումները չեն ներմուծվում ԵԱՏՄ անդամ-երկրներից, քանի որ չեն բավարարում ընկերության տեխնիկական պահանջները։ Ըստ հիմնավորման՝ ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունը լուրջ խթան կլինի նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման եւ, որպես հետեւանք, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, տեղական արտադրության եւ արտահանման խթանման համար:
Փաշինյանի կառավարությունը «Իջեւանյան բեկոնին» աջակցել է նաեւ նախկինում
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Կառավարությունն աջակցում է «Իջեւանյան բեկոն» ՍՊԸ-ին: 2025-ի հուլիսին գործադիրը կայացրել էր մի որոշում, որով հավանություն էր տվել այս ընկերության կողմից խոզաբուծարան հիմնելու ներդրումային ծրագրին ու համաձայնել, որ Արմավիր համայնքը, որում ներառված է Մայիսյան գյուղը, առանց աճուրդի, ուղղակի վաճառքով ՍՊԸ-ին օտարի այս գյուղում գտնվող երկու հողակտոր, իսկ մեկն էլ առանց մրցույթի տա 25 տարվա վարձակալության:
Այդպիսով՝ «Իջեւանյան բեկոնը», իրավունք էր ստացել առանց մրցույթի 0,6 հա եւ 10 հա մակերեսներով համայնքային հողամասեր գնել Մայիսյանում՝ վճարելով համապատասխանաբար 7 մլն եւ 575 հազ. դրամ:
Ինչպես արդեն գրել ենք, հողերի ձեռքբերման հարցում «Իջեւանյան բեկոնին» աջակցելու որոշման նախագծի քննարկումը Կառավարության կուլիսներում հարթ չէր անցել, սակայն նախագիծը կազմած Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը հակադարձել էր բոլոր «ընդդիմացողներին»:
Ըստ ներդրումային ծրագրի, որը ներկայացրել էր «Իջեւանյան բեկոնը», նախատեսվել է 110 կգ կենդանի քաշով խոզեր բուծել:

2 июля на заседании правительства было принято решение, согласно которому компанию «Иджеванский бекон» освободили от уплаты таможенной пошлины в размере 14 миллионов драмов. Основным акционером компании является друг премьер-министра Пашиняна Фрунзе Газарян.
Проект решения подготовило Министерство экономики. Согласно обоснованию решения, компания планирует создать свиноводческий комплекс в селе Майисан Армавирской области. В рамках этого проекта компания импортирует из Грузии (страна происхождения — Турция) систему хранения зерна (силос) и оборудование, стоимость которых составляет 140 миллионов драмов, а таможенная пошлина на их импорт составляет 10% — 14 миллионов драмов.
Силос планируется использовать для хранения сырья (зерна), которое будет использовано для производства комбикормов для свиней. Речь идет о двух комплектах весом 93 тонны и объемом 3260 м³.
Для строительства свиноводческого комплекса, согласно обоснованию решения правительства, компания «Иджеванский бекон» планирует осуществить инвестиции в размере 2,1 миллиарда драмов. Эти средства будут потрачены на выполнение строительных работ, приобретение земли и основных средств, а также на строительство свиноводческого комплекса.
В настоящее время в компании имеется 7 рабочих мест со средней месячной зарплатой 240 тысяч драмов. В рамках инвестиционного проекта до 2027 года планируется увеличить количество рабочих мест до 20 с средней месячной зарплатой 340 тысяч драмов.
Также отмечается, что силос и оборудование не импортируются из стран — членов ЕАЭС, так как они не соответствуют техническим требованиям компании. Согласно обоснованию, освобождение от уплаты таможенной пошлины станет серьезным стимулом для реализации новых инвестиционных проектов и, как следствие, для создания новых рабочих мест, привлечения инвестиций, стимулирования местного производства и экспорта.
Правительство Пашиняна также ранее поддерживало «Иджеванский бекон»
Это не первый случай, когда правительство поддерживает компанию «Иджеванский бекон». В июле 2025 года правительство приняло решение, согласно которому было одобрено инвестиционное предложение этой компании по созданию свиноводческого комплекса и согласовано, что община Армавир, в которую входит село Майисан, без аукциона продаст компании два земельных участка, а еще один предоставит в аренду на 25 лет без конкурса.
Таким образом, «Иджеванский бекон» получил право без конкурса приобрести земельные участки площадью 0,6 га и 10 га в Майисане, заплатив соответственно 7 миллионов и 575 тысяч драмов.
Как уже упоминалось, обсуждение проекта решения о поддержке «Иджеванского бекона» в кулуарах правительства не прошло гладко, однако министерство территориального управления и инфраструктуры, подготовившее проект, опровергло все возражения.
Согласно инвестиционному проекту, который представила компания «Иджеванский бекон», планируется разводить свиней живым весом 110 кг.