Կարապետյանը պաշտպանում է ընտրություններից հետո զգուշավորությունը
Միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը երեքշաբթի օրը պնդեց, որ իր Հզոր Հայաստան դաշինքը ճիշտ է, որ ընդունում է իր տեղերը նոր հայկական խորհրդարանում՝ առանց փողոցներում բողոքելու անցյալ ամսվա խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների դեմ:
Ինչպես մյուս ընդդիմադիր խմբերը, Հզոր Հայաստան-ը մերժել է ընտրությունների արդյունքները, որոնք ցույց տվեցին, որ այն երկրորդ տեղում է ավարտել հունիսի 7-ի ընտրություններում՝ 23 տոկոս ձայնով: Սակայն, նրանք հրաժարվել են փողոցային բողոքներ կազմակերպելուց Երևանում: Կարապետյանը նշեց, որ նման բողոքները կարող էին առաջացնել անպետք "հուզումներ" երկրում:
«Այդ պատճառով մենք հետևում ենք օրինական ճանապարհով իշխանափոխության», - ասաց նա լրագրողներին: «Մի օր մենք ուրախ կլինենք դա տեսնել»:
Կարապետյանը նաև նշեց, որ իր բլոկը սպասում է "մի շարք ազդակների", որոնք, ըստ նրանց, անհրաժեշտ են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հակակառավարական ցույցերի միջոցով տապալելու համար:
«Եթե այդ ազդակները տեղում են, կլինեն ինչպես փողոցային պայքարներ, այնպես էլ պայքարներ Ազգային ժողովում», - ասաց նա:
Չնայած բազմաթիվ ընդդիմադիր աջակիցների կոչերին՝ բոյկոտելու խորհրդարանը, Հզոր Հայաստան-ը և նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Հայաստան դաշինքը որոշել են ընդունել իրենց խորհրդարանական տեղերը: Նրանք երկուսն էլ պնդել են, որ դա չի նշանակում, որ նրանք ընդունում են իշխող Քաղաքացիական պայմանագիր-ի ընտրական հաղթանակի լեգիտիմությունը, որը ցույց է տվել պաշտոնական արդյունքները:
Ընտրություններից անմիջապես հետո Կարապետյանը առաջարկեց, որ երկրի առաջատար ընդդիմադիր ուժերը ստեղծեն "կոորդինացնող խորհրդի", որը կքննարկի և կկատարի համատեղ գործողություններ հայկական կառավարության դեմ: Նեգոցիաները նրանց միջև դեռ շարունակվում են, առանց հայտարարած համաձայնությունների:

Миллиардер Самвел Карапетян настаивал во вторник, что его альянс Сильная Армения прав, что занимает свои места в новом армянском парламенте, не протестуя против официальных результатов парламентских выборов прошлого месяца на улицах.
Как и другие оппозиционные группы, Сильная Армения отвергла результаты, которые показали, что она заняла второе место на выборах 7 июня с 23 процентами голосов, как мошеннические. Однако она воздержалась от организации уличных протестов в Ереване. Карапетян заявил, что такие протесты могли бы вызвать ненужные "волнения" в стране.
«Вот почему мы следуем законному пути к смене режима», - сказал он журналистам. «Однажды мы будем рады это увидеть».
Карапетян также заявил, что его блок ждет "несколько триггеров", которые, по его мнению, необходимы для свержения премьер-министра Николы Пашиняна через антиправительственные демонстрации.
«Если эти триггеры будут на месте, будут как уличные борьбы, так и борьбы в Национальном собрании», - сказал он.
Несмотря на призы многих сторонников оппозиции бойкотировать парламент, Сильная Армения и альянс Армения бывшего президента Роберта Кочаряна решили занять свои парламентские места. Оба они настаивали на том, что это не означает, что они принимают легитимность победы правящей Гражданский договор на выборах, показанных официальными результатами.
Сразу после выборов Карапетян предложил, чтобы ведущие оппозиционные силы страны создали "координационный совет", который будет обсуждать и принимать совместные действия против армянского правительства. Переговоры между ними все еще продолжаются, соглашений пока не объявлено.