Կարապետյանը պաշտպանում է ընտրություններից հետո զգուշավորությունը
Միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը երեքշաբթի օրը պնդեց, որ իր Հզոր Հայաստան դաշինքը ճիշտ է, որ ընդունում է իր տեղերը նոր հայկական խորհրդարանում՝ առանց փողոցներում բողոքելու անցյալ ամսվա խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների դեմ:
Ինչպես մյուս ընդդիմադիր խմբերը, Հզոր Հայաստան-ը մերժել է ընտրությունների արդյունքները, որոնք ցույց տվեցին, որ այն երկրորդ տեղում է ավարտել հունիսի 7-ի ընտրություններում՝ 23 տոկոս ձայնով: Սակայն, նրանք հրաժարվել են փողոցային բողոքներ կազմակերպելուց Երևանում: Կարապետյանը նշեց, որ նման բողոքները կարող էին առաջացնել անպետք "հուզումներ" երկրում:
«Այդ պատճառով մենք հետևում ենք օրինական ճանապարհով իշխանափոխության», - ասաց նա լրագրողներին: «Մի օր մենք ուրախ կլինենք դա տեսնել»:
Կարապետյանը նաև նշեց, որ իր բլոկը սպասում է "մի շարք ազդակների", որոնք, ըստ նրանց, անհրաժեշտ են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հակակառավարական ցույցերի միջոցով տապալելու համար:
«Եթե այդ ազդակները տեղում են, կլինեն ինչպես փողոցային պայքարներ, այնպես էլ պայքարներ Ազգային ժողովում», - ասաց նա:
Չնայած բազմաթիվ ընդդիմադիր աջակիցների կոչերին՝ բոյկոտելու խորհրդարանը, Հզոր Հայաստան-ը և նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Հայաստան դաշինքը որոշել են ընդունել իրենց խորհրդարանական տեղերը: Նրանք երկուսն էլ պնդել են, որ դա չի նշանակում, որ նրանք ընդունում են իշխող Քաղաքացիական պայմանագիր-ի ընտրական հաղթանակի լեգիտիմությունը, որը ցույց է տվել պաշտոնական արդյունքները:
Ընտրություններից անմիջապես հետո Կարապետյանը առաջարկեց, որ երկրի առաջատար ընդդիմադիր ուժերը ստեղծեն "կոորդինացնող խորհրդի", որը կքննարկի և կկատարի համատեղ գործողություններ հայկական կառավարության դեմ: Նեգոցիաները նրանց միջև դեռ շարունակվում են, առանց հայտարարած համաձայնությունների:

Billionaire Samvel Karapetian insisted on Tuesday that his Strong Armenia alliance is right to take up its seats in the new Armenian parliament without protesting against the official results of last month’s parliamentary elections in the streets.
Like other opposition groups, Strong Armenia has rejected as fraudulent those results that showed it finishing second in the June 7 elections with 23 percent of the vote. But it has refrained from staging street protests in Yerevan. Karapetian said that such protests could have caused unnecessary “upheavals” in the country.
“That is why we are following a legal path to regime change,” he told reporters. “One day we will be delighted to witness it.”
Karapetian also said that his bloc is waiting for “a number of triggers” which it thinks are necessary for toppling Prime Minister Nikol Pashinian through antigovernment demonstrations.
“If those triggers are in place, there will be both street struggles and struggles in the National Assembly,” he said.
Despite calls from many opposition supporters to boycott the parliament, Strong Armenia and former President Robert Kocharian’s Hayastan alliance have decided to take up their parliamentary seats. They both have insisted that this does not mean they accept the legitimacy of the ruling Civil Contract’s election victory shown by the official results.
Shortly after the polls, Karapetian proposed that the country’s leading opposition forces set up a “coordinating council” that would discuss and take joint actions against the Armenian government. Negotiations between them are still going on, with no agreements announced so far.