Կանադայի կառավարությունը վերականգնել է նախկինում չեղարկված խողովակաշարի ծրագիրը, որը կկապի արևմտյան և արևելյան Կանադան: Նոր 3,300 կիլոմետրանոց խողովակաշարը կկարողանա տեղափոխել մինչև 500,000 բարել նավթ օրական, իսկ ապագայում կարող է հասնել 800,000 բարել:
Ալբերտայի նահանգի վարչապետ Դանիել Սմիթը նշել է, որ այս նախագիծը նպատակ ունի նվազեցնել ԱՄՆ-ի ենթակառուցվածքների վրա կախվածությունը և զարգացնել նոր արտահանման շուկաներ:
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հայտարարել է, որ Կանադան և Ալբերտան հավասար գործընկերներ կլինեն խողովակաշարի նախագծում, իսկ բնիկ համայնքներին կտրամադրվի իրական սեփականության բաժին:
Նոր խողովակաշարը կսկսի Հարդիստի քաղաքից և կանցնի Սասկաչևանի, Մանիտոբայի և հյուսիսային Օնտարիոյի միջով, մինչև հասնի Սառնյա:

Канадское правительство возобновило проект трубопровода, который свяжет западную и восточную Канаду. Новый трубопровод длиной 3,300 километров сможет транспортировать до 500,000 баррелей нефти в день, с возможностью увеличения до 800,000 баррелей:
Премьер провинции Альберта Даниэль Смит отметила, что этот проект направлен на снижение зависимости от инфраструктуры США и развитие новых экспортных рынков:
Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что Канада и Альберта будут равными партнерами в проекте трубопровода, а коренным народам будет предоставлена реальная доля собственности:
Новый трубопровод начнется в Хардисти и пройдет через Саскачеван, Манитобу и северный Онтарио, прежде чем доберется до Сарнии: