Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը մեկնարկել է
Քաջարանի թունելի կառուցումը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու փուլերից մեկն է, որը հնարավորություն կտա ամբողջությամբ գործարկել Հյուսիս-հարավի առաջնահերթ համարվող հարավային հատվածի մեծ մասը։
Քաջարանի թունելի կառուցմամբ ներկայում գործող երթուղին կկրճատվի մոտ 14 կմ-ով, տրանսպորտային միջոցների միջին արագությունը 50 կմ/ժ-ից կհասնի 80 կմ/ժ-ի, մոտ 40 րոպեով կկրճատվի երթևեկության ժամանակը։
Թունելի միջոցով կշրջանցվի ծովի մակերևույթից 2535 մ բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքը, ինչը զգալիորեն կբարձրացնի ճանապարհային անվտանգության մակարդակը, ինչպես նաև հնարավորություն կստեղծի խուսափել ձմռանը Մեղրու լեռնանցքի անցանելիության ապահովման հետ կապված դժվարություններից։
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը իրականացվելու է Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի կողմից հատկացված 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներով և շուրջ 195 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի Հանրապետության համաֆինանսավորմամբ։
Ծրագրի շրջանակներում կկառուցվի ոչ միայն Քաջարանի թունելը՝ 7,2 կմ ընդհանուր երկարությամբ, այլև շուրջ 4 կմ մոտեցնող ճանապարհներ: Թունելի ներսում կառուցվելիք ճանապարհը կունենա երկու երթևեկելի գոտի և մայթեր՝ 10.6 մետր ընդհանուր լայնությամբ։
Տրանսպորտային միջոցների արտակարգ կանգառներն ապահովելու նպատակով յուրաքանչյուր 250 մետրը մեկ նախատեսվում է թունելի երթևեկելի գոտու լրացուցիչ 3 մետր խորությամբ լայնացում։ Արտակարգ իրավիճակների դեպքում տարհանման նպատակով թունելի տակ կկառուցվի նաև ելք։
Քաջարանի թունելի և մոտեցնող ճանապարհների կառուցման համար պայմանագիր է կնքվելու իրանական «Աբատ Ռահան Պարս Ինթերնեյշնլ Գրուպ» և «Թունել Սադ Արիանա» համատեղ ձեռնարկության հետ։
Քաջարանի թունելի կառուցման ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից։

Строительство тоннеля Каджаран является частью север-юг автотрассы, что позволит полностью запустить южный участок, считающийся приоритетным.
Строительство тоннеля Каджаран сократит существующий маршрут на 14 км, средняя скорость транспортных средств увеличится с 50 км/ч до 80 км/ч, а время в пути сократится на 40 минут.
Тоннель позволит обойти перевал Мегри, находящийся на высоте 2535 м над уровнем моря, что значительно повысит уровень дорожной безопасности и позволит избежать трудностей, связанных с проходимостью перевала зимой.
Проект строительства тоннеля Каджаран будет осуществляться за счет кредитных средств в размере 200 миллионов долларов США, предоставленных Евразийским фондом стабилизации и развития, и около 195 миллионов долларов США софинансирования со стороны правительства Армении.
Строительные работы начнутся в 2026 году и планируется завершить в течение 6 лет.
В рамках проекта будет построен не только тоннель Каджаран длиной 7,2 км, но и около 4 км подходящих дорог. Дорога внутри тоннеля будет иметь две полосы движения и тротуары общей шириной 10,6 метра.
Для обеспечения экстренной остановки транспортных средств каждые 250 метров планируется расширение проезжей части тоннеля на дополнительные 3 метра. В случае чрезвычайной ситуации также будет построен выход для эвакуации.
Контракт на строительство тоннеля Каджаран и подходящих дорог будет подписан с иранской компанией «Абад Рахан Парс Интернешнл Груп» и совместным предприятием «Туннель Сад Ариана».
Проект строительства тоннеля Каджаран финансируется Евразийским фондом стабилизации и развития и правительством Армении.