«Քաղաքական հակառակորդին նվաստացնելն իշխանությանը երբեք չի դարձնում ավելի ուժեղ»
«Քաղաքական հակառակորդին նվաստացնելն իշխանությանը երբեք չի դարձնում ավելի ուժեղ»՝ նշում է «Ջենեսիս Հայաստան»-ն։ Այսօր, երբ ԲՀԿ կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին ԱԱԾ աշխատակիցների ուղեկցությամբ ցուցադրաբար տարան Քննչական կոմիտե, Հայաստանի քաղաքական կյանքում հերթական անգամ հատվեց այն սահմանը, որը բաժանում է օրենքի գերակայությունը քաղաքական հաշվեհարդարից։
Երբ պետական ուժային մեքենան օգտագործվում է ոչ միայն քրեական վարույթ իրականացնելու, այլև մարդու քաղաքական հեղինակությունը հրապարակավ խորտակելու համար, վտանգվում է հենց պետության իրավական հիմքը։ Ցուցադրական կադրերը, հրապարակային նվաստացման մթնոլորտը, ոչ անհրաժեշտ ուժի ցուցադրումը և դրան հաջորդած երկու ամսվա կալանքը շատերի համար դարձան ոչ թե արդարադատության, այլ քաղաքական վրեժխնդրության խորհրդանիշ։
«Եթե իշխանությունը վստահ է իր իրավական դիրքորոշմանը, ապա այդ մասին պարտավոր է խոսել դատարանում՝ ապացույցներով, այլ ոչ թե տեսախցիկների առջև կազմակերպված ուժային ցուցադրական ներկայացումներով», - նշում է Նժդեհ Իսկանդարյանը։

«Унижение политического противника никогда не делает власть сильнее»
«Унижение политического противника никогда не делает власть сильнее», - отмечает «Дженесис Армения». Сегодня, когда председателя партии БХК Гагика Царукяна демонстративно отвели в Следственный комитет с сотрудниками СНБ, в политической жизни Армении снова была пересечена граница, отделяющая верховенство закона от политических расправ.
Когда государственная силовая машина используется не только для ведения уголовного производства, но и для публичного разрушения политического авторитета человека, под угрозу ставится сама правовая основа государства. Демонстративные кадры, атмосфера публичного унижения, ненужная демонстрация силы и последующий двухмесячный арест стали для многих символом не правосудия, а политической мести.
«Если власть уверена в своей правовой позиции, она обязана говорить об этом в суде с доказательствами, а не через организованные силовые демонстрации перед камерами», - подчеркивает Нжде Искаандарян.