CNBC-ի Ջիմ Կրեմերը ասել է, որ Walmart-ի մոտ 18%-անոց անկումը մայիսի կեսերից ստեղծել է գնումների հնարավորություն: Նա նշել է, որ վառելիքի գների անկումը, Walmart-ի արժեքային առաջարկը և հնարավոր տուրի վերադարձները կարող են օգնել ընկերությանը:
«Ես կարծում եմ, որ դուք ստանում եք ան Incredible գնումների հնարավորություն, քանի որ բաժնետոմսը ենթարկվել է ճնշման հենց այն ժամանակ, երբ Walmart-ի ամենամեծ մտահոգությունները սկսել են մարել», - ասել է «Mad Money» հաղորդավարն:
Walmart-ի բաժնետոմսերը դժվարություններ են ունեցել առաջին եռամսյակի հաշվետվությունից հետո, մայիսի 19-ի ռեկորդային փակման համեմատ նվազելով մոտ 17.5%-ով: Այս տարի բաժնետոմսը գրեթե հավասար է, և այն հետ է մնում մանրածախ բաժնետոմսերի և ավելի լայն շուկայի համեմատ:
Կրեմերը նշել է, որ ներդրողները ուշադրություն չեն դարձրել մի շարք խրախուսիչ միտումների վրա, որոնք կարող են օգնել Walmart-ին:
«Սա իսկապես վատ եռամսյակ չէր», - ասել է նա, նշելով սպասվածից ավելի լավ եկամուտը:
Կրեմերի կարծիքով, վառելիքի բարձր գները, որոնք ազդում էին Walmart-ի շահութաբերության կանխատեսման վրա, այժմ նվազել են, ինչը կարող է բարելավել իրավիճակը:
Walmart-ի հայտարարությունը, որ այն նվազեցրել է սննդի, խմիչքների, խաղալիքների և հագուստի գները, ևս մեկ անգամ հաստատում է այս միտումը:

Jim Cramer sees a buying opportunity in this retail giant down nearly 18% from its high
CNBC's Jim Cramer stated that Walmart's approximately 18% decline since mid-May has created a buying opportunity. He mentioned that falling fuel prices, Walmart's value proposition, and potential tariff refunds could all serve as tailwinds for the company.
"I think you're getting an incredible buying opportunity here, because the stock's been getting pummeled right as Walmart's biggest worries have started to fade away," the "Mad Money" host said.
Shares of Walmart have struggled since reporting first-quarter earnings, down roughly 17.5% from the May 19 record close. For the year, the stock is roughly flat, trailing a basket of retail stocks and the broader market.
While investors focused on softer margins and guidance that fell short of Wall Street's expectations, Cramer pointed out several encouraging trends that investors overlooked.
"This really wasn't a bad quarter by any stretch of the imagination," he said, highlighting better-than-expected revenue.
According to Cramer, much of the market's concern centered on higher fuel costs, which weighed on Walmart's profitability outlook. However, with oil and gasoline prices falling sharply since the company reported earnings, he stated that one of the stock's biggest headwinds has largely faded.
A softer consumer backdrop should also work in Walmart's favor, as shoppers increasingly seek value. The retailer's announcement that it has lowered prices on food, beverages, outdoor living, toys, and apparel reinforces this thesis.
"While consumers are struggling a bit, Walmart's going to be an ideal destination for shoppers," he said.