Ձեռնարկությունների բաժնետոմսերը վերականգնվում են անցած շաբաթվա վաճառքից հետո
Ձեռնարկությունների բաժնետոմսերը վերականգնվում են "复仇" առևտրի արդյունքում, ինչպես ասաց CNBC-ի Ջիմ Կրեյմերը:
"Ես կարծում եմ, որ այսօր տեղի ունեցողը复仇 է," ասաց Կրեյմերը CNBC-ում: "Մենք տեսնում ենք, որ շատ մարդիկ ասում են, 'Դե, ժամանակն է վերադառնալ խմբին: Խումբը հարվածվել է':"
Վերականգնումը տեղի է ունեցել անցյալ շաբաթվա լայնամասշտաբ վաճառքի հետևանքով, երբ ներդրողները հեռացել են արհեստական բանականության հաղթողներից, որոնք մեծապես աջակցել են շուկայի առաջին կիսամյակի աճին:
Ձեռնարկությունների բաժնետոմսերի զամբյուղը, iShares Semiconductor ETF-ը, նվազել է 6.4%-ով չորեքշաբթի և 5.6%-ով հինգշաբթի (շուկան փակ էր ուրբաթ):
Կրեյմերը նշեց, որ հինգշաբթի օրն ընկնող ճնշումը հիմնականում առաջացել է The Information-ի հաղորդագրությունից, որտեղ ասվում էր, որ Anthropic-ը ուսումնասիրում է Samsung Electronics-ի հետ արհեստական բանականության հատուկ չիպի ստեղծումը:
Մինչդեռ, երկուշաբթի օրն, սակայն, գնորդները վերադարձել են: Intel-ը, Arm-ը և Broadcom-ը բոլորը աճել են 3%-ից ավել:
Կրեյմերի բարեգործական վստահությունը, որը ղեկավարում է CNBC-ի ներդրումային ակումբը, ունի այս երեք բաժնետոմսերի բաժնետոմսեր:
Կրեյմերը նշեց, որ Broadcom-ը ունի աճելու լրացուցիչ հնարավորություն, քանի որ չիպ արտադրողը հայտարարել է, որ երկարաձգել է իր գործընկերությունը Apple-ի հետ մինչև 2031 թվականը:
Apple-ը Broadcom-ի ամենամեծ հաճախորդներից մեկն է, ինչը համաձայնագրի երկարաժամկետ հաղթանակ է ընկերության համար:
Մինչդեռ, Nvidia-ն, որը նախկինում եղել է արհեստական բանականության չիպերի առևտրի առաջատար, մեծապես բացակայում է վերադարձի գործընթացից:

Акции полупроводниковых компаний восстанавливаются после продажи на прошлой неделе
Акции полупроводниковых компаний восстанавливаются после "мести" за резкую распродажу на прошлой неделе, заявил Джим Креймер из CNBC в понедельник.
"Я думаю, что сегодня происходит месть," сказал Креймер на CNBC. "Мы видим много людей, которые говорят: 'Слушайте, пришло время вернуться в группу. Группа пострадала.'"
Восстановление произошло после широкомасштабной распродажи полупроводников в конце прошлой недели, когда инвесторы переключились с победителей в области искусственного интеллекта, которые обеспечили большую часть роста рынка в первой половине года.
Корзина акций чипов, ETF iShares Semiconductor, упала на 6,4% в среду и на 5,6% в четверг (рынок был закрыт в пятницу).
Креймер считает, что давление продаж в четверг было в значительной степени вызвано отчетом The Information. В новостном агентстве сообщалось, что Anthropic изучает возможность создания специального чипа для искусственного интеллекта с Samsung Electronics, что, по мнению Креймера, вызвало опасения, что крупные клиенты ИИ могут со временем меньше полагаться на традиционных поставщиков чипов.
Micron упал на 5,5%, AMD потерял 4,3%, а Marvell Technology снизился на 9,8% в четверг. Однако к понедельнику покупатели вернулись. Intel, Arm и Broadcom все выросли более чем на 3%.
Благотворительный фонд Креймера, портфель которого управляется инвестиционным клубом CNBC, владеет акциями всех трех компаний.
Креймер сказал, что у Broadcom есть дальнейшие возможности роста после того, как производитель чипов объявил, что продлил партнерство с Apple до 2031 года для разработки и поставки специальных чипов.
Apple является одним из крупнейших клиентов Broadcom, что делает это соглашение важной долгосрочной победой для компании, по словам Креймера.
Тем временем Nvidia, когда-то лидер в области чипов ИИ, в значительной степени пропускает возвращение в понедельник после отчета об отставании, касающемся следующего поколения серверной системы Kyber.