Ձեռնարկությունների բաժնետոմսերը վերականգնվում են անցած շաբաթվա վաճառքից հետո
Ձեռնարկությունների բաժնետոմսերը վերականգնվում են "复仇" առևտրի արդյունքում, ինչպես ասաց CNBC-ի Ջիմ Կրեյմերը:
"Ես կարծում եմ, որ այսօր տեղի ունեցողը复仇 է," ասաց Կրեյմերը CNBC-ում: "Մենք տեսնում ենք, որ շատ մարդիկ ասում են, 'Դե, ժամանակն է վերադառնալ խմբին: Խումբը հարվածվել է':"
Վերականգնումը տեղի է ունեցել անցյալ շաբաթվա լայնամասշտաբ վաճառքի հետևանքով, երբ ներդրողները հեռացել են արհեստական բանականության հաղթողներից, որոնք մեծապես աջակցել են շուկայի առաջին կիսամյակի աճին:
Ձեռնարկությունների բաժնետոմսերի զամբյուղը, iShares Semiconductor ETF-ը, նվազել է 6.4%-ով չորեքշաբթի և 5.6%-ով հինգշաբթի (շուկան փակ էր ուրբաթ):
Կրեյմերը նշեց, որ հինգշաբթի օրն ընկնող ճնշումը հիմնականում առաջացել է The Information-ի հաղորդագրությունից, որտեղ ասվում էր, որ Anthropic-ը ուսումնասիրում է Samsung Electronics-ի հետ արհեստական բանականության հատուկ չիպի ստեղծումը:
Մինչդեռ, երկուշաբթի օրն, սակայն, գնորդները վերադարձել են: Intel-ը, Arm-ը և Broadcom-ը բոլորը աճել են 3%-ից ավել:
Կրեյմերի բարեգործական վստահությունը, որը ղեկավարում է CNBC-ի ներդրումային ակումբը, ունի այս երեք բաժնետոմսերի բաժնետոմսեր:
Կրեյմերը նշեց, որ Broadcom-ը ունի աճելու լրացուցիչ հնարավորություն, քանի որ չիպ արտադրողը հայտարարել է, որ երկարաձգել է իր գործընկերությունը Apple-ի հետ մինչև 2031 թվականը:
Apple-ը Broadcom-ի ամենամեծ հաճախորդներից մեկն է, ինչը համաձայնագրի երկարաժամկետ հաղթանակ է ընկերության համար:
Մինչդեռ, Nvidia-ն, որը նախկինում եղել է արհեստական բանականության չիպերի առևտրի առաջատար, մեծապես բացակայում է վերադարձի գործընթացից:

Semiconductor stocks are staging a "revenge" trade after last week's sharp sell-off, CNBC's Jim Cramer said on Monday. "What I think is really happening today is revenge," Cramer said on CNBC. "We're seeing a lot of people who are saying, 'Look, it's time to go back in the group. The group has been hit.'"
The rebound follows a broad semiconductor sell-off late last week, as investors rotated away from the artificial intelligence winners that powered much of the market's first-half gains. A basket of chip stocks, the iShares Semiconductor ETF, fell 6.4% on Wednesday and 5.6% on Thursday (the market was closed Friday).
Cramer said he believes Thursday's selling pressure was largely sparked by a report from The Information. The news organization reported that Anthropic is exploring a custom artificial intelligence chip with Samsung Electronics, which Cramer suggested raised concerns that major AI customers could rely less on traditional chip suppliers over time.
Micron fell 5.5%, AMD lost 4.3% and Marvell Technology dropped 9.8% on Thursday. By Monday, however, buyers had returned. Intel, Arm and Broadcom are all up over 3%.
Cramer's Charitable Trust, the portfolio run by CNBC's Investing Club, owns shares of all three stocks. Cramer said Broadcom has further room to run after the chipmaker announced it had extended its partnership with Apple through 2031 to develop and supply custom chips.
Apple is one of Broadcom's largest customers, making the agreement an important long-term win for the company, according to Cramer.
Meanwhile, Nvidia — once the leader of the AI chip trade — is largely sitting out the comeback Monday following an industry research report about delays involving the company's next-generation Kyber rack-scale server system.