Ջեֆ Քյուրի, Carlyle Group-ի գլխավոր ռազմավարական պաշտոնյան, հայտարարել է, որ գլոբալ նավթի շուկայի «առատության մոլորությունը» վերացել է, նախազգուշացնելով, որ շուկան արագորեն անցել է սովորական մատակարարման պակասից դեպի կառուցվածքային էներգիայի պակաս:
Քյուրին, ով նախկինում ղեկավարել է Commodities Research-ը Goldman Sachs-ում, նշել է, որ շուկայի պակասի իրական նշանը գալիս է վերամշակված ապրանքների շուկաներից, որտեղ «crack spreads»-ը հասել է պատմական $70 մեկ բարելի մակարդակի:
Նա ընդգծել է, որ նավթի առատության ընկալումը ժամանակավորապես ստեղծվել է 32 IEA անդամների ռազմավարական նավթի պահեստներից մեծ պաշարների նվազեցման շնորհիվ, ներառյալ ԱՄՆ-ի SPR-ից 172 միլիոն բարել նավթի ազատումը:
Շուկայի մատակարարման խախտումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի վերամշակման գործարանների վնասները, ավելի են սրել գլոբալ վառելիքի մատակարարումները:
Իր հերթին, IEA-ն նախազգուշացրել է, որ գլոբալ նավթի պաշարները կարող են հասնել պատմական ցածր մակարդակների:

Джефф Керри: Иллюзия изобилия нефти исчезла
Джефф Керри, главный стратегический директор Carlyle Group, заявил, что "иллюзия изобилия нефти" исчезла, предостерегая, что рынок быстро перешел от обычного дефицита предложения к структурному энергетическому дефициту:
Керри, ранее возглавлявший исследования товаров в Goldman Sachs, отметил, что реальный сигнал о дефиците рынка исходит от рынков переработанных продуктов, где "разница в ценах" достигла исторического уровня в $70 за баррель:
Он подчеркнул, что восприятие избытка нефти было временно создано за счет значительных сокращений запасов стратегических нефтяных резервов 32 стран ИЭА, включая освобождение 172 миллионов баррелей нефти из SPR США:
Системные сбои в поставках и повреждения многих российских нефтеперерабатывающих заводов еще больше ухудшили глобальные поставки топлива:
В свою очередь, ИЭА предупредила, что глобальные запасы нефти могут упасть до исторически низких уровней: