Իրանը ԱՄՆ-ի հետ հրադադարի ընթացքում 6 մլրդ դոլարի նավթ է արտահանել
Մինչ ամերիկյան պատժամիջոցները ժամանակավորապես թուլացել էին, Իրանը կարողացել է արտահանել նավթի հսկայական ծավալ։ Խոսքը մոտ 70 մլն բարելի մասին է, որի արժեքը գնահատվում է 5-6 մլրդ դոլար։ Այս տվյալները հրապարակել է The Wall Street Journal (WSJ) պարբերականը՝ վկայակոչելով United Against Nuclear Iran ոչ կառավարական կազմակերպության հաշվարկները։
Կազմակերպության տվյալներով՝ հունիսի կեսերից մինչև հուլիսի կեսերն ընկած ժամանակահատվածում շուրջ 20 իրանական նավթատար է ուղևորվել դեպի Ասիա։
Նման ակտիվության պատճառ է դարձել հունիսի 22-ին հրապարակված փաստաթուղթը։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության Օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման գրասենյակն ընդհանուր լիցենզիա է տրամադրել, որը թույլ էր տալիս իրանական նավթի և դրա վերամշակված արտադրանքի արդյունահանումը, մատակարարումն ու վաճառքը։
Սակայն այդ թուլացումը երկար չի տևել։ Հուլիսի 7-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը չեղարկել է լիցենզիան։ Գերատեսչությունն արգելել է Իրանի նավթային ոլորտում նոր գործարքները, թեև նախկինում դրանց իրականացումը թույլատրված էր մինչև օգոստոսի 21-ը։

Пока американские санкции временно ослабли, Иран смог экспортировать огромные объемы нефти. Речь идет о примерно 70 миллионах баррелей, стоимость которых оценивается в 5-6 миллиардов долларов. Эти данные опубликовало издание The Wall Street Journal (WSJ), ссылаясь на расчеты неправительственной организации United Against Nuclear Iran.
По данным организации, с середины июня по середину июля около 20 иранских танкеров направились в Азию.
Причиной такой активности стал документ, опубликованный 22 июня. Управление по контролю за иностранными активами Министерства финансов США выдало общую лицензию, которая позволяла экспорт, поставку и продажу иранской нефти и ее переработанных продуктов.
Однако это ослабление не продлилось долго. 7 июля Министерство финансов США отменило лицензию. Ведомство запретило новые сделки в иранском нефтяном секторе, хотя ранее их выполнение было разрешено до 21 августа.