Հնդկաստանի 2026/2027 ֆինանսական տարվա տնտեսական աճը կարող է ավելի ցածր լինել, քան նախկինում սպասվում էր, բարձր նավթի գների պատճառով, որոնք պայմանավորված են Մերձավոր Արևելքի պատերազմի վերակենդանացմամբ և Էլ Նինյոյի եղանակային երևույթով, ասել է Միջազգային դրամական հիմնադրամի (ՄԴՀ) ավագ պաշտոնյան:
«Ավելի ցածր ռիսկերը, հավանաբար, երկակի են», - ասել է ՄԴՀ-ի Հնդկաստանում և Բհուտանում բնակվող ներկայացուցիչ Ռանիլ Սալգադոն:
- «Մեկը այն է, որ պատերազմը արդեն սկսում է նորից ընդլայնվել, և դա ազդեցություն ունի նավթի գների վրա», - ավելացրել է պաշտոնյան:
- «Մյուս ռիսկը Էլ Նինյոն է, որը կարող է հանգեցնել վատ մոնսունի», - նշել է նա:
Այս ամիս ՄԴՀ-ն նվազեցրել է Հնդկաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 10 բազիսային կետով՝ ապրիլին սպասվող 6.5%-ից մինչև 6.4%՝ բարձր էներգիայի գների պատճառով:
«Բարձր հաճախականության ցուցանիշները ապրիլի ընթացքում ցույց են տալիս ընդհանուր տնտեսական գործունեության բավականին դիմադրություն, սակայն այս դրական ազդեցությունները 2026 թվականին ավելի շատ հակակշռվում են էներգիայի բարձր գներով», - ասել է ՄԴՀ-ի Մակրո-ֆինանսական բաժնի փոխտնօրեն Դենիզ Իգանը:

МВФ считает рост цен на нефть основным риском для роста ВВП Индии
Экономический рост Индии в 2026/2027 финансовом году может оказаться ниже ожидаемого из-за роста цен на нефть, вызванного эскалацией войны на Ближнем Востоке и погодным феноменом Эль-Ниньо, сообщил старший чиновник Международного валютного фонда (МВФ).
«Риски снижения, вероятно, двусторонние», - сказал представитель МВФ в Индии и Бутане Ранил Салгадо.
• «Первый риск заключается в том, что война уже начинает снова расширяться, и это имеет последствия для цен на нефть», - добавил чиновник.
• «Второй риск связан с Эль-Ниньо, который может привести к плохому муссону», - отметил он.
В этом месяце МВФ снизил прогноз роста ВВП Индии на 10 базисных пунктов с 6,5%, ожидаемого в апреле, до 6,4% на 2026/2027 финансовый год.
«Высокочастотные индикаторы за апрель показывают довольно высокую устойчивость общей экономической активности, но эти положительные эффекты более чем компенсируются в 2026 году более высокими ценами на энергию», - сказал заместитель начальника Макро-финансового отдела МВФ Дениз Иган.