Իլոն Մասկ․ Եթե SpaceX-ը հասնի իր նպատակներին, ընկերությունը կարժենա ավելի շատ, քան ամբողջ աշխարհը
Եթե SpaceX-ին հաջողվի հասնել իր նպատակներին, ընկերության արժեքը կգերազանցի ամբողջ մնացած աշխարհի արժեքը։ Նման հայտարարություն սոցցանցերում հրապարակել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը։
X-ում օգտատիրոջ մեկնաբանությանը պատասխանելիս, որը կասկածի տակ էր դրել SpaceX-ի և Anthropic-ի միջև արհեստական բանականության հաշվարկային հզորությունների ոլորտում բազմամիլիարդանոց համագործակցությունը, Մասկը գրել է՝ կարծես դուք չեք հասկանում, որ SpaceX-ը կարժենա ավելի շատ, քան ամբողջ մնացած աշխարհը, եթե մենք հասնենք մեր նպատակներին։
Ինչպես գրում է Barchart-ը, այս հայտարարությունն արագ տարածվել է սոցցանցերում, քանի որ խոսքը ընկերության կապիտալիզացիայի այնպիսի գնահատականի մասին էր, որը զգալիորեն գերազանցում է նույնիսկ ամենահամարձակ կանխատեսումները։ Հոդվածի համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսին տեղի ունեցած IPO-ից հետո SpaceX-ի շուկայական արժեքը գերազանցել է 2 տրիլիոն դոլարը։
Առաջին հայացքից այս խոսքերը հակասում են Մասկի մեկ այլ հայտարարությանը, ուշադրություն է դարձնում պարբերականը։
SpaceX-ի IPO-ի շրջանում ձեռնարկատեր Փիթեր Դիամանդիսը նրան հարցրել էր արհեստական բանականության և ավտոմատացման զարգացման երկարաժամկետ հետևանքների մասին։ Հարստության մասին դատողությունների փոխարեն Մասկը ենթադրել էր, որ ժամանակի ընթացքում հենց փողը կարող է կորցնել իր նշանակությունը։
«Կարծում եմ՝ ապագայում ինչ-որ պահի փողը կդադարի նշանակություն ունենալ», – ասել էր նա։
Մասկի խոսքով՝ արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության զարգացումը կարող է հանգեցնել ապրանքների և ծառայությունների այնպիսի առատության, որ դրանց ծավալը կգերազանցի շրջանառության մեջ գտնվող փողի քանակը։ Դա կհանգեցնի կայուն դեֆլյացիայի և կնվազեցնի ավանդական արժույթի դերը։
Միևնույն ժամանակ Մասկը բազմիցս ընդգծել է, որ նույնիսկ այդպիսի աշխարհում ֆիզիկական սահմանափակումները չեն վերանա։
«Դեռևս գոյություն կունենան էլեկտրաէներգիայի և նյութական ռեսուրսների հետ կապված սահմանափակումներ», – նշել է նա։
Ըստ Barchart-ի՝ հենց դրանով է պայմանավորված SpaceX-ի՝ հրթիռաշինության ոլորտի սահմաններից դուրս գալու ձգտումը։ Ընկերությունը մշակում է Starmind նախագիծը՝ արհեստական բանականության առաջադրանքների համար նախատեսված ենթադրյալ արբանյակային խումբ։ Այն պետք է ուղեծրում ապահովի հսկայական հաշվողական հզորություններ՝ օգտագործելով տիեզերքում առկա գրեթե անսահմանափակ արևային էներգիան։ Առաջին նախատիպերի արձակումը նախատեսվում է 2027 թվականին:
Այս տեսանկյունից Մասկի հայտարարությունն այն մասին, որ մի օր SpaceX-ը կարող է ավելի թանկ արժենալ, քան ամբողջ մնացած աշխարհը, պարտադիր չէ, որ վերաբերի ընկերության բաժնետոմսերի գնին, գրում է Barchart-ը։ Նրա կարծիքով՝ նոր տնտեսական դարաշրջանի առանցքային գործոնը կդառնա կենսական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների՝ էներգիայի աղբյուրների, հաշվողական հզորությունների և տիեզերք հասանելիության նկատմամբ վերահսկողությունը, հատկապես եթե ավանդական փողն իսկապես կորցնի իր կենտրոնական նշանակությունը։

Илон Маск: Если SpaceX достигнет своих целей, компания будет стоить больше, чем весь остальной мир
Если SpaceX достигнет своих целей, стоимость компании превысит стоимость всего остального мира. Такое заявление сделал генеральный директор компании Илон Маск в социальных сетях.
Отвечая на комментарий пользователя в X, который ставил под сомнение многомиллиардное сотрудничество между SpaceX и Anthropic в области вычислительных мощностей искусственного интеллекта, Маск написал: «Кажется, вы не понимаете, что SpaceX будет стоить больше, чем весь остальной мир, если мы достигнем наших целей».
Как сообщает Barchart, это заявление быстро распространилось в социальных сетях, так как речь шла о такой оценке капитализации компании, которая значительно превышает даже самые смелые прогнозы. Согласно статье, после IPO в июне 2026 года рыночная стоимость SpaceX превысила 2 триллиона долларов.
На первый взгляд, эти слова противоречат другому заявлению Маска, на что обращает внимание издание.
Во время IPO SpaceX предприниматель Питер Диамандис спросил его о долгосрочных последствиях развития искусственного интеллекта и автоматизации. Вместо размышлений о богатстве Маск предположил, что со временем деньги могут потерять свое значение.
«Я думаю, что в будущем в какой-то момент деньги перестанут иметь значение», - сказал он.
По словам Маска, развитие искусственного интеллекта и робототехники может привести к такому изобилию товаров и услуг, что их объем превысит количество денег, находящихся в обращении. Это приведет к устойчивой дефляции и уменьшит роль традиционной валюты.
В то же время Маск многократно подчеркивал, что даже в таком мире физические ограничения не исчезнут.
«Все еще будут ограничения, связанные с электроэнергией и материальными ресурсами», - отметил он.
Согласно Barchart, именно это и объясняет стремление SpaceX выйти за пределы ракетостроительной отрасли. Компания разрабатывает проект Starmind - предполагаемую группу спутников для задач искусственного интеллекта. Она должна обеспечить в орбите огромные вычислительные мощности, используя почти неограниченную солнечную энергию, доступную в космосе. Первый запуск прототипов запланирован на 2027 год.
В этом контексте заявление Маска о том, что однажды SpaceX может стоить больше, чем весь остальной мир, не обязательно относится к цене акций компании, пишет Barchart. По его мнению, ключевым фактором новой экономической эпохи станет контроль над жизненно важной инфраструктурой - источниками энергии, вычислительными мощностями и доступом в космос, особенно если традиционные деньги действительно потеряют свое центральное значение.