ՀԿԱԾ 2026-ի առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները գերազանցել են նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշը
Լուրեր | 2026/07/21 03:04
ՀԿԱԾ 2026-ի առաջին կիսամյակում բռնագանձվել է ավելի քան 35 մլրդ դրամ
Հայաստանի գլխավոր հարկադիր կատարող Սիրո Ամիրխանյանի գլխավորությամբ հուլիսի 20-ին տեղի է ունեցել հաշվետու խորհրդակցություն։ Ամփոփվել են Ծառայության Երևան քաղաքի և տարածքային ստորաբաժանումների կողմից 2026 թվականի առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները։
Հաշվետու խորհրդակցությանը մասնակցել են Ծառայության ղեկավար կազմը, կենտրոնական մարմնի և տարածքային ստորաբաժանումների պետերը։ Ինչպես տեղեկանում է ՀԿԱԾ-ի տարածած հաղորդագրությունից, կիսամյակային արդյունքային ցուցանիշներով արձանագրվել է, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում պահանջատերերի օգտին բռնագանձվել է ավելի քան 35 մլրդ․ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 19 %-ով։
Պետբյուջեի օգտին բռնագանձված ավելի քան 12 մլրդ. դրամը գերազանցում է նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշը շուրջ 18%-ով, իրավաբանական անձանց օգտին բռնագանձված շուրջ 22 մլրդ. դրամը՝ շուրջ 23%-ով, իսկ Ֆիզիկական անձանց օգտին բռնագանձվածը՝ 9%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում բռնագանձվել է ավելի քան 2,5 մլրդ դրամ կատարողական վճար (կատարողական ծախս), որը 2025 թ․ առաջին կիսամյակում գանձվածի համեմատ ավելի է շուրջ 64 մլն դրամով։
Զեկուցվել է նաև «Կատարողական վարույթի մասին» նոր օրենքի կիրարկման, հարկադիր կատարման թվային գործիքների շարունակական կատարելագործման հնարավորությունների մասին։ Մասնավորապես՝ ստեղծվել է ծրագրային հնարավորություն, որը թույլ է տալիս հաշվառել նաև ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթները։
Ծառայության 2026 թվականի կիսամյակային արդյունքային ցուցանիշներն ամփոփելով՝ Գլխավոր հարկադիր կատարողը թեև դրական է գնահատել Ծառայության կիսամյակային գործունեության ցուցանիշները, այդուհանդերձ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ առանձին ուղղություններով միատեսակ արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպման համար։

Результаты деятельности ХКАТЦ за первое полугодие 2026 года превысили сопоставимые показатели прошлого года
Новости | 2026/07/21 03:04
За первое полугодие 2026 года было взыскано более 35 миллиардов драмов
Под руководством главного судебного исполнителя Сиро Амирханяна 20 июля прошло отчетное совещание. Были подведены итоги деятельности Службы по городу Ереван и территориальным подразделениям за первое полугодие 2026 года.
В совещании приняли участие руководство Службы, руководители центрального органа и территориальных подразделений. Как сообщается в распространенном пресс-релизе ХКАТЦ, по итогам полугодия было установлено, что за первое полугодие 2026 года в пользу взыскателей было взыскано более 35 миллиардов драмов, что на 19% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В пользу государственного бюджета было взыскано более 12 миллиардов драмов, что превышает сопоставимый показатель прошлого года примерно на 18%, в пользу юридических лиц было взыскано около 22 миллиардов драмов — примерно на 23%, а в пользу физических лиц — на 9%.
В отчетный период было взыскано более 2,5 миллиарда драмов исполнительного сбора (исполнительные расходы), что на 64 миллиона драмов больше по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
Также было сообщено о применении нового закона «Об исполнительном производстве», о возможностях дальнейшего совершенствования цифровых инструментов принудительного исполнения. В частности, была создана программная возможность, позволяющая учитывать также исполнительные производства нематериального характера.
Подводя итоги полугодовых показателей работы Службы за 2026 год, главный судебный исполнитель положительно оценил показатели работы Службы за полугодие, однако были даны соответствующие рекомендации по отдельным направлениям для организации однородной эффективной работы.