ՀԿԱԾ 2026-ի առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները գերազանցել են նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշը
Լուրեր | 2026/07/21 03:04
ՀԿԱԾ 2026-ի առաջին կիսամյակում բռնագանձվել է ավելի քան 35 մլրդ դրամ
Հայաստանի գլխավոր հարկադիր կատարող Սիրո Ամիրխանյանի գլխավորությամբ հուլիսի 20-ին տեղի է ունեցել հաշվետու խորհրդակցություն։ Ամփոփվել են Ծառայության Երևան քաղաքի և տարածքային ստորաբաժանումների կողմից 2026 թվականի առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները։
Հաշվետու խորհրդակցությանը մասնակցել են Ծառայության ղեկավար կազմը, կենտրոնական մարմնի և տարածքային ստորաբաժանումների պետերը։ Ինչպես տեղեկանում է ՀԿԱԾ-ի տարածած հաղորդագրությունից, կիսամյակային արդյունքային ցուցանիշներով արձանագրվել է, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում պահանջատերերի օգտին բռնագանձվել է ավելի քան 35 մլրդ․ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 19 %-ով։
Պետբյուջեի օգտին բռնագանձված ավելի քան 12 մլրդ. դրամը գերազանցում է նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշը շուրջ 18%-ով, իրավաբանական անձանց օգտին բռնագանձված շուրջ 22 մլրդ. դրամը՝ շուրջ 23%-ով, իսկ Ֆիզիկական անձանց օգտին բռնագանձվածը՝ 9%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում բռնագանձվել է ավելի քան 2,5 մլրդ դրամ կատարողական վճար (կատարողական ծախս), որը 2025 թ․ առաջին կիսամյակում գանձվածի համեմատ ավելի է շուրջ 64 մլն դրամով։
Զեկուցվել է նաև «Կատարողական վարույթի մասին» նոր օրենքի կիրարկման, հարկադիր կատարման թվային գործիքների շարունակական կատարելագործման հնարավորությունների մասին։ Մասնավորապես՝ ստեղծվել է ծրագրային հնարավորություն, որը թույլ է տալիս հաշվառել նաև ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթները։
Ծառայության 2026 թվականի կիսամյակային արդյունքային ցուցանիշներն ամփոփելով՝ Գլխավոր հարկադիր կատարողը թեև դրական է գնահատել Ծառայության կիսամյակային գործունեության ցուցանիշները, այդուհանդերձ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ առանձին ուղղություններով միատեսակ արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպման համար։

The results of the activities of the HCAC for the first half of 2026 exceeded the comparable indicators of the previous year
News | 2026/07/21 03:04
More than 35 billion drams were collected in the first half of 2026
Under the leadership of the Chief Enforcement Officer Siro Amirkhanyan, a reporting meeting was held on July 20. The results of the activities of the Service in the city of Yerevan and its territorial subdivisions for the first half of 2026 were summarized.
The meeting was attended by the leadership of the Service, heads of the central authority, and territorial subdivisions. According to the press release issued by the HCAC, it was reported that in the first half of 2026, more than 35 billion drams were collected in favor of creditors, which is a 19% increase compared to the same period last year.
More than 12 billion drams were collected for the state budget, exceeding the comparable figure from the previous year by about 18%, while around 22 billion drams were collected in favor of legal entities, which is about 23% more, and the amount collected for individuals increased by 9%.
During the reporting period, more than 2.5 billion drams were collected as enforcement fees (enforcement costs), which is an increase of approximately 64 million drams compared to the first half of 2025.
It was also reported on the implementation of the new law on enforcement proceedings and the ongoing improvement of digital tools for enforcement. In particular, a software capability has been created that allows for the accounting of non-property enforcement proceedings as well.
Summarizing the performance indicators of the Service for the first half of 2026, the Chief Enforcement Officer positively assessed the indicators of the Service's activities for the half-year, however, appropriate recommendations were given for organizing uniform effective work in specific areas.