Երևան համայնքի կողմից ներկայացված դիմումը `«Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամին սնանկ ճանաչելու պահանջի մասին, ընդունվել էր վարույթ 2022 թվականի մարտին։ «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամի սնանկության գործով ժամանակավոր կառավարիչ էր նշանակվել Հովհաննես Եղյանը։
Երևան քաղաքի ավագանու 2017 թ. հոկտեմբերի 31-ի թիվ 53-Ա որոշման հիման վրա Երևանի քաղաքապետարանի և «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամի միջև 2018 թ. հունվարի 25-ին կնքվել է գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիր, որով «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամին տրամադրվել է Երևանի Ազատության պողոտայի 19 հասցեում գտնվող մշակույթի կենտրոնի 3100.7 քմ մակերեսով տարածքը՝ մշակութային գործունեություն ծավալելու և գույքի վերանորոգման ծրագիր իրականացնելու նպատակով:
Ըստ դիմումատու Երևան համայնքի, «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամը, հանդիսանալով մշակութային կենտրոնի մշակութային գործունեություն և վերանորոգման ներդրումային ծրագիր իրականացնող, չի կատարել մշակութային կենտրոնի անհատույց օգտագործման պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները, որի արդյունքում վերջինիս 90-օրյա ժամկետը գերազանցող դրամական պարտավորությունները Երևան համայնքի նկատմամբ կազմում են 180.098.377 ՀՀ դրամ:

The application from the Yerevan community regarding the recognition of the "Art Alphabet" cultural foundation as bankrupt was accepted for consideration in March 2022. A temporary manager for the bankruptcy case of the "Art Alphabet" cultural foundation was appointed as Hovhannes Yeghyan.
Based on the decision of the Yerevan City Council dated October 31, 2017, an agreement for gratuitous use was signed between the Yerevan City Hall and the "Art Alphabet" cultural foundation on January 25, 2018, which provided the foundation with a space of 3100.7 square meters located at 19 Freedom Avenue in Yerevan for cultural activities and property renovation program implementation.
According to the applicant, the "Art Alphabet" cultural foundation, being responsible for cultural activities and renovation investment program, failed to fulfill the obligations stipulated by the gratuitous use agreement, resulting in overdue financial obligations exceeding 180,098,377 AMD to the Yerevan community.