Երևան համայնքի կողմից ներկայացված դիմումը `«Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամին սնանկ ճանաչելու պահանջի մասին, ընդունվել էր վարույթ 2022 թվականի մարտին։ «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամի սնանկության գործով ժամանակավոր կառավարիչ էր նշանակվել Հովհաննես Եղյանը։
Երևան քաղաքի ավագանու 2017 թ. հոկտեմբերի 31-ի թիվ 53-Ա որոշման հիման վրա Երևանի քաղաքապետարանի և «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամի միջև 2018 թ. հունվարի 25-ին կնքվել է գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիր, որով «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամին տրամադրվել է Երևանի Ազատության պողոտայի 19 հասցեում գտնվող մշակույթի կենտրոնի 3100.7 քմ մակերեսով տարածքը՝ մշակութային գործունեություն ծավալելու և գույքի վերանորոգման ծրագիր իրականացնելու նպատակով:
Ըստ դիմումատու Երևան համայնքի, «Արվեստի այբուբեն» մշակութային հիմնադրամը, հանդիսանալով մշակութային կենտրոնի մշակութային գործունեություն և վերանորոգման ներդրումային ծրագիր իրականացնող, չի կատարել մշակութային կենտրոնի անհատույց օգտագործման պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները, որի արդյունքում վերջինիս 90-օրյա ժամկետը գերազանցող դրամական պարտավորությունները Երևան համայնքի նկատմամբ կազմում են 180.098.377 ՀՀ դրամ:

Заявление от общины Еревана о признании культурного фонда "Алфавит искусства" банкротом было принято к производству в марте 2022 года. Временным управляющим по делу о банкротстве культурного фонда "Алфавит искусства" назначен Геворг Еганян.
На основании решения Ереванского городского совета от 31 октября 2017 года был заключен договор безвозмездного пользования между мэрией Еревана и культурным фондом "Алфавит искусства" от 25 января 2018 года, согласно которому фонду было предоставлено помещение площадью 3100,7 кв. м на улице Свободы, 19 в Ереване для осуществления культурной деятельности и реализации программы по ремонту имущества.
По словам заявителя, культурный фонд "Алфавит искусства", осуществляющий культурную деятельность и инвестиционную программу по ремонту, не выполнил обязательства, предусмотренные договором безвозмездного пользования, в результате чего его долговые обязательства перед общиной Еревана превышают 180.098.377 драмов.