Հայաստանյան շատ բանկեր խստացնում են կանխիկով ռուսական ռուբլի մուտքագրելու պայմանները՝ մի քանի անգամ բարձրացնելով միջնորդավճարները:
«Ինեկոբանկն», օրինակ, այսօրվանից ընդհանրապես դադարեցնում է կանխիկով ռուսական ռուբլու մուտքագրումը՝ հայտնելով, որ հուլիսի կեսերից ռուսական կանխիկ ռուբլի մուտքագրելու համար պահելու է գումարի 10 տոկոսը: Նման հաղորդագրություն՝ 10 տոկոս միջնորդավճար սահմանելու մասին ստացել են նաև «Այդիբանկի», «Արարատբանկի», «Արդշինբանկի» հաճախորդները:
«Կոնվերսբանկ»-ում, ըստ զանգերի կենտրոնի տրամադրած տեղեկատվության՝ հիմա 5 տոկոս է միջնորդավճարը, իսկ «Հայէկոնոմ»-ում՝ 2, բայց հաջորդ շաբաթվանից այս երկու բանկն էլ դարձյալ 10 տոկոս կվերցնեն կանխիկ ռուբլի մուտքագրելու համար:
5 տոկոս է միջնորդավճարը «Ամերիաբանկ»-ում, այստեղից նշեցին, որ կանխիկ ռուբլի մուտքագրելիս պարտադիր պետք է նշել նաև եկամտի աղբյուրը. Համեմատության համար՝ կանխիկ դոլար ու եվրո մուտք անելը նույն «Ամերիաբանկ»-ում անվճար է:
Կենտրոնական Բանկ-ից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ իրենց կողմից որոշում կամ ցուցում միջնորդավճարների մասով չկա, բանկերն ինքնուրույն են որոշում, թե ինչ պայմաններ սահմանեն այս կամ այն գործարքի համար:
«Բանկերը, ելնելով գործող կարգավորումներից, սեփական ռիսկերի գնահատումից և ռիսկերի կառավարման քաղաքականությունից, ինքնուրույն են որոշում կայացնում հաճախորդի հետ գործարար հարաբերություն հաստատելու և որոշակի ծառայություններ, այդ թվում՝ դրամական միջոցների մուտքագրման, մատուցելու պայմանների վերաբերյալ»,- հայտնում են Կենտրոնական բանկից:
Ուշագրավ է, որ հայաստանյան բանկերը ոչ միայն մեծ միջնորդավճար են սահմանել կանխիկ ռուբլով հաշիվը համալրելու համար, այլև մեծ տարբերություն են սահմանել կանխիկով առքի ու վաճառքի միջև:
Սոցիալ-տնտեսական ուսումնասիրությունների հայկական վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը ևս նկատել է այս միտումը:
«Մեր բանկերում, սովորաբար, ռուսական ռուբլու առաջարկն ավելի մեծ է, քան պահանջարկը»,- Ֆանյանն ասում է:
Ռուսաստանի կենտրոնական բանկն օրերս հաստատել է, որ ռուսաստանցիները երկրի ներսում սկսել են ավելի շատ գումար կանխիկացնել:

News | 2026/07/08 10:05
For example, «Inecobank» has completely stopped accepting cash Russian rubles from today, announcing that from mid-July it will withhold 10 percent of the amount for cash ruble deposits. Similar notifications about the introduction of a 10 percent fee have also been received by customers of «Aidibank», «Araratbank», and «Ardshinbank».
In «Conversebank», according to the information provided by the call center, the fee is currently 5 percent, while in «Hayekonom» it is 2 percent, but starting next week both banks will also charge 10 percent for cash ruble deposits.
In «Ameriabank», the fee is 5 percent, where they noted that when depositing cash rubles, it is mandatory to specify the source of income. For comparison, depositing cash dollars and euros in the same «Ameriabank» is free.
The Central Bank, in response to our inquiry, stated that there is no decision or directive regarding fees, and banks independently determine what conditions to set for each transaction.
“Banks, based on current regulations, their own risk assessments, and risk management policies, independently decide to establish business relationships with clients and the conditions for providing certain services, including the conditions for depositing funds,” the Central Bank reports.
It is noteworthy that Armenian banks have not only set high fees for cash ruble deposits but have also established significant differences between conditions for cash purchases and sales.
Director of the Armenian Analytical Center for Socio-Economic Studies Haykaz Fanyan also noted this trend.
“In our banks, the supply of Russian rubles is usually greater than the demand,” Fanyan says.
The Central Bank of Russia recently confirmed that Russians have started to withdraw more cash inside the country.