Հայաստանյան շատ բանկեր խստացնում են կանխիկով ռուսական ռուբլի մուտքագրելու պայմանները՝ մի քանի անգամ բարձրացնելով միջնորդավճարները:
«Ինեկոբանկն», օրինակ, այսօրվանից ընդհանրապես դադարեցնում է կանխիկով ռուսական ռուբլու մուտքագրումը՝ հայտնելով, որ հուլիսի կեսերից ռուսական կանխիկ ռուբլի մուտքագրելու համար պահելու է գումարի 10 տոկոսը: Նման հաղորդագրություն՝ 10 տոկոս միջնորդավճար սահմանելու մասին ստացել են նաև «Այդիբանկի», «Արարատբանկի», «Արդշինբանկի» հաճախորդները:
«Կոնվերսբանկ»-ում, ըստ զանգերի կենտրոնի տրամադրած տեղեկատվության՝ հիմա 5 տոկոս է միջնորդավճարը, իսկ «Հայէկոնոմ»-ում՝ 2, բայց հաջորդ շաբաթվանից այս երկու բանկն էլ դարձյալ 10 տոկոս կվերցնեն կանխիկ ռուբլի մուտքագրելու համար:
5 տոկոս է միջնորդավճարը «Ամերիաբանկ»-ում, այստեղից նշեցին, որ կանխիկ ռուբլի մուտքագրելիս պարտադիր պետք է նշել նաև եկամտի աղբյուրը. Համեմատության համար՝ կանխիկ դոլար ու եվրո մուտք անելը նույն «Ամերիաբանկ»-ում անվճար է:
Կենտրոնական Բանկ-ից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ իրենց կողմից որոշում կամ ցուցում միջնորդավճարների մասով չկա, բանկերն ինքնուրույն են որոշում, թե ինչ պայմաններ սահմանեն այս կամ այն գործարքի համար:
«Բանկերը, ելնելով գործող կարգավորումներից, սեփական ռիսկերի գնահատումից և ռիսկերի կառավարման քաղաքականությունից, ինքնուրույն են որոշում կայացնում հաճախորդի հետ գործարար հարաբերություն հաստատելու և որոշակի ծառայություններ, այդ թվում՝ դրամական միջոցների մուտքագրման, մատուցելու պայմանների վերաբերյալ»,- հայտնում են Կենտրոնական բանկից:
Ուշագրավ է, որ հայաստանյան բանկերը ոչ միայն մեծ միջնորդավճար են սահմանել կանխիկ ռուբլով հաշիվը համալրելու համար, այլև մեծ տարբերություն են սահմանել կանխիկով առքի ու վաճառքի միջև:
Սոցիալ-տնտեսական ուսումնասիրությունների հայկական վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը ևս նկատել է այս միտումը:
«Մեր բանկերում, սովորաբար, ռուսական ռուբլու առաջարկն ավելի մեծ է, քան պահանջարկը»,- Ֆանյանն ասում է:
Ռուսաստանի կենտրոնական բանկն օրերս հաստատել է, որ ռուսաստանցիները երկրի ներսում սկսել են ավելի շատ գումար կանխիկացնել:

Многие армянские банки ужесточают условия для внесения наличных российских рублей
Многие армянские банки ужесточают условия для внесения наличных российских рублей, многократно увеличивая комиссии:
Например, «Инекабанк» с сегодняшнего дня полностью прекращает внесение наличных российских рублей, сообщив, что с середины июля будет удерживать 10 процентов от суммы при внесении наличных рублей. Подобное уведомление о введении 10-процентной комиссии получили также клиенты «Айдибанка», «Араратбанка», «Ардашинбанка».
В «Конверсбанке» по информации контактного центра сейчас комиссия составляет 5 процентов, а в «Хайеконом» — 2, но с следующей недели оба банка также снова возьмут 10 процентов за внесение наличных рублей.
5 процентов комиссия в «Америабанке», где отметили, что при внесении наличных рублей обязательно нужно указать источник дохода. Для сравнения, внесение наличных долларов и евро в том же «Америабанке» бесплатно.
В Центральном банке в ответ на наш запрос сообщили, что у них нет никаких решений или указаний по поводу комиссий, банки самостоятельно решают, какие условия установить для той или иной операции.
«Банки, исходя из действующих регуляций, оценки собственных рисков и политики управления рисками, самостоятельно принимают решения о налаживании деловых отношений с клиентом и условиях предоставления определенных услуг, включая условия внесения денежных средств», — сообщают в Центральном банке.
Примечательно, что армянские банки не только установили высокие комиссии за пополнение счета наличными рублями, но и значительно различают условия для наличной покупки и продажи.
Директор армянского аналитического центра по социально-экономическим исследованиям Хайказ Фанян также отметил эту тенденцию.
«В наших банках предложение российских рублей обычно больше, чем спрос», — говорит Фанян.
Центральный банк России недавно подтвердил, что россияне начали больше снимать наличных внутри страны.