Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը գերազանցել է կանխատեսումները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը աճել է 8% (տարիական), գերազանցելով կանխատեսումները։ Այս մասին նշվում է Համաշխարհային բանկի «Հայաստան ամսական տնտեսական թարմացում – Հուլիս 2026» զեկույցում։
«Մայիսին տնտեսական ակտիվության 11.7% (տ/տ) աճը, որը համեմատած ապրիլի 7.1%-ի, պայմանավորված էր ոչ առևտրային ծառայությունների (14.7%-ով) աճով, հատկապես զբոսաշրջության, հյուրանոցային ոլորտի, տրանսպորտի և ՏՏ ոլորտների գործունեությամբ», - նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Համաշխարհային բանկի վերլուծաբանները նշում են, որ 2026 թվականի առաջին կեսին Հայաստանի զբոսաշրջային այցելությունների թիվը աճել է 14.8%, գերազանցելով 1 միլիոն մարդ, որոնց 40%-ը եկել է Ռուսաստանից։
«Ծառայությունների ոլորտը նույնպես կարող էր աջակցել բարձր ակտիվությանը հունիսի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին», - նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Շինարարությունը և հանքարդյունաբերությունը շարունակել են ցուցաբերել երկանիշ աճ՝ համապատասխանաբար 27.1% և 21.6%։ Հանքարդյունաբերությունը շարունակել է դրական դինամիկան, շնորհիվ 2025 թվականի վերջում սկսված վերականգնման և բարձր պղնձի գների։
Արտադրական ոլորտը աճել է 7.4%-ով սննդի և խմիչքների արտադրության աճի շնորհիվ, որոնք, միասին ծխախոտի հետ, ապահովել են այս ոլորտի ընդհանուր արտադրության 60%-ը։
«Ընդհանուր առմամբ, 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին տնտեսական ակտիվությունը աճել է 8% (տարիական), գերազանցելով կանխատեսումները», - նշվում է հաղորդագրությունում։
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսված է 5.4%։ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն, նախնական վիճակագրական տվյալների համաձայն, գրանցել է 4% աճ 2025 թվականի հունվար-մարտի համեմատ։
Ըստ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության երկրորդ եռամսյակի հաշվետվության, 2026 թվականի վերջում Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը սպասվում է տարբեր սցենարների (Ա-Բ) հիման վրա 4.5-4.1%, 2027 թվականին՝ 4.7-3.7%, 2028 թվականին՝ 5-6.2%։
Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումները միջազգային ֆինանսական հաստատություններից 2026 թվականի համար՝ Համաշխարհային բանկ – 5.3%; ՄՎՖ – 5.25%; ԱԲՌ – 5.5%; ԵԲՌՌ – 5.5%; ԵԱԲՌ – 6%; S&P Global Ratings – 5.3%; Fitch Ratings – 5.2%։

Рост экономической активности в Армении превысил прогнозы
ЕРЕВАН, 17 июля. /АРКА/. Экономическая активность в Армении за первые пять месяцев 2026 года выросла на 8% (г/г), превысив прогнозируемые показатели. Об этом говорится в обзоре Всемирного банка «Armenia Monthly Economic Update – July 2026».
«Резкий рост экономической активности в Армении в мае на 11,7% (г/г) по сравнению с 7,1% (г/г) в апреле был обусловлен увеличением объема неторгуемых услуг (на 14,7%), особенно деятельности, связанной с туризмом, гостиничным сектором, транспортом и ИТ», - говорится в исследовании.
Аналитики ВБ со ссылкой на предварительные данные, отмечают, что число туристических посещений Армении в первом полугодии 2026 года увеличилось на 14,8%, превысив 1 млн человек, 40% из которых прибыли из России.
«Сектор услуг также могла поддержать высокая активность в преддверии июньских парламентских выборов», - отмечается в исследовании.
Строительство и горнодобывающая промышленность продолжили демонстрировать двузначные темпы роста — 27,1% и 21,6% соответственно. Горнодобывающая промышленность продолжила демонстрировать положительную динамику благодаря восстановлению, начавшемуся в конце 2025 года после спада, а также высоких цен на медь.
Сфера обрабатывающей промышленности выросла на 7,4% за счет увеличения объемов производства продуктов питания и напитков, которые, наряду с сигаретами, обеспечили 60% общего объема производства в этом секторе.
«В целом за первые пять месяцев 2026 года экономическая активность выросла на 8% (в годовом исчислении), превысив прогнозируемые показатели», - говорится в сообщении.
В госбюджете на 2026 год рост экономики Армении предусмотрен в размере 5,4%. В I квартале текущего года ВВП Армении, по предварительным статданным, зарегистрировал рост на 4% по сравнению с январем-мартом 2025 года.
Согласно отчету ЦБ по денежно-кредитной политике за второй квартал текущего года, по итогам 2026 года рост ВВП Армении ожидается в зависимости от сценария (А-В) 4,5-4,1%, в 2027 году – 4,7-3,7%, в 2028 году – 5-6,2%.