Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը գերազանցել է կանխատեսումները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/։ 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը աճել է 8% (տարիական), գերազանցելով կանխատեսումները։ Այս մասին նշվում է Համաշխարհային բանկի «Հայաստան ամսական տնտեսական թարմացում – Հուլիս 2026» զեկույցում։
«Մայիսին տնտեսական ակտիվության 11.7% (տ/տ) աճը, որը համեմատած ապրիլի 7.1%-ի, պայմանավորված էր ոչ առևտրային ծառայությունների (14.7%-ով) աճով, հատկապես զբոսաշրջության, հյուրանոցային ոլորտի, տրանսպորտի և ՏՏ ոլորտների գործունեությամբ», - նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Համաշխարհային բանկի վերլուծաբանները նշում են, որ 2026 թվականի առաջին կեսին Հայաստանի զբոսաշրջային այցելությունների թիվը աճել է 14.8%, գերազանցելով 1 միլիոն մարդ, որոնց 40%-ը եկել է Ռուսաստանից։
«Ծառայությունների ոլորտը նույնպես կարող էր աջակցել բարձր ակտիվությանը հունիսի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին», - նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Շինարարությունը և հանքարդյունաբերությունը շարունակել են ցուցաբերել երկանիշ աճ՝ համապատասխանաբար 27.1% և 21.6%։ Հանքարդյունաբերությունը շարունակել է դրական դինամիկան, շնորհիվ 2025 թվականի վերջում սկսված վերականգնման և բարձր պղնձի գների։
Արտադրական ոլորտը աճել է 7.4%-ով սննդի և խմիչքների արտադրության աճի շնորհիվ, որոնք, միասին ծխախոտի հետ, ապահովել են այս ոլորտի ընդհանուր արտադրության 60%-ը։
«Ընդհանուր առմամբ, 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին տնտեսական ակտիվությունը աճել է 8% (տարիական), գերազանցելով կանխատեսումները», - նշվում է հաղորդագրությունում։
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսված է 5.4%։ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն, նախնական վիճակագրական տվյալների համաձայն, գրանցել է 4% աճ 2025 թվականի հունվար-մարտի համեմատ։
Ըստ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության երկրորդ եռամսյակի հաշվետվության, 2026 թվականի վերջում Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը սպասվում է տարբեր սցենարների (Ա-Բ) հիման վրա 4.5-4.1%, 2027 թվականին՝ 4.7-3.7%, 2028 թվականին՝ 5-6.2%։
Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումները միջազգային ֆինանսական հաստատություններից 2026 թվականի համար՝ Համաշխարհային բանկ – 5.3%; ՄՎՖ – 5.25%; ԱԲՌ – 5.5%; ԵԲՌՌ – 5.5%; ԵԱԲՌ – 6%; S&P Global Ratings – 5.3%; Fitch Ratings – 5.2%։

YEREVAN, July 17. /ARKA/. Economic activity in Armenia increased by 8% (year-on-year) in the first five months of 2026, exceeding the projected figures. This is stated in the World Bank's report 'Armenia Monthly Economic Update – July 2026'.
"The sharp increase in economic activity in Armenia in May by 11.7% (y/y) compared to 7.1% (y/y) in April was due to an increase in the volume of non-tradable services (by 14.7%), particularly activities related to tourism, the hospitality sector, transport, and IT," the study says.
WB analysts, citing preliminary data, note that the number of tourist visits to Armenia in the first half of 2026 increased by 14.8%, exceeding 1 million people, 40% of whom came from Russia.
"The services sector may have also supported high activity ahead of the June parliamentary elections," the study notes.
Construction and mining industries continued to demonstrate double-digit growth rates of 27.1% and 21.6%, respectively. The mining industry continued to show positive dynamics due to the recovery that began at the end of 2025 after a downturn, as well as high copper prices.
The manufacturing sector grew by 7.4% due to increased production volumes of food and beverages, which, along with cigarettes, accounted for 60% of the total production in this sector.
"Overall, in the first five months of 2026, economic activity grew by 8% (year-on-year), exceeding projected figures," the report states.
The state budget for 2026 anticipates an economic growth of 5.4%. In the first quarter of this year, Armenia's GDP, according to preliminary statistical data, recorded a growth of 4% compared to January-March 2025.
According to the Central Bank's monetary policy report for the second quarter of this year, the GDP growth of Armenia is expected to be between 4.5-4.1% depending on the scenario (A-B) by the end of 2026, 4.7-3.7% in 2027, and 5-6.2% in 2028.