Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը արագանում է, իսկ արտաքին առևտուրը փորձում է դուրս գալ անկումից
Լուրեր | 2026/07/08 08:04
Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը հունվար-մայիս 2026-ին աճել է 8%-ով
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը հունվար-մայիս 2026-ին արագացել է մինչև 8% տարեկան (2025-ի նույն ժամանակահատվածում 5.7% էր): Արդյունաբերական հատվածը, որը կարողացել է դուրս գալ անկումից, ցուցաբերել է երկնիշ աճ, և դարձել է տնտեսական աճի շարժիչներից մեկը:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի վերջնական տվյալների, արտաքին առևտուրը դեռևս անկման մեջ է, բայց արդեն ոչ այնքան զգալի, ի տարբերություն նախորդ տարվա մեծ անկման:
2026-ի հունվար-մայիս ամիսներին տնտեսական ակտիվության աճը պայմանավորված էր արդյունաբերական հատվածի տարեկան դինամիկայի բարելավմամբ, որը դուրս եկավ 14.1%-ից և հասավ 12.2%-ի աճի, ինչպես նաև շինարարության ոլորտի աճի, որը 17.1%-ից հասել է 24.1%-ի:
Էներգետիկ համալիրի աճը նույնպես զգալիորեն արագացել է՝ 3.6%-ից հասնելով 9.7%-ի:
Մինչդեռ առևտրի ոլորտը շարունակում է կորցնել աճի տեմպերը՝ 4.2%-ից իջնելով 1.2%-ի:
2026-ի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 2.95 տրիլիոն դրամ ($7.9 միլիարդ), ինչը 0.1% անկում է արձանագրել տարեկան կտրվածքով:

Economic Activity Growth Accelerates in Armenia, External Trade Attempts to Recover from Decline
In Armenia, economic activity growth accelerated to 8% year-on-year in January-May 2026 (up from 5.7% in the same period of 2025). The industrial sector, which managed to emerge from decline, exhibited double-digit growth and became one of the drivers of economic growth.
According to the final data from the Statistical Committee of Armenia, external trade is still in decline, but not as significantly as last year.
The acceleration in economic activity growth in January-May 2026 was driven by improvements in the annual dynamics of the industrial sector, which rebounded from a 14.1% decline to a 12.2% growth, and a surge in the construction sector from 17.1% to 24.1%.
The energy sector also saw significant acceleration, rising from 3.6% to 9.7%.
Meanwhile, the leading trade sector continues to lose growth momentum, dropping from 4.2% to 1.2%.
The external trade turnover of Armenia in January-May 2026 amounted to 2.95 trillion drams ($7.9 billion), reflecting a 0.1% decline year-on-year.