Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում (ԿԸՀ) հուլիսի 21-ին տեղի ունեցավ նոր խորհրդարանի պատգամավորների մանդատների հանձնման արարողությունը։ Նոր խորհրդարանը ձևավորվել է հունիսի 7-ին կայացած հերթական ընտրությունների արդյունքներով։ ԿԸՀ նախագահ Վահան Օվակիմյանը տեղեկացրել է, որ նիստին մասնակցել են յոթից հինգ անդամ, երկուսը բացակայում էին հարգելի պատճառներով։
Նիստում քննարկվել են երկու հարց՝ ընտրությունների արդյունքում մանդատներից հրաժարված թեկնածուների գրանցման չեղարկումը, ինչպես նաև նոր պատգամավորների գրանցումը և նրանց մանդատների հանձնումը։ "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցությունից մանդատներից հրաժարվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արտաքին գործերի նախարար Արա Միրզոյանը, առողջապահության նախարար Աննա Ավանեսյանը, պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը, արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը, ինչպես նաև 8-րդ գումարման խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը և մի շարք այլ ներկայացուցիչներ։ "Հզոր Հայաստան" դաշինքից մանդատներից հրաժարվել են Գոար Մելոյանը, Ավետիս Արզումանյանը, Լիլիա Շուշանյանը, Արթուր Դանիելյանը, Ալեքսանդր Սարգսյանը, Տարոն Թոֆլիկյանը, Արշավիր Հաչատրյանը, Դավիթ Այվազյանը, Ռոբերտ Դիլբարյանը, Հովհաննես Եգանյանը և Սեմեն Բաբայանը։ "Հայաստան" դաշինքից մանդատից հրաժարվել է քաղաքական ուժի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Օվակիմյանը նշել է, որ համապատասխան որոշումը ուժի մեջ է մտնում նիստի ընթացքում դրա հրապարակման պահից։
Նիստի ավարտին Օվակիմյանը հայտնել է, որ Հայաստանի ազգային ժողովի 9-րդ գումարման առաջին նիստը տեղի կունենա օգոստոսի 2-ին, ժամը 10:00-ին։ Մանդատները բաժանվել են հետևյալ կերպ. "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցությունը ստացել է 64 մանդատ, "Հզոր Հայաստան" դաշինքը՝ 29 մանդատ, իսկ "Հայաստան" դաշինքը՝ 12 մանդատ։

В Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Армении 21 июля состоялась церемония вручения мандатов депутатам парламента девятого созыва. Он сформировался по результатам очередных парламентских выборов, состоявшихся в стране 7 июня. Как сообщил председатель ЦИК Армении Ваагн Овакимян, в заседании приняли участие пять из семи членов, двое отсутствовали по уважительным причинам.
На заседании рассматривались два вопроса: признание утратившей силу регистрации кандидатов в депутаты, заявивших о самоотводе или отказавшихся от мандатов после внеочередных парламентских выборов 7 июня 2026 года, а также регистрация депутатов и вручение им депутатских мандатов. От партии "Гражданский договор" от мандатов отказались и взяли самоотвод премьер-министр Никол Пашинян, глава МИД Арарат Мирзоян, глава Минздрава Анаит Аванесян, министр обороны Сурен Папикян, министр экономики Геворг Папоян, министр юстиции Србуи Галян, глава минсоцтруда Арсен Торосян, спикер парламента 8-ого созыва Ален Симонян, и ряд других представителй правящей силы, занимающих посты в кабмине. От блока "Сильная Армения" заявления о самоотводе подали Гоар Мелоян, Аветис Аракелян, Лилия Шушанян, Артур Даниелян, Александр Саркисян, Тарон Тофликян, Аршавир Хачатрян, Давид Айвазян, Роберт Дилбарян, Ованнес Еганян и Семен Бабаян. От блока "Армения" от депутатского мандата отказался лидер политической силы, второй президент Роберт Кочарян. Овакимян отметил, что соответствующее решение вступает в силу с момента его оглашения на заседании ЦИК.
Во время рассмотрения вопроса о самоотводах произошел короткий спор между председателем ЦИК и кандидатом от блока "Сильная Армения" Семеном Бабаяном. В ответ на просьбу Овакимяна подтвердить ранее поданное заявление Бабаян заявил, что подтверждает все свои заявления о самоотводе. При этом между ними произошел спор, поскольку Бабаян пытался поднять другой вопрос, не относящийся к рассматриваемой повестке.
После завершения рассмотрения самоотводов председатель ЦИК зачитал список кандидатов, получивших депутатские мандаты и вошедших в парламент согласно представленным ранее политическим силам партийным спискам. В завершение заседания Овакимян сообщил, что первое заседание Национального Собрания Армении девятого созыва состоится 2 августа в 10:00. Отметим, что мандаты распределились следующим образом: партия "Гражданский договор" получила 64 мандата, блок "Сильная Армения" 29 мандатов и блок "Армения" - 12 мандатов.