Սնանկացած «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ» (Atlantis European Airways) հայկական ավիաընկերության կողմից նախկինում շահագործված 3 ինքնաթիռներից մեկը սկսել է թռիչքներ կատարել Իրանում:
Հիշեցնենք, որ «Ատլանտիսը» սնանկ է ճանաչվել 2020-ի սեպտեմբերին «Յունիբանկի» պահանջով, որը, ավիատորների շրջանում տարածված խոսակցությունների համաձայն, ավիաընկերության իրական տերն էր, չնայած փաստաթղթերով դրա սեփականատերը երեւանցի Կարեն Բդոյանն էր:
Սնանկացած ավիաընկերության շարժակազմում կար 3 հատ Airbus A320 տիպի օդանավ, որոնք Հայաստանում գրանցված էին իբրեւ EK-32002, EK-32003 եւ EK-32008: Սնանկությունից 3 տարի անց՝ 2023-ի նոյեմբերին, այս ինքնաթիռները դուրս են բերվել (ապագրանցվել են) ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից:
Այսպես՝ EK-32002-ը Հայաստանում գրանցված էր 2003-2005 թթ. (այն ժամանակ կրում էր այլ գրանցում՝ EK-32007) եւ շահագործվում էր «Արմավիայի» կողմից: 2017-2023 թթ. բորտը գրանցված էր «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզի» կազմում:
EK-32003-ը «Ատլանտիսի» կազմում գրանցված էր 2018-2023 թթ.:
Իսկ ահա EK-32008-ը հայկական ավիացիայի հնաբնակներից էր: Այն հայկական ռեգիստրում էր 2003-2023 թթ.: 2003-2013 թթ. գտնվում էր «Արմավիայի» շարժակազմում, իսկ ավելի ուշ մտել էր «Ատլանտիսի» ավիապարկ:
EK-32002-ն ու EK-32008-ը վերջին անգամ թռիչքներ կատարել էին 2020-ի աշնանը, իսկ EK-32003-ը՝ դրանից ավելի շուտ: Մինչեւ 2023-ի նոյեմբեր այս 3 օդանավերը չէին շահագործվում, կանգնած էին «Զվարթնոցում», սակայն շարունակում էին մնալ ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում:
«Ատլանտիսը» դրանց շահագործողն էր, սակայն սեփականատերերն այլ ընկերություններ էին, որոնց մասին տարբեր առիթներով «Հետքը» գրել է: Ըստ այդմ՝ EK-32002-ի սեփականատերը կիպրական Arolova Enterprises Limited-ն էր, EK-32003-ինը՝ Բելիզում գրանցված Gratsyn Enterprises Corp.-ը, իսկ EK-32008-ինը՝ հայկական «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ն:
ՀՀ ռեգիստրից դուրս բերվելուց հետո օդանավերը շարունակում էին կանգնած մնալ «Զվարթնոցում»: Ապագրանցումից 2 տարի անց՝ 2025-ին, դրանք հայտնվեցին Իրանում:
Գրել էինք, որ Հայաստանից դուրս բերվելուց առաջ ինքնաթիռները գրանցվել էին Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Կոմորյան կղզիների օդանավերի ռեգիստրում, իսկ հետո մեր երկրից տեղափոխվել էին Իրան:
Իրան տեղափոխվելուց հետո օդանավերը կարող են կամ պահեստամաս դառնալ, կամ վերսկսել թռիչքային գործունեությունը:
Ներկայումս, ըստ ավիացիոն տեղեկատուների, EK-32008-ը, որը Իրան մեկնելուց առաջ ստացել էր կոմորյան D6-LAE գրանցումը, արդեն թռիչքներ է կատարում:

Еще один самолет, выведенный из эксплуатации в Армении, начал летать в Иране
Сбанкротившаяся армянская авиакомпания «Атлантис Европиан Эйрвейз» (Atlantis European Airways) начала выполнять рейсы в Иране на одном из трех ранее эксплуатировавшихся самолетов.
Напомним, что «Атлантис» был признан банкротом в сентябре 2020 года по требованию «Юнибанка», который, согласно распространенным слухам среди авиаторских кругов, был реальным владельцем авиакомпании, хотя формально ее владельцем был ереванец Карен Бдоян.
В парке банкротной авиакомпании было три самолета Airbus A320, которые были зарегистрированы в Армении как EK-32002, EK-32003 и EK-32008. Три года после банкротства, в ноябре 2023 года, эти самолеты были выведены из реестра воздушных судов Армении.
Таким образом, EK-32002 был зарегистрирован в Армении с 2003 по 2005 год (в то время имел другую регистрацию - EK-32007) и эксплуатировался «Армавией». С 2017 по 2023 год борт был зарегистрирован в «Атлантис Европиан Эйрвейз».
EK-32003 был зарегистрирован в «Атланисе» с 2018 по 2023 год.
А EK-32008 был одним из старейших самолетов армянской авиации. Он находился в армянском реестре с 2003 по 2023 год. С 2003 по 2013 год находился в парке «Армавии», а затем вошел в парк «Атлантиса».
EK-32002 и EK-32008 последний раз выполняли рейсы осенью 2020 года, а EK-32003 - еще раньше. До ноября 2023 года эти три самолета не эксплуатировались и стояли в «Звартноце», но продолжали оставаться в реестре воздушных судов Армении.
«Атлантис» был их эксплуатирующей компанией, но владельцы были другие компании, о которых «Хетк» писал в разное время. Таким образом, владельцем EK-32002 была кипрская Arolova Enterprises Limited, EK-32003 - зарегистрированная в Белизе Gratsyn Enterprises Corp., а EK-32008 - армянский «Юнибанк».
После вывода из реестра Армении самолеты продолжали оставаться в «Звартноце». Через два года после аннулирования регистрации, в 2025 году, они оказались в Иране.
Мы писали, что перед вывозом из Армении самолеты были зарегистрированы в реестре воздушных судов Коморских островов в Индийском океане, а затем были переведены в Иран.
После прибытия в Иран самолеты могут стать либо запасными частями для иранской авиакомпании, либо возобновить полеты.
Таким образом, согласно авиационным источникам, EK-32008, который перед отправкой в Иран получил регистрацию D6-LAE на Коморских островах, уже выполняет рейсы.