Հայաստանում կսահմանվեն ջրի, գազի և էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների ստուգաչափման նոր գները
Հայաստանում առաջարկվում է սահմանել հանրային ծառայությունների ոլորտներում կիրառվող ջրի, բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ չափման սարքերի ստուգաչափման գները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարության մշակած հրամանի նախագիծը հրապարակվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում:
Նախագծով մինչև 20 միլիմետր պայմանական անցումով ջրի հաշվիչի ստուգաչափման գինը նախատեսվում է սահմանել 300 դրամ, իսկ 25 միլիմետր և ավելի անցումով ջրի հաշվիչինը՝ 2500 դրամ:
Կենցաղային գազի հաշվիչի ստուգաչափումը կարժենա 500 դրամ: Ավելի մեծ հզորությամբ գազի ծավալային մեմբրանային հաշվիչների ստուգաչափման գինը կկազմի 1000 կամ 1500 դրամ՝ կախված սարքի թողունակությունից:
Գազի ռոտացիոն և տուրբինային հաշվիչների ստուգաչափման համար նախատեսվում է սահմանել 8000-ական դրամ գին, իսկ էլեկտրոնային ծախսաչափերի ստուգաչափման համար՝ 32 հազար դրամ:
Էլեկտրական էներգիայի միաֆազ հաշվիչի ստուգաչափման գինը նախատեսվում է սահմանել 400 դրամ, եռաֆազ հաշվիչինը՝ 600 դրամ:
Ջերմային հաշվիչի ստուգաչափման գինը կկազմի 12 հազար դրամ, հոսքաչափինը՝ 5000 դրամ, իսկ էլեկտրամագնիսական և ուլտրաձայնային հոսքաչափերի ու ծախսաչափերի համար՝ 15 հազար դրամ:
Հոսանքի և լարման տրանսֆորմատորների ստուգաչափումը կարժենա 2000-ական դրամ: Ջրի, գազի և էլեկտրական հաշվիչների ստուգաչափման կայանքների համար նախատեսվում է սահմանել 25 հազար դրամ գին:
Նշված բոլոր գները ներկայացված են առանց ավելացված արժեքի հարկի:
Նախագծով նախատեսվում է ուժը կորցրած ճանաչել 2018 թվականին ընդունված համապատասխան հրամանը և նոր կարգավորումները համապատասխանեցնել «Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններին:
Հրամանը նախատեսվում է ուժի մեջ դնել պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրը: Նախագծի ընդունմամբ պետական կամ համայնքային բյուջեների եկամուտների և ծախսերի էական փոփոխություն չի ակնկալվում:

In Armenia, it is proposed to set prices for the calibration of water, natural gas, electricity meters, and other measuring devices in the public utility sector:
According to Armenpress, the draft order developed by the Ministry of Economy has been published on the Unified Portal for the Publication of Draft Legal Acts:
According to the project, the price for calibrating a water meter with a nominal diameter of up to 20 millimeters is set at 300 drams, while for meters with a diameter of 25 millimeters and above, it will be 2500 drams:
The calibration of a household gas meter will cost 500 drams. For larger capacity volumetric membrane gas meters, the calibration price will be 1000 or 1500 drams depending on the device's throughput:
The calibration price for rotary and turbine gas meters is set at 8000 drams, while for electronic flow meters, it will be 32,000 drams:
The price for calibrating a single-phase electricity meter is set at 400 drams, and for a three-phase meter, it will be 600 drams:
The calibration price for a thermal meter will be 12,000 drams, for a flow meter — 5000 drams, and for electromagnetic and ultrasonic flow meters and counters — 15,000 drams:
The calibration of current and voltage transformers will cost 2000 drams. A price of 25,000 drams is set for the calibration stations of water, gas, and electricity meters:
All the mentioned prices are presented excluding value-added tax:
The project proposes to declare the corresponding order adopted in 2018 as invalid and to align the new regulations with the amendments made to the law on