Հայաստանում կսահմանվեն ջրի, գազի և էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների ստուգաչափման նոր գները
Հայաստանում առաջարկվում է սահմանել հանրային ծառայությունների ոլորտներում կիրառվող ջրի, բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ չափման սարքերի ստուգաչափման գները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարության մշակած հրամանի նախագիծը հրապարակվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում:
Նախագծով մինչև 20 միլիմետր պայմանական անցումով ջրի հաշվիչի ստուգաչափման գինը նախատեսվում է սահմանել 300 դրամ, իսկ 25 միլիմետր և ավելի անցումով ջրի հաշվիչինը՝ 2500 դրամ:
Կենցաղային գազի հաշվիչի ստուգաչափումը կարժենա 500 դրամ: Ավելի մեծ հզորությամբ գազի ծավալային մեմբրանային հաշվիչների ստուգաչափման գինը կկազմի 1000 կամ 1500 դրամ՝ կախված սարքի թողունակությունից:
Գազի ռոտացիոն և տուրբինային հաշվիչների ստուգաչափման համար նախատեսվում է սահմանել 8000-ական դրամ գին, իսկ էլեկտրոնային ծախսաչափերի ստուգաչափման համար՝ 32 հազար դրամ:
Էլեկտրական էներգիայի միաֆազ հաշվիչի ստուգաչափման գինը նախատեսվում է սահմանել 400 դրամ, եռաֆազ հաշվիչինը՝ 600 դրամ:
Ջերմային հաշվիչի ստուգաչափման գինը կկազմի 12 հազար դրամ, հոսքաչափինը՝ 5000 դրամ, իսկ էլեկտրամագնիսական և ուլտրաձայնային հոսքաչափերի ու ծախսաչափերի համար՝ 15 հազար դրամ:
Հոսանքի և լարման տրանսֆորմատորների ստուգաչափումը կարժենա 2000-ական դրամ: Ջրի, գազի և էլեկտրական հաշվիչների ստուգաչափման կայանքների համար նախատեսվում է սահմանել 25 հազար դրամ գին:
Նշված բոլոր գները ներկայացված են առանց ավելացված արժեքի հարկի:
Նախագծով նախատեսվում է ուժը կորցրած ճանաչել 2018 թվականին ընդունված համապատասխան հրամանը և նոր կարգավորումները համապատասխանեցնել «Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններին:
Հրամանը նախատեսվում է ուժի մեջ դնել պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրը: Նախագծի ընդունմամբ պետական կամ համայնքային բյուջեների եկամուտների և ծախսերի էական փոփոխություն չի ակնկալվում:

В Армении будут установлены новые цены на проверку счетчиков воды, газа и электроэнергии
В Армении предлагается установить цены на проверку счетчиков воды, природного газа, электроэнергии и других измерительных приборов в сфере общественных услуг:
По информации «Арменпрес», проект приказа, разработанный Министерством экономики, был опубликован на Едином портале публикации проектов правовых актов:
Согласно проекту, цена проверки водяного счетчика с условным проходом до 20 миллиметров составит 300 драмов, а для счетчиков с проходом 25 миллиметров и более — 2500 драмов:
Проверка бытового газового счетчика обойдется в 500 драмов. Для более мощных объемных мембранных газовых счетчиков цена проверки составит 1000 или 1500 драмов в зависимости от производительности прибора:
Для проверки ротационных и турбинных газовых счетчиков предусмотрена цена в 8000 драмов, а для проверки электронных расходомеров — 32 тысячи драмов:
Цена проверки однофазного электрического счетчика составит 400 драмов, трехфазного — 600 драмов:
Цена проверки теплового счетчика составит 12 тысяч драмов, расходомера — 5000 драмов, а для электромагнитных и ультразвуковых расходомеров и счетчиков — 15 тысяч драмов:
Проверка трансформаторов тока и напряжения обойдется в 2000 драмов. Для станций проверки водяных, газовых и электрических счетчиков предусмотрена цена в 25 тысяч драмов:
Все указанные цены представлены без учета налога на добавленную стоимость:
Проектом предусмотрено признание утратившим силу соответствующего приказа, принятого в 2018 году, и приведение новых регуляций в соответствие с изменениями, внесенными в закон «О обеспечении единства измерений:
Приказ планируется ввести в действие через десять дней после официальной публикации. Ожидается, что принятие проекта не приведет к существенным изменениям в доходах и расходах государственных или местных бюджетов: