Հայաստանում ֆիզիկական անձանց կողմից կվերահսկվի արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/. 2026 թվականի հուլիսի 10-ից սկսած, Հայաստանի Հանրապետությունից ֆիզիկական անձանց կողմից արգելվում է արտահանել պոկարանտինային բեռներ կոմերցիոն նպատակներով, հայտնում է սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը:
«ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն, ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման համար տեղափոխվող պոկարանտինային արտադրանքի ընդհանուր քաշը չի կարող գերազանցել 5 կիլոգրամը», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Վարչությունը կոչ է անում տնտեսվարող սուբյեկտներին և քաղաքացիներին կազմակերպել արտահանումը բացառապես սահմանված պահանջներին համապատասխան, նախապես պարզելով արտահանվող արտադրանքի նկատմամբ կիրառվող ֆիտոսանիտարական պահանջները:
Ռեգուլյատորը շարունակելու է իրականացնել հետևողական վերահսկողություն և տրամադրել արտահանողներին անհրաժեշտ խորհրդատվություն, ապահովելով պոկարանտինային արտադրանքի անվտանգության պահանջների և արտահանման պահանջների լիարժեք պահպանումը:

Armenia Bans Export of Quarantine Goods by Individuals for Commercial Purposes
YEREVAN, July 7. /ARKA/. Starting from July 10, 2026, individuals will be prohibited from exporting quarantine goods from Armenia for commercial purposes, according to the Food Safety Inspection Authority.
"According to the technical regulations of the EAEU, the total weight of quarantine products transported by individuals for personal use cannot exceed 5 kilograms," the statement said.
The agency urged economic entities and citizens to organize the export process strictly in accordance with established requirements, clarifying the phytosanitary requirements applicable to the exported products in advance.
The regulator will continue to carry out consistent monitoring and provide exporters with the necessary consultations, ensuring full compliance with safety requirements for quarantine products and the requirements for their export.