Հայաստանում ֆիզիկական անձանց կողմից կվերահսկվի արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/. 2026 թվականի հուլիսի 10-ից սկսած, Հայաստանի Հանրապետությունից ֆիզիկական անձանց կողմից արգելվում է արտահանել պոկարանտինային բեռներ կոմերցիոն նպատակներով, հայտնում է սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը:
«ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն, ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման համար տեղափոխվող պոկարանտինային արտադրանքի ընդհանուր քաշը չի կարող գերազանցել 5 կիլոգրամը», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Վարչությունը կոչ է անում տնտեսվարող սուբյեկտներին և քաղաքացիներին կազմակերպել արտահանումը բացառապես սահմանված պահանջներին համապատասխան, նախապես պարզելով արտահանվող արտադրանքի նկատմամբ կիրառվող ֆիտոսանիտարական պահանջները:
Ռեգուլյատորը շարունակելու է իրականացնել հետևողական վերահսկողություն և տրամադրել արտահանողներին անհրաժեշտ խորհրդատվություն, ապահովելով պոկարանտինային արտադրանքի անվտանգության պահանջների և արտահանման պահանջների լիարժեք պահպանումը:

ЕРЕВАН, 7 июля. /АРКА/. С 10 июля 2026 года запрещается вывоз физлицами из Армении подкарантинных грузов в коммерческих объемах, сообщает Инспекционный орган безопасности продуктов питания.
«Согласно техническому регламенту ЕАЭС, общий вес подкарантинной продукции, перевозимой физлицами для личного пользования, не может превышать 5 килограммов», - говорится в сообщении.
В ведомстве призвали хозсубъекты и граждан организовывать процесс экспорта исключительно в соответствии с установленными требованиями, заранее уточняя фитосанитарные требования, применяемые к вывозимой продукции.
Регулятор продолжит осуществлять последовательный контроль и предоставлять экспортерам необходимые консультации, обеспечивая полное соблюдение требований безопасности подкарантинной продукции и требований, предъявляемых к ее экспорту.