Նախնական տվյալներով, 70-ամյա Վայք քաղաքի բնակիչը, համագործակցելով 49-ամյա Մալիշկա գյուղի բնակչի հետ, ենթադրաբար կազմակերպել է օգտակար հանածոների արդյունահանում առանց լիցենզիա և համապատասխան թույլտվություն:
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հրաբխային բազալտը ապօրինի արդյունահանվել է Մալիշկա գյուղի համայնքային նշանակության հողատարածքում: Այնուհետև քարերը տեղափոխվել են 70-ամյա տղամարդուն պատկանող մշակման գործարան և վաճառվել:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրությունում, հունիսի 20-ին ոստիկանության աշխատակիցները ժամանել են արդյունահանման տարածք, որտեղ ձերբակալել և բաժին են տեղափոխել 49-ամյա տղամարդուն և ևս չորս անձի:
Օգտագործված ավտոկրանը և բեռնատար մեքենան, որոնք բազալտով էին լցված, տեղադրվել են հատուկ պահպանվող կայանատեղում:
Հավաքված նյութերը ուղարկվել են Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն, որտեղ քրեական գործ է հարուցվել:

ЕРЕВАН, 21 июля. /АРКА/. Сотрудники подразделения общинной полиции Ехегнадзора выявили случай незаконной добычи базальта в Вайоцдзорской области, сообщает пресс-служба полиции Армении.
По данным ведомства, 70-летний житель города Вайк при содействии 49-летнего жителя села Малишка предположительно организовал добычу полезных ископаемых без лицензии и соответствующего разрешения.
В ходе проверки установлено, что вулканический базальт незаконно добывали на земельном участке общинного значения в Малишке. Затем камень доставляли в принадлежащий 70-летнему мужчине цех по обработке в Вайке и продавали.
Как отмечается в сообщении, 20 июня сотрудники полиции прибыли на территорию добычи, где задержали и доставили в отделение 49-летнего мужчину и еще четырех человек.
Использовавшиеся ими автокран и грузовик, загруженный базальтом, были помещены на охраняемую специальную стоянку.
Составленные материалы направлены в Вайоцдзорское областное следственное управление, где возбуждено уголовное производство.