Նախնական տվյալներով, 70-ամյա Վայք քաղաքի բնակիչը, համագործակցելով 49-ամյա Մալիշկա գյուղի բնակչի հետ, ենթադրաբար կազմակերպել է օգտակար հանածոների արդյունահանում առանց լիցենզիա և համապատասխան թույլտվություն:
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հրաբխային բազալտը ապօրինի արդյունահանվել է Մալիշկա գյուղի համայնքային նշանակության հողատարածքում: Այնուհետև քարերը տեղափոխվել են 70-ամյա տղամարդուն պատկանող մշակման գործարան և վաճառվել:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրությունում, հունիսի 20-ին ոստիկանության աշխատակիցները ժամանել են արդյունահանման տարածք, որտեղ ձերբակալել և բաժին են տեղափոխել 49-ամյա տղամարդուն և ևս չորս անձի:
Օգտագործված ավտոկրանը և բեռնատար մեքենան, որոնք բազալտով էին լցված, տեղադրվել են հատուկ պահպանվող կայանատեղում:
Հավաքված նյութերը ուղարկվել են Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն, որտեղ քրեական գործ է հարուցվել:

YEREVAN, July 21. /ARKA/. Employees of the community police unit of Yeghegnadzor uncovered a case of illegal basalt extraction in the Vayots Dzor region, the press service of the Armenian police reports.
According to the agency, a 70-year-old resident of the city of Vayk, with the assistance of a 49-year-old resident of the village of Malishka, allegedly organized the extraction of minerals without a license and the necessary permits.
During the inspection, it was found that volcanic basalt was illegally extracted on a community land plot in Malishka. The stone was then transported to a processing shop owned by the 70-year-old man in Vayk and sold.
As noted in the report, on June 20, police officers arrived at the extraction site, where they detained and brought to the station the 49-year-old man and four others.
The crane and truck used by them, loaded with basalt, were placed in a secured special parking lot.
The compiled materials were sent to the Vayots Dzor regional investigative department, where a criminal case was initiated.