Հայաստանն ու Բուլղարիան քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը
Հայաստանի և Բուլղարիայի ներկայացուցիչները քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը: Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը հանդիպել է Բուլղարիայի նորարարության և թվային փոխակերպման նախարար Իվան Վասիլևի հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ քաղաքական և տնտեսական համագործակցության խորացման, ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրի իրականացման, Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների, տարածաշրջանային զարգացումների և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության հարցերին:
Նախարար Վասիլևը բարձր է գնահատել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը և հետաքրքրություն հայտնել արհեստական բանականության, միկրոէլեկտրոնիկայի և ՏՏ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների նկատմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստի նախապատրաստումը:

Армения и Болгария обсудили расширение сотрудничества в области высоких технологий
Представители Армении и Болгарии обсудили расширение сотрудничества в области высоких технологий. Посол Армении в Болгарии Цовинар Хамбардзумян встретилась с министром инноваций и цифровой трансформации Болгарии Иваном Василевым.
Во время встречи обсуждались вопросы углубления двустороннего политического и экономического сотрудничества, реализации декларации о стратегическом партнерстве, отношений Армения-ЕС, региональных событий и инициативы «Перекресток мира».
Министр Василев высоко оценил технологический потенциал Армении и выразил интерес к реформам в области искусственного интеллекта, микроэлектроники и ИТ.
Собеседники также обсудили подготовку к следующему заседанию армяно-болгарской межправительственной комиссии.