Հայաստանն ու Բուլղարիան քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը
Հայաստանի և Բուլղարիայի ներկայացուցիչները քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը: Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը հանդիպել է Բուլղարիայի նորարարության և թվային փոխակերպման նախարար Իվան Վասիլևի հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ քաղաքական և տնտեսական համագործակցության խորացման, ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրի իրականացման, Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների, տարածաշրջանային զարգացումների և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության հարցերին:
Նախարար Վասիլևը բարձր է գնահատել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը և հետաքրքրություն հայտնել արհեստական բանականության, միկրոէլեկտրոնիկայի և ՏՏ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների նկատմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստի նախապատրաստումը:

Representatives of Armenia and Bulgaria discussed the expansion of cooperation in the high technology sector. The Armenian Ambassador to Bulgaria, Tsovinar Hambardzumyan, met with the Bulgarian Minister of Innovation and Digital Transformation, Ivan Vasilev.
During the meeting, they addressed issues related to deepening bilateral political and economic cooperation, the implementation of the declaration on strategic partnership, Armenia-EU relations, regional developments, and the 'Crossroads of Peace' initiative.
Minister Vasilev praised Armenia's technological potential and expressed interest in reforms being carried out in artificial intelligence, microelectronics, and IT.
The interlocutors also discussed preparations for the next session of the Armenian-Bulgarian intergovernmental commission.