Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչում են
Հունիսի 13-ից Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ոչ բնակության նպատակով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ բնակության նպատակով գտնվող ԱՄԷ քաղաքացիները կարող են անարգել երթևեկել իրենց ազգային վարորդական վկայականներով, իսկ բնակության նպատակով գտնվելու դեպքում վարորդական վկայականի փոխանակման համար դիմող անձինք ազատվում են այդ գործընթացի շրջանակում նախատեսված տեսական և գործնական քննություններ հանձնելու պարտավորությունից։ Երկու երկրների վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչվում են առանց լրացուցիչ ընթացակարգերի՝ չվերահաստատելով դրանց վավերականությունը։
Հուշագիրը ստորագրվել էր 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի և Էմիրությունների փոխվարչապետ-ներքին գործերի նախարար, գեներալ-լեյտենանտ շեյխ Սեֆ բին Զայեդ Ալ Նահյանի միջև։
Ըստ ՆԳՆ-ի՝ այս նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ հավաստում է՝ վերջին տարիներին դինամիկ զարգացող ՀՀ-ԱՄԷ համագործակցությունը նաև քաղաքացիների առօրյա կյանքը հեշտացնող հնարավորություններ է ապահովում։

News | 2026/07/08 02:00
Since June 13, citizens of the Republic of Armenia who are in the United Arab Emirates for non-residential purposes, as well as UAE citizens in Armenia for non-residential purposes, can freely drive with their national driver's licenses. In cases where they are residing in the other country, those applying for the exchange of their driver's licenses are exempt from the requirement to pass the theoretical and practical examinations associated with that process. The driver's licenses of both countries are mutually recognized without additional procedures, without the need to reaffirm their validity.
The memorandum was signed on September 30, 2025, by Armenian Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan and UAE Deputy Prime Minister and Minister of Interior, General-Lieutenant Sheikh Saif bin Zayed Al Nahyan.
According to the Ministry of Internal Affairs, this initiative further confirms the dynamically developing cooperation between Armenia and the UAE, which also provides opportunities to facilitate the daily lives of citizens.