Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչում են
Հունիսի 13-ից Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ոչ բնակության նպատակով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ բնակության նպատակով գտնվող ԱՄԷ քաղաքացիները կարող են անարգել երթևեկել իրենց ազգային վարորդական վկայականներով, իսկ բնակության նպատակով գտնվելու դեպքում վարորդական վկայականի փոխանակման համար դիմող անձինք ազատվում են այդ գործընթացի շրջանակում նախատեսված տեսական և գործնական քննություններ հանձնելու պարտավորությունից։ Երկու երկրների վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչվում են առանց լրացուցիչ ընթացակարգերի՝ չվերահաստատելով դրանց վավերականությունը։
Հուշագիրը ստորագրվել էր 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի և Էմիրությունների փոխվարչապետ-ներքին գործերի նախարար, գեներալ-լեյտենանտ շեյխ Սեֆ բին Զայեդ Ալ Նահյանի միջև։
Ըստ ՆԳՆ-ի՝ այս նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ հավաստում է՝ վերջին տարիներին դինամիկ զարգացող ՀՀ-ԱՄԷ համագործակցությունը նաև քաղաքացիների առօրյա կյանքը հեշտացնող հնարավորություններ է ապահովում։

Армения и ОАЭ взаимно признают водительские удостоверения
С 13 июня граждане Республики Армения, находящиеся в Объединенных Арабских Эмиратах с некоммерческой целью, а также граждане ОАЭ, находящиеся в Армении с некоммерческой целью, могут свободно передвигаться на своих национальных водительских удостоверениях. В случае, если они находятся на территории другой страны с целью проживания, лица, обращающиеся за обменом водительского удостоверения, освобождаются от необходимости сдавать теоретические и практические экзамены в рамках этого процесса. Водительские удостоверения двух стран взаимно признаются без дополнительных процедур, без необходимости подтверждения их действительности.
Соглашение было подписано 30 сентября 2025 года министром внутренних дел Армении Арпине Саркисян и заместителем премьер-министра, министром внутренних дел ОАЭ, генерал-лейтенантом шейхом Сефом бин Заидом Аль Нахьяном.
По данным МВД, эта инициатива еще раз подтверждает динамично развивающееся сотрудничество между Арменией и ОАЭ, которое также предоставляет возможности для упрощения повседневной жизни граждан.