Հայաստանին ԱՄՆ-ից պաշտպանական տեխնոլոգիաներ գնելու հնարավորություն է ընձեռնվել
Հայաստանին ԱՄՆ-ից պաշտպանական տեխնոլոգիաներ գնելու հնարավորություն է ընձեռնվել, Axios պարբերականին հայտնել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
«Խաղաղության բացակայության պատճառով բազմաթիվ հնարավորություններ արգելափակված էին։ Հենց որ սկսենք իրականացնել խաղաղության օրակարգը, կգա բարգավաճումը։ Մենք ամրապնդում ենք մեր ինքնիշխանությունը։ Մենք ձգտում ենք Հայաստանի ավելի մեծ անկախության։ Ավելի մեծ ինքնիշխանությունը նշանակում է ավելի փոքր կախվածություն մեկ խաղացողից», — նշել է Մկրտչյանը։
Հայաստանը, որը երկար ժամանակ զինված էր խորհրդային զենքով, սկսել է ձևավորել նոր հարաբերություններ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի հետ։ Նրանք տրամադրել են զրահամեքենաներ, հրետանի և հրթիռներ։
Բացի այդ, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի փետրվարյան այցը, որն առաջին նման դեպքն էր, տեղեկություն է բերել V-BAT-ի հետ գործարքի մասին։ Այդ անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք օգտագործում են նաև Ճապոնիան, Նիդեռլանդները և Ուկրաինան, արտադրվում են Shield AI ընկերության կողմից։
«Այժմ դուռը բաց է։ Տասնամյակներ անց մենք հնարավորություն ունենք ԱՄՆ-ից պաշտպանական տեխնոլոգիաներ գնելու։ Սա մեր դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականության մի մասն է։ Ներկայում մենք տարբեր տեխնոլոգիաներ ենք ստանում ավելի քան յոթ երկրից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից», — հավելել է դեսպանը։ Մկրտչյանի խոսքով՝ նման մերձեցումը նպատակ չունի վնասել Հայաստանի հարևաններին։
«Մեր համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ, ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում մեր օրակարգի ընդլայնումը կամ Եվրամիության հետ տարբեր ռազմավարական կարևոր հարցերի շուրջ սերտ երկխոսությունն ուղղված չեն Ռուսաստանի, Իրանի, Չինաստանի կամ որևէ այլ երկրի դեմ», — հայտնել է դեսպանը։
Մկրտչյանը նաև հետաքրքրություն է հայտնել ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորներով և պետդեպարտամենտի Pax Silica նախաձեռնությամբ, որը կոչված է ստեղծել ԱՄՆ գլխավորած մատակարարման շղթա արհեստական բանականության և միկրոչիպերի ոլորտում և դուրս մղել չինական տեխնոլոգիաները։

Армении предоставлена возможность закупки оборонительных технологий из США
Армении предоставлена возможность закупки оборонительных технологий из США, сообщил посол Армении в США Нарек Мкртчян в интервью Axios.
«Из-за отсутствия мира многие возможности были заблокированы. Как только мы начнем реализовывать повестку мира, придет процветание. Мы укрепляем наш суверенитет. Мы стремимся к большей независимости Армении. Больший суверенитет означает меньшую зависимость от одного игрока», — отметил Мкртчян.
Армения, долгое время вооруженная советским оружием, начала формировать новые отношения, в том числе с Францией и Индией. Они предоставили бронемашины, артиллерию и ракеты.
Кроме того, визит вице-президента США Джея Ди Венса в феврале, который стал первым подобным случаем, сообщил о сделке с V-BAT. Эти беспилотные летательные аппараты, которые также используют Япония, Нидерланды и Украина, производятся компанией Shield AI.
«Теперь дверь открыта. На десятилетия вперед у нас есть возможность закупать оборонительные технологии из США. Это часть нашей политики диверсификации. В настоящее время мы получаем различные технологии более чем из семи стран, включая США», — добавил посол. По словам Мкртчяна, такое сближение не направлено на вред соседям Армении.
«Наше сотрудничество с США, расширение нашей повестки в отношениях с США или тесный диалог с Европейским Союзом по различным стратегически важным вопросам не направлены против России, Ирана, Китая или какой-либо другой страны», — заявил посол.
Мкртчян также выразил интерес к американским малым модульным реакторам и инициативе Pax Silica Госдепартамента, направленной на создание цепочки поставок в области искусственного интеллекта и микрочипов, чтобы вытеснить китайские технологии.