Հայաստանին ԱՄՆ-ից պաշտպանական տեխնոլոգիաներ գնելու հնարավորություն է ընձեռնվել
Հայաստանին ԱՄՆ-ից պաշտպանական տեխնոլոգիաներ գնելու հնարավորություն է ընձեռնվել, Axios պարբերականին հայտնել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
«Խաղաղության բացակայության պատճառով բազմաթիվ հնարավորություններ արգելափակված էին։ Հենց որ սկսենք իրականացնել խաղաղության օրակարգը, կգա բարգավաճումը։ Մենք ամրապնդում ենք մեր ինքնիշխանությունը։ Մենք ձգտում ենք Հայաստանի ավելի մեծ անկախության։ Ավելի մեծ ինքնիշխանությունը նշանակում է ավելի փոքր կախվածություն մեկ խաղացողից», — նշել է Մկրտչյանը։
Հայաստանը, որը երկար ժամանակ զինված էր խորհրդային զենքով, սկսել է ձևավորել նոր հարաբերություններ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի հետ։ Նրանք տրամադրել են զրահամեքենաներ, հրետանի և հրթիռներ։
Բացի այդ, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի փետրվարյան այցը, որն առաջին նման դեպքն էր, տեղեկություն է բերել V-BAT-ի հետ գործարքի մասին։ Այդ անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք օգտագործում են նաև Ճապոնիան, Նիդեռլանդները և Ուկրաինան, արտադրվում են Shield AI ընկերության կողմից։
«Այժմ դուռը բաց է։ Տասնամյակներ անց մենք հնարավորություն ունենք ԱՄՆ-ից պաշտպանական տեխնոլոգիաներ գնելու։ Սա մեր դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականության մի մասն է։ Ներկայում մենք տարբեր տեխնոլոգիաներ ենք ստանում ավելի քան յոթ երկրից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից», — հավելել է դեսպանը։ Մկրտչյանի խոսքով՝ նման մերձեցումը նպատակ չունի վնասել Հայաստանի հարևաններին։
«Մեր համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ, ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում մեր օրակարգի ընդլայնումը կամ Եվրամիության հետ տարբեր ռազմավարական կարևոր հարցերի շուրջ սերտ երկխոսությունն ուղղված չեն Ռուսաստանի, Իրանի, Չինաստանի կամ որևէ այլ երկրի դեմ», — հայտնել է դեսպանը։
Մկրտչյանը նաև հետաքրքրություն է հայտնել ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորներով և պետդեպարտամենտի Pax Silica նախաձեռնությամբ, որը կոչված է ստեղծել ԱՄՆ գլխավորած մատակարարման շղթա արհեստական բանականության և միկրոչիպերի ոլորտում և դուրս մղել չինական տեխնոլոգիաները։

Armenia has been granted the opportunity to purchase defense technologies from the USA, as reported by Armenia's ambassador to the USA, Narek Mkrtchyan, in an interview with Axios.
“Due to the absence of peace, many opportunities were blocked. As soon as we start implementing the peace agenda, prosperity will come. We are strengthening our sovereignty. We strive for greater independence for Armenia. Greater sovereignty means less dependence on a single player,” Mkrtchyan stated.
Armenia, which has long been armed with Soviet weapons, has begun to form new relationships, including with France and India. They have provided armored vehicles, artillery, and missiles.
Additionally, the visit of U.S. Vice President Jay D. Vance in February, which was the first of its kind, brought information about a deal with V-BAT. These drones, which are also used by Japan, the Netherlands, and Ukraine, are produced by Shield AI.
“Now the door is open. For decades, we have the opportunity to purchase defense technologies from the USA. This is part of our diversification policy. Currently, we are receiving various technologies from more than seven countries, including the USA,” the ambassador added. Mkrtchyan noted that such rapprochement is not intended to harm Armenia's neighbors.
“Our cooperation with the USA, the expansion of our agenda in relations with the USA, or close dialogue with the European Union on various strategically important issues is not directed against Russia, Iran, China, or any other country,” the ambassador stated.
Mkrtchyan also expressed interest in American small modular reactors and the State Department's Pax Silica initiative, which aims to create a U.S.-led supply chain in the fields of artificial intelligence and microchips, pushing out Chinese technologies.