Հայաստանից Իսպանիա դեռ ծիրան չի արտահանվել
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հերքել է մամուլում շրջանառվող լուրերը, թե Հայաստանից Իսպանիա արտահանված ծիրանը ճանապարհին փչացել է և պիտանի չէ իրացման համար։
Հուլիսի 19-ին Armatmedia-ն գրել էր, թե իբր Հայաստանից դեպի Իսպանիա արտահանված ծիրանի խմբաքանակը ճանապարհին փչացել է։ Ըստ կայքի՝ վնասը բավականին մեծ է․ Եվրոպա հասած հայկական ծիրանը պիտանի չէ իրացման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արձագանքելով այդ հրապարակմանը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ Հայաստանից դեպի Իսպանիա ծիրան դեռ չի արտահանվել։
«Ամբողջ համացանցը խոսում է, որ Իսպանիա արտահանված ծիրանը ճանապարհին փչացել է: ՀՀ-ից Իսպանիա ծիրան դեռ չի արտահանվել»,- գրել է Խոջոյանը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը հունիսի 2-ից սահմանափակումներ է կիրառում Հայաստանից կորիզավոր մրգերի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ։ Հայաստանի կառավարությունն այս ընթացքում քայլեր է ձեռնարկել արտահանման շուկաները դիվերսիֆիկացնելու ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ հայկական ապրանքների՝ եվրոպական շուկա մուտք գործելու հնարավորություն է ստեղծվել։ Հայաստանն այս ընթացքում արդեն իսկ որոշ ապրանքների արտահանում իրականացրել է դեպի Եվրամիության երկրներ։ Եվրամիությունը նախատեսում է նաև հայկական ապրանքների մոտ 80 տոկոսի ներմուծման մաքսատուրքերը ժամանակավորապես չեղարկել՝ որպես աջակցություն Հայաստանին ՌԴ-ի կողմից կիրառվող սահմանափակումների ֆոնին։

Заместитель министра экономики Арман Ходжоян опроверг слухи, распространенные в прессе, о том, что абрикосы, экспортированные из Армении в Испанию, испортились в пути и непригодны для реализации.
19 июля Armatmedia сообщила, что якобы партия абрикосов, экспортированная из Армении в Испанию, испортилась в пути. По данным сайта, ущерб довольно велик: абрикосы, достигшие Европы, непригодны для реализации.
По информации «Арменпресс», комментируя эту публикацию, заместитель министра экономики Арман Ходжоян написал на своей странице в Facebook, что абрикосы из Армении в Испанию еще не экспортировались.
«Весь интернет говорит, что абрикосы, экспортированные в Испанию, испортились в пути. Абрикосы из Армении в Испанию еще не экспортировались», - написал Ходжоян.
Напомним, что с 2 июня Россия вводит ограничения на импорт косточковых фруктов и винограда из Армении. В это время правительство Армении предприняло шаги по диверсификации экспортных рынков, что создало возможность для армянских товаров выйти на европейский рынок. За это время Армения уже экспортировала некоторые товары в страны Европейского Союза. Европейский Союз также планирует временно отменить импортные пошлины на около 80% армянских товаров в качестве поддержки Армении на фоне ограничений, введенных Россией.