Հայաստանից Իսպանիա դեռ ծիրան չի արտահանվել
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հերքել է մամուլում շրջանառվող լուրերը, թե Հայաստանից Իսպանիա արտահանված ծիրանը ճանապարհին փչացել է և պիտանի չէ իրացման համար։
Հուլիսի 19-ին Armatmedia-ն գրել էր, թե իբր Հայաստանից դեպի Իսպանիա արտահանված ծիրանի խմբաքանակը ճանապարհին փչացել է։ Ըստ կայքի՝ վնասը բավականին մեծ է․ Եվրոպա հասած հայկական ծիրանը պիտանի չէ իրացման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արձագանքելով այդ հրապարակմանը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ Հայաստանից դեպի Իսպանիա ծիրան դեռ չի արտահանվել։
«Ամբողջ համացանցը խոսում է, որ Իսպանիա արտահանված ծիրանը ճանապարհին փչացել է: ՀՀ-ից Իսպանիա ծիրան դեռ չի արտահանվել»,- գրել է Խոջոյանը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը հունիսի 2-ից սահմանափակումներ է կիրառում Հայաստանից կորիզավոր մրգերի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ։ Հայաստանի կառավարությունն այս ընթացքում քայլեր է ձեռնարկել արտահանման շուկաները դիվերսիֆիկացնելու ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ հայկական ապրանքների՝ եվրոպական շուկա մուտք գործելու հնարավորություն է ստեղծվել։ Հայաստանն այս ընթացքում արդեն իսկ որոշ ապրանքների արտահանում իրականացրել է դեպի Եվրամիության երկրներ։ Եվրամիությունը նախատեսում է նաև հայկական ապրանքների մոտ 80 տոկոսի ներմուծման մաքսատուրքերը ժամանակավորապես չեղարկել՝ որպես աջակցություն Հայաստանին ՌԴ-ի կողմից կիրառվող սահմանափակումների ֆոնին։

The Deputy Minister of Economy, Arman Khojoyan, has denied rumors circulating in the media that apricots exported from Armenia to Spain have spoiled en route and are unfit for sale.
On July 19, Armatmedia reported that a batch of apricots exported from Armenia to Spain had allegedly spoiled during transit. According to the website, the damage is quite significant as the Armenian apricots that reached Europe are unfit for sale.
According to Armenpress, in response to this publication, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan wrote on his Facebook page that no apricots have yet been exported from Armenia to Spain.
“The entire internet is talking about the apricots exported to Spain spoiling en route. No apricots have been exported from Armenia to Spain yet,” Khojoyan wrote.
It is worth noting that since June 2, Russia has imposed restrictions on the import of stone fruits and grapes from Armenia. During this time, the Armenian government has taken steps to diversify export markets, creating opportunities for Armenian products to enter the European market. Armenia has already exported some products to EU countries during this time. The European Union also plans to temporarily abolish import duties on about 80% of Armenian products as support for Armenia in light of the restrictions imposed by Russia.