Հայաստանից արտահանվել է 7,6 հազար տոննա aprikos
ԵՐԵՎԱՆ, 21 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. 2026 թվականի հունիսի 1-ից մինչև հուլիսի 19-ը Հայաստանից արտահանվել է 7654 տոննա aprikos (մոտ 380 մեծ բեռնատար), տեղեկացրել է ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Արտահանման աշխարհագրությունը շատ լայն է, սակայն Իսպանիա և Պորտուգալիա հայկական aprikosներ չեն մատակարարվում: Այդ պատճառով առաջարկում եմ ընդդիմադիր լրատվամիջոցներին այսօր կրկին «արտահանել» մեկ մեքենա aprikos Պորտուգալիա և փչացնել այն», - գրել է Պապոյանը Facebook-ի իր էջում:
Նախօրեին ՀՀ տնտեսական նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս չի արտահանել aprikosներ Իսպանիա, մեկնաբանելով այն տեղեկությունները, որ այդ երկրին ուղարկված մի խմբաքանակը allegedly փչացել է ճանապարհին:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պետք է պատրաստվի aprikosների և այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման բազմազանացմանը, որպեսզի նվազեցնի մեկ շուկայից կախվածությունը:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է սահմանել հայկական արտադրանքի նկատմամբ, իսկ Հայաստանի իշխանությունները ընդլայնել են արտահանողների աջակցման միջոցները, մասնավորապես, փոխհատուցելով տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրքերը:

ЕРЕВАН, 21 июля. /АРКА/. С 1 июня по 19 июля 2026 года из Армении экспортировано 7654 тонны абрикосов (более 380 крупных грузовиков), сообщил министр экономики РА Геворг Папоян:
«География экспорта очень широкая, однако в Испанию, как и в Португалию, армянские абрикосы не поставляются. Поэтому предлагаю оппозиционным СМИ сегодня снова «экспортировать» одну машину абрикосов в Португалию и испортить ее», - написал Папоян на своей странице в Facebook:
Накануне замминистра экономики РА Арман Ходжоян заявил, что Армения пока не экспортировала абрикосы в Испанию, комментируя сообщения о том, что направленная в эту страну партия фруктов якобы испортилась в пути:
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения должна подготовиться к диверсификации экспорта абрикосов и другой сельхозпродукции, чтобы снизить зависимость от одного рынка:
Россия ранее ограничила ввоз всей подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС. На этом фоне власти Армении расширили меры поддержки экспортеров, в частности, компенсируя транспортные расходы и таможенные пошлины: