Հայաստանից արտահանվել է 7,6 հազար տոննա aprikos
ԵՐԵՎԱՆ, 21 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. 2026 թվականի հունիսի 1-ից մինչև հուլիսի 19-ը Հայաստանից արտահանվել է 7654 տոննա aprikos (մոտ 380 մեծ բեռնատար), տեղեկացրել է ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Արտահանման աշխարհագրությունը շատ լայն է, սակայն Իսպանիա և Պորտուգալիա հայկական aprikosներ չեն մատակարարվում: Այդ պատճառով առաջարկում եմ ընդդիմադիր լրատվամիջոցներին այսօր կրկին «արտահանել» մեկ մեքենա aprikos Պորտուգալիա և փչացնել այն», - գրել է Պապոյանը Facebook-ի իր էջում:
Նախօրեին ՀՀ տնտեսական նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս չի արտահանել aprikosներ Իսպանիա, մեկնաբանելով այն տեղեկությունները, որ այդ երկրին ուղարկված մի խմբաքանակը allegedly փչացել է ճանապարհին:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պետք է պատրաստվի aprikosների և այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման բազմազանացմանը, որպեսզի նվազեցնի մեկ շուկայից կախվածությունը:
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է սահմանել հայկական արտադրանքի նկատմամբ, իսկ Հայաստանի իշխանությունները ընդլայնել են արտահանողների աջակցման միջոցները, մասնավորապես, փոխհատուցելով տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրքերը:

Over 7.6 Thousand Tons of Apricots Exported from Armenia
YEREVAN, July 21. /ARKA/. From June 1 to July 19, 2026, Armenia exported 7,654 tons of apricots (over 380 large trucks), reported the Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan:
“The geography of exports is very wide, however, Armenian apricots are not supplied to Spain or Portugal. Therefore, I suggest opposition media to ‘export’ one truck of apricots to Portugal today and spoil it,” Papoyan wrote on his Facebook page:
The day before, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan stated that Armenia has not yet exported apricots to Spain, commenting on reports that a batch of fruits sent to that country allegedly spoiled on the way:
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia should prepare for the diversification of apricot and other agricultural product exports to reduce dependence on one market:
Russia had previously restricted the import of all quarantine products originating and dispatched from Armenia, as well as their transit through the Russian Federation to EAEU member states. Against this backdrop, the Armenian authorities expanded support measures for exporters, particularly compensating transportation costs and customs duties: