Հայաստանի տեխնոլոգիական համալսարանի շրջանավարտների հանդիսավոր երեկո
ԵՐԵՎԱՆ, 7 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. 93-րդ սերնդի շրջանավարտների հանդիսավոր երեկոն տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում (ՆՊՀ), որի աջակցությամբ հանդես եկավ Յունիբանկը, հանդիսանալով բարեգործներից մեկը: Հանդիսության հատուկ հյուրն էր հայտնի արտիստ Սոսո Պավելաշվիլին:
Շրջանավարտներին շնորհավորելով, ՆՊՀ ռեկտոր Գոր Վարդանյանը նշեց, որ հենց այսօր շրջանավարտներին է պատկանում գրել 93-րդ սերնդի պատմությունը, ամրապնդելով իրենց մասնագիտական կարողություններով, արժեքներով և ձեռքբերումներով համալսարանի շրջանավարտների մեծ համայնքը: Նրա խոսքով, համալսարանը նրանց դիտարկում է ոչ միայն որպես շրջանավարտներ, այլ նաև որպես ապագա գործընկերներ, որոնց հետ շարունակելու է քննարկել համալսարանի զարգացման, ինչպես նաև Հայաստանի տեխնոլոգիական և գիտական-կրթական առաջընթացի հարցերը:
Ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց համալսարանի բարեգործներին և գործընկերներին կրթական նախաձեռնությունների, ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի մշտական աջակցության համար:
Յունիբանկի վարչության նախագահ, ՆՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Մեսրոպ Ակոպյանը նշեց, որ բանկը, հանդիսանալով համալսարանի բարեգործներից մեկը, շարունակելու է երկարաժամկետ և արդյունավետ համագործակցությունը Պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ, աջակցելով նրա զարգացման, կրթական նախաձեռնություններին և երիտասարդ մասնագետների մասնագիտական ձևավորմանը:
«Յունիբանկը մեծ կարևորություն է տալիս կրթության և բիզնեսի միջև համագործակցության զարգացմանը, աջակցելով նախագծերին, որոնք նպաստում են գիտելիքների տնտեսության ձևավորմանը, մրցունակ մասնագետների պատրաստմանը և երկրի տեխնոլոգիական ներուժի ամրապնդմանը», - ընդգծեց Ակոպյանը:
Յունիբանկի և ՆՊՀ միջև համագործակցության հուշագիր ստորագրվել է 2021 թվականին: Դոկումենտը ուղղված է կրթական ծրագրերի կատարելագործմանը և դրանց գործնական կիրառմանը բիզնես միջավայրում: Համագործակցության շրջանակներում Յունիբանկի աջակցությամբ Պոլիտեխնիկական համալսարանում ստեղծվել և հաջողությամբ գործում է «Դիտարկման բանկային գործ» լաբորատորիան, որտեղ իրականացվում են ժամանակակից կրթական ծրագրեր, որոնք ուղղված են բանկային ոլորտի բարձրակարգ մասնագետների պատրաստմանը:

ЕРЕВАН, 7 июля. /АРКА/. Торжественный выпускной вечер 93-го поколения выпускников Национального политехнического университета Армении (НПУА) состоялся при поддержке Юнибанка, являющегося одним из благотворителей. Специальным гостем праздничного мероприятия стал известный артист Сосо Павлиашвили.
Поздравляя выпускников, ректор НПУА Гор Варданян отметил, что именно сегодняшним выпускникам предстоит написать историю 93-го поколения Политехнического университета, укрепляя своим профессионализмом, ценностями и достижениями большое сообщество его выпускников. По его словам, университет рассматривает их не только как выпускников, но и как будущих партнеров, с которыми продолжит обсуждать вопросы развития университета, а также технологического и научно-образовательного прогресса Армении.
Ректор выразил благодарность благотворителям и партнерам университета за постоянную поддержку образовательных инициатив, студентов и профессорско-преподавательского состава.
Председатель правления Юнибанка, член Совета попечителей НПУА Месроп Акопян отметил, что банк, являясь одним из благотворителей университета, продолжит многолетнее и эффективное сотрудничество с Политехническим университетом, поддерживая его развитие, образовательные инициативы и профессиональное становление молодых специалистов.
«Юнибанк придает большое значение развитию сотрудничества между образованием и бизнесом, поддерживая проекты, способствующие становлению экономики знаний, подготовке конкурентоспособных специалистов и укреплению технологического потенциала страны», — подчеркнул Акопян.
Меморандум о сотрудничестве между Юнибанком и НПУА был подписан в 2021 году. Документ направлен на совершенствование образовательных программ и их практическое применение в бизнес-среде. В рамках сотрудничества при поддержке Юнибанка в Политехническом университете также создана и успешно функционирует лаборатория «Цифровое банковское дело», где реализуются современные образовательные программы, направленные на подготовку высококвалифицированных специалистов для банковской сферы.