ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Արտաքին գների ճնշումը, տեղական սննդամթերքի թանկացումը և ներքին պահանջարկի որոշակի ընդլայնումը նպաստել են Հայաստանի տարեկան ինֆլյացիայի արագացմանը 2025 թվականի հունիսի 3.9%-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 5.1%-ը: Այս մասին նշվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարողականի հաշվետվությունում 2025 թվականի III եռամսյակից մինչև 2026 թվականի II եռամսյակ:
Այդ ժամանակահատվածում բազային ինֆլյացիան աճել է 3.1%-ից 4.9%-ի:
Սնունդ և արտաքին գների ճնշում
ԿԲ-ի գնահատմամբ, ինֆլյացիայի արագացմանը զգալի ներդրում է ունեցել համաշխարհային սննդամթերքի շուկաներից եկող գների ճնշումը և տեղական արտադրության սննդամթերքի գների աճը: Վերջինս մասամբ պայմանավորված է մակնշման գործընթացի ներդրմամբ և գյուղատնտեսական սեզոնի փոփոխությամբ՝ վատ եղանակային պայմանների պատճառով:
Համաշխարհային շուկաներում որոշ ապրանքների թանկացմանը նպաստել են մի շարք երկրների վատ եղանակը և պահանջարկի աճը: Սա անդրադարձել է Հայաստան ներմուծվող սննդամթերքի արժեքի վրա, սակայն դրամի ամրացումը մասամբ մեղմել է արտաքին գների ճնշումը:
Հունիսին տեղական արտադրության սննդամթերքի գների տարեկան աճը կազմել է 9.6%, իսկ ներմուծվածների՝ 4.2%: Դրանց ներդրումը ընդհանուր ինֆլյացիայում կազմել է համապատասխանաբար 1.9 և 0.6 տոկոսային կետ:
Medical services, energy carriers, and demand
Հաշվետվության ընթացքում ԿԲ-ն արձանագրել է ծառայությունների գների որոշակի արագացում, որը հիմնականում պայմանավորված է ավիափոխադրումների տեմպերի բարձրացմամբ: Սակայն դիտարկվող ժամանակահատվածի վերջում այս գործոնի ազդեցությունը զգալիորեն նվազել է:
2026 թվականի առաջին կեսին ինֆլյացիայի արագացմանը նպաստել են նաև բժշկական ծառայությունների գների որոշակի բարձրացում, որը կապված է համընդհանուր բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրման հետ, և էներգակիրների զգալի թանկացում՝ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրման ֆոնին:
Ծառայությունների ոլորտում կարգավորիչը նշում է 2025 թվականի սեպտեմբերից համալսարաններում ուսման վարձի բարձրացումը և 2026 թվականի հունվարից բժշկական ծառայությունների արժեքի աճը: Հյուրանոցների և ռեստորանների ծառայությունների գների արագացումը համընկել է զբոսաշրջային հոսքի աճին:
Հունիսին բազային ինֆլյացիայի աճը 4.9%-ի հասնելը հանգեցրել է նպատակային ցուցանիշի գերազանցմանը: Գների զգալի աճը նրա կառուցվածքում նկատվել է հիմնականում ոչ սեզոնային սննդամթերքի և չկարգավորվող ծառայությունների վրա:
Չավաճառվող ապրանքների և ծառայությունների կոշտ գների ինդեքսը, որը բնութագրում է ներքին տնտեսության պայմանները, նույնպես ցույց է տվել որոշակի արագացում: Հունիսին նրա տարեկան աճը կազմել է 3.7%, գերազանցելով ԿԲ-ի սահմանած նպատակային ինֆլյացիայի ցուցանիշը:
Թվեր և ինֆլյացիայի կանխատեսումներ
2026 թվականի պետական բյուջեում ինֆլյացիան նախատեսված է 3% (±1%) մակարդակում: Վերջին տվյալների համաձայն, հուլիսին 12-մսյա ինֆլյացիան կազմել է 4.5%: ԿԲ-ի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության համաձայն, 2026 թվականի արդյունքներով, ինֆլյացիան Հայաստանում սպասվում է տարբեր սցենարների (Ա-Բ) 4.1-3.9% միջակայքում, 2027 թվականի կանխատեսումը՝ 3.6-2.9%, 2028 թվականի համար՝ 3.3-2.9%:

ЕРЕВАН, 28 августа. /АРКА/. Внешнее ценовое давление, подорожание местного продовольствия и некоторое расширение внутреннего спроса способствовали ускорению годовой инфляции в Армении с 3,9% в июне 2025 года до 5,1% в июне 2026 года. Об этом говорится в отчете Центрального банка РА о выполнении программы денежно-кредитной политики за период с III квартала 2025 года по II квартал 2026 года.
Базовая инфляция за тот же период увеличилась с 3,1% до 4,9%.
Продовольствие и внешнее ценовое давление
По оценке ЦБ, значительный вклад в ускорение инфляции внесли ценовое давление с мировых продовольственных рынков и рост цен на продукты местного производства. Последний частично обусловлен внедрением процесса маркировки и сдвигом сельскохозяйственного сезона из-за неблагоприятных погодных условий.
На мировых рынках подорожанию отдельных продуктов способствовали неблагоприятная погода в ряде стран и увеличение спроса. Это отразилось на стоимости импортируемого в Армению продовольствия, хотя укрепление драма частично смягчило внешнее ценовое давление.
В июне годовой рост цен на продовольственные товары местного производства составил 9,6%, на импортные — 4,2%. Их вклад в общую инфляцию достиг соответственно 1,9 и 0,6 п.п.
Медуслуги, энергоносители и спрос
В отчетном периоде ЦБ зафиксировал некоторое ускорение роста цен на услуги, во многом обусловленное повышением тарифов на авиаперевозки. Однако к концу рассматриваемого периода влияние этого фактора существенно ослабло.
В первом полугодии 2026 года ускорению инфляции также способствовали некоторое повышение цен на медицинские услуги, связанное с внедрением системы всеобщего медицинского страхования, и значительное подорожание энергоносителей на фоне обострения конфликта на Ближнем Востоке.
В сфере услуг регулятор отмечает влияние повышения платы за обучение в вузах с сентября 2025 года и стоимости медицинских услуг с января 2026-го. Ускорение роста цен на услуги гостиниц и ресторанов совпало с увеличением туристического потока.
Ускорение базовой инфляции до 4,9% в июне в годовом выражении привело к превышению целевого показателя. Существенный рост цен в ее структуре наблюдался преимущественно на несезонные продукты питания и нерегулируемые услуги.
Индекс жестких цен на неторгуемые товары и услуги, характеризующий условия во внутренней экономике, также демонстрировал некоторое ускорение. В июне его годовой рост составил 3,7%, превысив установленный ЦБ целевой показатель инфляции.
Цифры и прогнозы по инфляции
В госбюджете Армении на 2026 год инфляция заложена на уровне 3% (±1%). По последним данным Армстата, в июле 12-месячная инфляция составила в 4,5%. Согласно отчету ЦБ по денежно-кредитной политике за второй квартал текущего года, по итогам 2026 года инфляция в Армении ожидается в зависимости от сценария (А-В) 4,1-3,9%, прогноз на 2027 год –3,6-2,9%, на 2028 год – 3,3-2,9%.