Լիդիան Հայաստանը տարեկան $7-9 մլն կհատկացնի Ամուլսարի համայնքներին
Լիդիան Հայաստանը եւ ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության, ինչպես նաեւ Ամուլսարի հարակից խոշորացված Ջերմուկ, Վայք եւ Սիսիան համայնքները կնքել են Համայնքային զարգացման համաձայնագիր։ Ըստ համաձայնագրի` Լիդիան Հայաստանը պարտավորվել է Ամուլսարի հանքավայրի շինարարության եւ արտադրության յուրաքանչյուր 12-ամսյա ժամանակահատվածի համար համայնքների զարգացման նպատակով տրամադրել $7 միլիոն։ Եթե արտադրության փուլում ոսկու մեկ ունցիայի միջին գինը գերազանցի $3,550-ը, ընկերության տարեկան հատկացումը կկազմի $9 միլիոն:
Ընկերությունից հայտնել են, որ տարեկան ներդրման 70%-ը բաշխվելու է Ջերմուկ, Վայք եւ Սիսիան խոշորացված համայնքների միջեւ՝ Համաձայնագրով սահմանված բանաձեւի համաձայն։ Մնացած 30%-ը մրցակցային հիմունքներով ուղղվելու է համայնքային զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
«Գումարները Լիդիան Հայաստանի կողմից ուղղակիորեն չեն փոխանցվելու համայնքային բյուջեներ։ Դրանք տրամադրվելու են ընկերության կողմից հիմնադրված Ամուլսարի համայնքային զարգացման հիմնադրամին: Համաձայնագրի կնքմամբ ձեւավորվում է Ամուլսարի շրջակա համայնքներին Լիդիան Հայաստանի երկարաժամկետ աջակցության կանխատեսելի, թափանցիկ եւ ինստիտուցիոնալ համակարգ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Lydian Armenia and the government of Armenia, represented by the Ministry of Economy, along with the consolidated communities of Jermuk, Vayk, and Sisian, have signed a Community Development Agreement. According to the agreement, Lydian Armenia is committed to providing $7 million annually for community development for each 12-month period of construction and production at the Amulsar mine. If the average price of gold per ounce during the production phase exceeds $3,550, the company's annual allocation will increase to $9 million:
The company has stated that 70% of the annual investment will be distributed among the consolidated communities of Jermuk, Vayk, and Sisian according to the formula established by the agreement. The remaining 30% will be allocated for funding community development programs on a competitive basis:
“The funds will not be transferred directly to the community budgets. They will be provided to the community development fund established by Lydian Armenia. The signing of the agreement creates a predictable, transparent, and institutional system for Lydian Armenia's long-term support for the communities surrounding Amulsar,” the statement said.