Լիդիան Հայաստանը տարեկան $7-9 մլն կհատկացնի Ամուլսարի համայնքներին
Լիդիան Հայաստանը եւ ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության, ինչպես նաեւ Ամուլսարի հարակից խոշորացված Ջերմուկ, Վայք եւ Սիսիան համայնքները կնքել են Համայնքային զարգացման համաձայնագիր։ Ըստ համաձայնագրի` Լիդիան Հայաստանը պարտավորվել է Ամուլսարի հանքավայրի շինարարության եւ արտադրության յուրաքանչյուր 12-ամսյա ժամանակահատվածի համար համայնքների զարգացման նպատակով տրամադրել $7 միլիոն։ Եթե արտադրության փուլում ոսկու մեկ ունցիայի միջին գինը գերազանցի $3,550-ը, ընկերության տարեկան հատկացումը կկազմի $9 միլիոն:
Ընկերությունից հայտնել են, որ տարեկան ներդրման 70%-ը բաշխվելու է Ջերմուկ, Վայք եւ Սիսիան խոշորացված համայնքների միջեւ՝ Համաձայնագրով սահմանված բանաձեւի համաձայն։ Մնացած 30%-ը մրցակցային հիմունքներով ուղղվելու է համայնքային զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
«Գումարները Լիդիան Հայաստանի կողմից ուղղակիորեն չեն փոխանցվելու համայնքային բյուջեներ։ Դրանք տրամադրվելու են ընկերության կողմից հիմնադրված Ամուլսարի համայնքային զարգացման հիմնադրամին: Համաձայնագրի կնքմամբ ձեւավորվում է Ամուլսարի շրջակա համայնքներին Լիդիան Հայաստանի երկարաժամկետ աջակցության կանխատեսելի, թափանցիկ եւ ինստիտուցիոնալ համակարգ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Компания Lydian Armenia и правительство Армении, представленное Министерством экономики, а также объединенные общины Джермука, Вайка и Сисиана, подписали Соглашение о развитии общин. Согласно соглашению, Lydian Armenia обязалась выделять $7 миллионов на развитие общин в каждом 12-месячном периоде строительства и эксплуатации Амулсарского месторождения. Если средняя цена золота за унцию на этапе производства превысит $3,550, годовой взнос компании составит $9 миллионов:
В компании сообщили, что 70% годовых инвестиций будет распределено между объединенными общинами Джермука, Вайка и Сисиана в соответствии с формулой, установленной соглашением. Остальные 30% будут направлены на финансирование программ развития общин на конкурсной основе:
«Деньги не будут переданы напрямую в бюджет общин. Они будут предоставлены в фонд развития общин Амулсара, основанный компанией Lydian Armenia. Подписанием соглашения формируется предсказуемая, прозрачная и институциональная система долгосрочной поддержки общин вокруг Амулсара от Lydian Armenia», - говорится в сообщении.